Egzamin w Gimnazjum nr 2

Egzamin w Gimnazjum nr 2
19 kwietnia rozpoczął się egzaminacyjny maraton gimnazjalistów. Wyniki trzydniowego sprawdzianu zdobytej wiedzy zadecydują o tym, w jakich szkołach uczniowie będą kontynuowali naukę.

Tuż po Świętach, bo od środy w gimnazjach całej Polski rozpoczął się składający z kilku części egzamin. W kraju przystąpiło do niego ponad 340 tysięcy uczniów. Ich znakiem rozpoznawczym są drżące ze stresu ręce i galowy strój, choć można zauważyć, że z roku na rok podejście do kwestii stroju staje się coraz swobodniejsze. Niemniej jednak jest to jeden z ważniejszych sprawdzianów w życiu, bo zależy od niego dalsza ścieżka edukacji. W kościerskim Zespole Szkół Publicznych nr 2 egzamin pisało w tym roku 55 uczniów – niewielu, ale emocje były duże.

Pierwszego dnia III-klasiści zmierzyli się najpierw z historią i wiedzą o społeczeństwie, a po przerwie z językiem polskim. Drugi dzień to część matematyczno-przyrodnicza. Najpierw uczniowie rozwiązywali test z biologii, chemii, fizyki i geografii, a w drugiej turze czekało ich półtoragodzinne starcie z samymi zadaniami matematycznymi. Ostatni dzień egzaminu, a więc piątek to sprawdzian z umiejętności językowych. Jak co roku większość uczniów wybrała język angielski.

To jeden z ostatnich takich testów przed reformą oświaty, która likwiduje gimnazja w Polsce. ZSP nr 2, podobnie jak wiele innych placówek, zostanie przekształcony w 8-letnią szkołę podstawową.

Póki co jednak przystąpienie do egzaminu jest konieczne, by ukończyć gimnazjum. Rezultaty tego sprawdzianu uczniowie poznają w czerwcu. Na podstawie tych wyników i ocen na świadectwach przeprowadzona zostanie rekrutacja od szkół ponadgimnazjalnych.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe