×

"Dymy śmierdzą, trują i kosztują"

Łucja Ptaszyńska z Pomorskiej Fundacji Ekoenergetycznej jest naszym gościem w najnowszym "Przesłuchaniu". Rozmawiamy o problemie zanieczyszczonego powietrza.

Łucja Ptaszyńska jest założycielką grupy Kościerskie Dymy. Dlaczego powstała i jaki jest cel jej działania? 

Na facebookowym profilu grupy publikowane są zdjęcia kościerskich dymiących kominów. Czy ma to być przestroga dla mieszkańców, którzy nieprawidłowo palą w piecach?  Czy działania w internecie mają efekty w rzeczywistości? Czy udaje się docierać do właścicieli tych dymiących kominów?

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z tej formy zwalczania problemu. Pojawiają się komentarze insynuujące,  że grupa stanowi jakieś lobby producentów lub dystrybutorów wprowadzających do obrotu instalacje ogrzewania elektrycznego, gazowego itp. Jak skomentuje to nasz gość? 

Czym jest spalanie odgórne? Ten sposób rzeczywiście zdaje egzamin w walce z zanieczyszczeniem powietrza?

Działalność grupy wyjdzie poza internet, bo w planach jest konwersatorium. Kiedy i gdzie się odbędzie?


 

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kmicic
Kmicic 9.04.2017, 07:41
Czy to nie zastanawiające że piece tzw dolnego spalania są tak mało dostępne na rynku ? Są to piece w których palenie od góry odbywa się naturalnie ponieważ konstrukcja pieca wymusza że dym idzie do komina nie przez stertę węgla ale bezpośrednio ogrzewając płaszcz wodny. Porównanie jest proste - kiedy sąsiad pali - przez większość czasu leci gęsty czarny lub biały (lub żółty) dym. Kiedy ja palę tylko lekki dymek przez czas rozpalania a potem nic nie widać.
I tu jest problem - firmy kotlarskie mogły dawno ograniczyć smog promują piece dolnego spalania ale mało która firma potrafi robić dobra takie piece (bo to jest sztuka). Dodam ,że kupiłem ten piec 12 lat temu i wcale nie był droższy od zwykłego kopciucha (może parę stówek więcej).
Pozdrawiam cwaniaków którzy teraz będą kosili szmal na kotłach 5-klasy.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:17
Zgadzam się, piece spalające dym nie muszą być drogie.
taka reklama
taka reklama 9.04.2017, 08:59
No to widać teraz o co chodzi. Reklama, reklama, reklama określonych środowisk.
cap
cap 7.04.2017, 13:28
***e
WALDI
WALDI 6.04.2017, 20:25
TERAZ WSZYSTKO KUMAM-TO PO TO ADAMOWICZ SPRZEDAŁ NIEMCOM GEPEC, ABY MÓWILI,ŻE TO NIEMCY SMRODZĄ W GDAŃSKU??TYLKO CO ON ROBI W RADZIE NADZORCZEJ TEGO GEPECU???
fifi
fifi 4.04.2017, 12:02
Pani udzielająca wywiadu zajmuje się każdym tematem, który na akurat jest na tzw. "topie".
.*.
.*. 1.04.2017, 21:09
Lusia - twoje stowarzyszenia, grupy i inne ***rele, nic nie wnoszą i nic nie dają
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:19
Zapraszamy do podpisania się i wspólnego działania, z pewnością więcej efekt wzrośnie, z pozdr. :)
abel
abel 29.03.2017, 22:38
O czym tu deliberować? Co to za bzdury ostatnio pojawiają się odnośnie opalania domów węglem? Od dziesięcioleci ludzie ogrzewają się węglem i teraz nagle komuś to przeszkadza. Jakie globalne ocieplenie? Człowiek nie ma żadnego wpływu na rzekome globalne ocieplenie, bo zmiany klimatu na ziemi, to odwieczne procesy zachodzące co kilkadziesiąt tysięcy lat. Najwięcej do powiedzenia mają Niemcy, którzy mają najwięcej elektrowni węglowych na świecie i chcą przejąć za bezcen polskie kopalnie, doprowadzając je najpierw do upadku, i wmawiając nam, że węgiel truje, a później cudownie je "sprywatyzować", żeby przynosiły zyski, ale dla Niemiec. Węgiel to jest nasze polskie złoto, które tak kłuje w oczy zagraniczny kapitał, zwłaszcza niemiecki i robią wszystko żeby te złoża przejąć, dlatego rozpętali kampanię mającą na celu usunięcie polskiego węgla z przemysłu grzewczego i namówienie Polaków na znacznie droższe paliwa grzewcze, produkowane przez niemieckie korporacje.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:22
W akcji Kościerskie dymy chodzi nam głównie o czyste powietrze w naszym otoczeniu, o nasze zdrowie i komfort życia.
Do abel
Do abel 30.03.2017, 12:36
To, że nie mówi się o problemie, to nie znaczy, że go nie ma.
Wyobraź sobie sytuację: żona zdradza męża przez kilka lat, ten ją w końcu przyłapuje. Ona do niego:
- ( oburzona ) przecież nic się nie stało ja tak od trzech lat a ty nic wcześniej nie mówiłeś
- ale nie byłem świadomy!
- no i co z tego?
Jak dla mnie analogiczna sytuacja.

Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:23
Trafne porównanie, dziękujemy za wsparcie :)
alek
alek 30.03.2017, 18:43
Niewiele rozumiesz z procesów zachodzących w realnej rzeczywistości i z tego, co Niemcy wyprawiają z Europą i do jakich podłości potrafią się posunąć. Oglądanie wiadomości w telewizjach nie wystarczy.
oko
oko 3.04.2017, 14:58
No właśnie widać, kto tutaj tv ogląda.
propozycja
propozycja 29.03.2017, 09:41
aż się prosi,aby w nastepnym przesłuchaniu wystąpiła pani Grażyna z Sanepidu i przedstawiła dane liczbowe z ostatnich 10 lat i...wszystko będzie jasne
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:24
Dziękujemy za uwagę, oczywiście P. Grażyna Greinke przedstawi dane na naszym Konwersatorium.
JANEK
JANEK 27.03.2017, 20:59
Najwięcej smrodu robi swoimi przekrętami i numerami Żurawska Starosta
Oho!
Oho! 30.03.2017, 13:32
Czyżby oszołom z Dziemian ożył??
???? tak
???? tak 27.03.2017, 19:46
Skoro większość domów posiada pozwolenie na taki system grzania i nie pali śmieciami to co można zrobić? To nie są Niemcy ???????? gdzie za docieplenie i zmianę ogrzewania dostajesz dotacje od gminy, Kościerzyny nie stać na takie rozwiązania bo budżet skromny a 500+ kosztuje, nie widze w najbliższym czasie możliwości rozwiązania problemu, nawet dotacja do gazu za tylko przyłącze nie załatwi problemu gdzie koszt zakupy pieca min 12tys
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:29
A my widzimy możliwość rozwiązania problemu. Podzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą. Wiemy, że są dużo tańsze rozwiązania i nawet dotacje nie są konieczne. Chociaż oczywiście nie odmówimy, jeśli będą, o tym też powiemy na Konwersatorium :).
do poprzednika
do poprzednika 27.03.2017, 08:32
NIEPRAWDA-OGRZEWAM 220M2 DOM I KUPUJĘ ROCZNIE OPAŁ OLEJOWY ZA 3,500ZŁ
Olej opałowy
Olej opałowy 27.03.2017, 18:46
Dom rocznik 1977, 140 m2- jednokondygnacyjny z płaskim dachem, ocieplenie ścian tylko 4 cm styropian a na to klinker. Piec + palnik Giersch 24 kW, CO + woda do mycia
na rok ok. 4 tysiące litrów oleju. Życzę ciepłych zim!!!
Olej opałowy
Olej opałowy 26.03.2017, 11:39
Szkoda, że ceny oleju opałowego lekkiego tak poszły w górę. Kiedyś litr oleju opałowego kosztował około 0,70 zł, a teraz 3,12 zł za litr.Przy tej cenie na opalenie domu jednorodzinnego rocznie trzeba wydać kwotę około 12 500 zł, gdzie węgla potrzebujemy za około 3 000 zł.na rok.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:32
Proponuję zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło - ocieplić budynek z wszystkich stron (również od dołu i od góry, aby nie ogrzewać otoczenia wokół domu.
gazownik
gazownik 26.03.2017, 11:17
pierdu,pierdu i na tym się skończy...."dymy kosztują a Kos Eko musi zarabiać""--tysięczny raz wyjaśniam ten biznes i nikt nie kuma,albo nie chce!!!!!!!!! mamy ponad 50% miasta zgazyfikowane i wystarczy tylko puścić gaz i dopłacić np.50% do podłączenia mieszkańców i....problem rozwiązany,ale TAK SIĘ NIGDY NIE STANIE BO ZA GAZ OPŁATY PÓJDĄ DO GDAŃSKA!!!!!!!!!!I TU JEST CAŁY SZKOPUŁ
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:34
KOS -EKO również przyłączyło się do projektu Kościerskie Dymy
KMDT
KMDT 26.03.2017, 11:03
Oprócz tych niezwykle istotnych rzeczy jak izolacja budynku oraz górne spalanie można jeszcze dodać jedną sprawę. Do podstawowych bolączek w domowych instalacjach C.O. jest brak lub nie właściwa izolacja rurociągów w pomieszczeniach które nie muszą być ogrzewane np piwnice lub kotłownie. Straty na nie zaizolowanych rurociągach są dość znaczne. Podgrzewajmy pomieszczenie mieszkalne a nie nasze składy na węgiel, itp.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:35
Oczywiście to prawda, dziękujemy za wsparcie tematu. To bardzo ważne, aby uszczelnić ocieplenie miejsc ogrzewanych.
Andrzej
Andrzej 24.03.2017, 22:30
Ja powtarzam dajcie ludziom srodki na panele słoneczne wiatraki np 1 kw. Problemu nie będzie .Po pierwsze to niech ta Pani jedzie do Niemiec tam jest dwa razy większe spalanie węgla niż w Polsce. Poztem forma napietnowania kogoś domu to nie jest madre słyszałem że przez to dzieci są wysyłane w szkolach . Sposoby Hitlera i tyle . Zamiast wspomóc ludzi to nie ale wytykać palcami to łatwe
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:41
P. Andrzeju, "Dajcie" w skali życia w społeczeństwie nie działa. Nie ma tych, co chcą dawać. A ci co chcą brać, rozleniwiają się. Warto zarobić na swoje wydatki, to zdrowszy układ. Jeśli będzie możliwość dotacji, to świetnie, ale spróbujmy liczyć na siebie. Dowiedzmy się jakie są możliwości, a okaże się, że nas na nie stać.
DTKM
DTKM 26.03.2017, 11:12
Zapewniam że podgrzewanie C.O. za pomocą paneli fotowoltaicznych czyt tez wiatraka 1 kW nawet przy znacznych dotacjach nie będzie miało sensu ekonomicznego. Kotły elektryczne mają zapotrzebowanie na średnią moc w domu jednorodzinnym 24 kW.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:47
Gdyby na bieżąco odprowadzać prąd do sieci elektrycznej, gdy słońce świeci lub wiatr wieje, i odbierać gdy go potrzebujemy, to może nie trzeba by tak dużych instalacji jak 24kW. Oczywiście tu dotacja by się przydała. Ale o tym porozmawiamy w następnym odcinku, chyba już po Konserwatorium, Oczywiście wpierw warto ocieplić budynek !!! ZMNIEJSZYĆ ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO! pozdr. :)
Mądrala
Mądrala 24.03.2017, 21:59
Gdyby ta Pani poszła do Księży Zmartwychwstańców i nauczyła ich palić w kotle, to uwierzyłbym, że rzeczywiście chce coś sensownego zrobić, a tak mam wrażenie, że chodzi jej wyłącznie o promowanie swojej osoby.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:52
No to mamy Pana po swojej stronie, liczę na konsekwencję. Byłam u Księdza Proboszcza. Porozmawialiśmy. Przekazałam oficjalne pismo fundacji. Czekam na odpowiedź. Chociaż trochę czasu upłynęło, wciąż mam nadzieję na odzew. Jeśli nie, pójdę kolejny raz, wszak przykazanie Nie zabijaj! dotyczy również zarządców parafii.
anonim
anonim 30.03.2017, 17:23
z tego co wiem Pani poszła- odzewu ze strony plebanii brak ;) to, że chce dobrze nie znaczy, że chce się wybić.
Lucy
Lucy 9.04.2017, 17:59
Tak jest, to prawda.

Pozostałe