Kościerzyna. Koncert pamięci żołnierzy niezłomnych

Kościerzyna. Koncert pamięci żołnierzy niezłomnych
W Kościerzynie odbył się koncert poświęcony żołnierzom niezłomnym „Podziemna Armia powraca”.

Muzyczne spotkanie w Sali Szopińskiego było ukłonem w stronę zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Utworom muzycznym towarzyszyły filmy poświęcone powojennej historii Polski.

Paweł Piekarczyk - muzyk: To są obszerne fragmenty naszego programu napisanego przez Leszka Czajkowskiego i granego przez nas od kilku lat: "Podziemna Armia powraca. Dedykowane tym, których dzisiaj nazywamy żołnierzami wyklętymi, czy żołnierzami niezłomnymi, a którzy w istocie byli wojskiem polskim, które nie złożyło broni, jak się zmieniła w 1944-45 roku okupacja z niemieckiej na Sowiecką.

Duet Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka wystąpił w Kościerzynie nie pierwszy raz. Na występy „bardów historii” zawsze zapraszana jest młodzież z miejskich i powiatowych szkół.

Paweł Piekarczyk: To jest bardzo ważne, bo ci młodzi ludzie to jest nasza przyszłość. Oni będą mieli dzieci i będą musieli je wychować. I bardzo ważne jest to, żeby jednak pokazywali im, jako bohaterów nie, za przeproszeniem, Baumana, tylko rotmistrza Pileckiego. To jest bardzo ważne, bo świat, w którym Bauman jest wzorcem osobowym będzie obrzydliwy.

Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk grają koncerty w całym kraju. Gościem podczas jednego z ich występów był między innymi prezydent Andrzej Duda. Artyści podkreślają, że w ten sposób oddają bohaterom właściwe miejsce w historii, a przede wszystkim w sercach ludzi. Honorowym patronatem koncert objęli: starosta kościerski, wójt gminy Kościerzyna i Nowa Karczma oraz burmistrz naszego miasta, a także senator Waldemar Bonkowski, który zaznaczał, że żołnierze niezłomni mogą być wzorami do naśladowania.

Waldemar Bonkowski - senator RP: Bo gdyby nie oni, to mogłaby Polska w ogóle już nie istnieć. Bylibyśmy może jakąś kolejną republiką radziecką, więc bezwzględnie oni są najlepszym wzorcem dla naszych młodych ludzi. I, to co obserwuję: to właśnie podjęła młodzież. Widać to, że kultywują te tradycje żołnierzy niezłomnych, interesują się tym. Jest to bardzo dobry znak. Jak młodzi ludzie się tym interesują, to jest nadzieja dla Polski.

Organizatorem czwartkowego koncertu w Sali Szopińskiego było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Realista
Realista 22.05.2017, 13:08
Skandal, że na taką agitke polityczną obligatoryjnie wysłali uczniów !
Skandal TVN warty
Skandal TVN warty 22.05.2017, 13:22
Skandal wielki, Ci uczniowie zamiast być na tym koncercie i słuchać o Żołnierzach Niezłomnych, to powinni wzmocnić szeregi KODu, tam było tak mało ludzi. Trzeba było ich ubrać w czerwone portki i puścić na zbieranie podpisów, a nie nauczać o Polskiej Historii. Naprawdę skandal
Uczestnik
Uczestnik 20.05.2017, 07:55
Koncert był naprawdę wspaniały. Niezwykłe przeżycie. Gratuluję Panie Mirku inicjatywy.
m
m 19.05.2017, 22:39
czemu niedostępny??????????????
pewnie dlatego, że
pewnie dlatego, że 20.05.2017, 05:43
niewygodny wywiad był i lepiej go nie pokazać

Pozostałe