Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Patryka L.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Patryka L.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci 29-letniego Patryka z Kościerzyny. Przypomnijmy – w kwietniu zeszłego roku mężczyzna został zatrzymany przez policję po samochodowym pościgu. Kilka dni po wyjściu z komendy 29-latek zmarł. Jego bliscy twierdzili, że został pobity przez policjantów i właśnie to było przyczyną jego śmierci. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk Oliwa.

Przyczyną śmierci Patryka z Kościerzyny był krwiak podtwardówkowy – powiedział nam szef oliwskiej prokuratury.

Maciej Chełstowski – prokurator rejonowy Gdańsk Oliwa: Zgodnie z opinią biegłych obrażenie ta powstały w wyniku upadku i uderzenia głową o twarde podłoże.

Do tych obrażeń mogło dojść w trakcie samego zatrzymania. 29-latek najpierw uciekał przed policjantami samochodem, ściął znak drogowy i uszkodził inne auto. Po zatrzymaniu pojazdu zaczął biec. Dokumentują to zabezpieczone nagrania z monitoringu. Kamery nie uchwyciły jednak samego momentu zatrzymania mężczyzny, poza funkcjonariuszami nie ma też bezpośrednich świadków ujęcia.

Maciej Chełstowski: Po zatrzymaniu samochodu uciekał pieszo przed funkcjonariuszami policji i w trakcie samego zatrzymania doszło do upadku jednego z funkcjonariuszy policji razem z pokrzywdzonym. Następnie doszło też do zastosowania środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek i w związku z koniecznością zastosowania tych kajdanek, również chwytów obezwładniających. W tym sensie można powiedzieć, że doszło do użycia siły fizycznej.

Nie stwierdzono żadnych obrażeń, które wskazywałyby na to, że upadek mógł być spowodowany uderzeniem, na przykład pięścią. Przed przyjęciem na izbę zatrzymań 29-latek został zbadany przez lekarza, który stwierdził powierzchowne obrażenia i nie zadecydował o konieczności przeprowadzenia kompleksowych badań. Zatrzymany miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty i został zwolniony do domu. Następnego dnia trafił do szpitala, w którym zmarł po kilku dniach. Śledztwo w sprawie śmierci będącej następstwem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wszczęła kościerska prokuratura, następnie sprawę przejęła prokuratura w Gdańsku Oliwie.

Maciej Chełstowski: W toku tego postępowania, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego nie można w żadnym zakresie przypisać funkcjonariuszom policji przekroczenia uprawnień od momentu rozpoczęcia pościgu aż do momentu opuszczenia Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Bo cały ten okres był badany w toku tego postępowania.

Śledztwo zostało umorzone, ale decyzja jest nieprawomocna. Możliwe jest więc złożenie zażalenia na to postanowienie.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ciekawy?
ciekawy? 14.07.2017, 21:39
A kto go zatrzymywał imię i nazwisko policjantów??? Może to niepierwszy ich raz??
Antyduck
Antyduck 16.07.2017, 16:46
Może PESEL jeszcze, co?
Anna
Anna 11.07.2017, 13:19
A kto to ?
Aga
Aga 11.07.2017, 12:59
http://www.tvp.info/33174891/wzial-lapowke-powolujac-sie-na-wplywy-w-urzedzie-skarbowym i miliony nic nie daly
maja
maja 11.07.2017, 12:46
Sam się zabił.

Pozostałe