Na koszt gminy. Samorządy bez prawa do pobierania opłat za przyłącze wodociągowe

Na koszt gminy. Samorządy bez prawa do pobierania opłat za przyłącze wodociągowe
Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – poinformowała Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy będą zaskarżali uchwały wprowadzające obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. 

 


W piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand zauważył, że organy stanowiące gmin do uchwał, a więc aktów prawa miejscowego, dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci.

Jednocześnie Hernanad podkreślił, że obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP.
W konsekwencji Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą o dokonanie analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej.

„W przypadku ujawnienia nieprawidłowości polegających na nakładaniu na mieszkańców obowiązku ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci, prokuratorzy mają obowiązek podjęcia działań zmierzających do zakwestionowania tych zapisów, jako nie posiadających upoważnienia ustawowego” – zapowiedziała Prokuratura Krajowa.
Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że upoważnieniem do podejmowania przez gminy takich uchwał nie może być art. 7, art. 18 i art. 40 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2017 r., poz. 827).
„Praktyka stosowana przez gminy, które wskazują taką podstawę ustawową podejmowanych przez siebie uchwał, jest błędna” – zaznaczył Hernand. 

W opinii Prokuratury Krajowej niedopuszczalne jest również uzależnianie przyłączenia się do sieci od wcześniejszego zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków. Nielegalne są ponadto wszelkie zapisy w regulaminach dostarczania wody i odprowadzania ścieków, określonych przez rady gmin oraz opłaty za ustalanie warunków technicznych przyłącza.

„Obywatele, nawet za swoją zgodą, nie mają także obowiązku wybudowania urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych z własnych środków. Na stanowisku takim staną Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 5 grudnia 2006 roku (sygn. akt II SA/Go 432/06) oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 30 stycznia 2008 roku (sygn. akt II SA/Ke 675/07)” – zaznaczono w komunikacie.

źródło : http://samorzad.pap.pl

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wodnikszuwarek
wodnikszuwarek 11.08.2017, 08:40
A jak sytuacja wygląda w Mieście Kościerzyna, czy też można domagać się zwrotu kosztów przyłączenia?
wodnikskwarek
wodnikskwarek 11.08.2017, 16:30
Tak samo jak wszędzie - próba polubownego załatwienia sprawy (oczywiście odmowa licząc na zmęczenie przeciwnika), następnie droga sądowa. Żądanie zwrotu kwoty nienależnie pobranej, kosztów procesu oraz odsetki.
ba \ca
ba \ca 10.08.2017, 21:01
a tak jest w Dziemianach
Rozdział 5.
Warunki przyłączania do sieci
§ 15. 1. Przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej jest odpłatne i odbywa
się na pisemny wniosek o przyłączenie i określenie warunków technicznych przyłączenia, zwanych dalej
"warunkami przyłączenia", złożony przez osobę ubiegającą się o przyłączenie.
Z gminy Kościerzyna.
Z gminy Kościerzyna. 10.08.2017, 20:18
Kiedy ja chcialem przyłączyć się do sieci wodociagowej w gminie Kościerzyna to pan z zakładu komunalnego powiedział, że muszę to zrobić na swój koszt i wynająć firmę w której pracuje uprawniony hydraulik a On przyjedzie tylko z licznikiem. Kiedy spytałem czy może to zrobić Zakład komunalny na mój koszt to usłyszałem, że absolutnie nie. Czyli tetaz okazuje się że jestem 2000 w plecy.
Mieszkanka Kościerzyny
Mieszkanka Kościerzyny 10.08.2017, 19:18
Ano właśnie. Kilka lat temu za przyłączenie domu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na jednej w kościerskich ulic musiałam zapłacić ładnych parę tysięcy złotych. Gdzie mam teraz dochodzić zwrotu ?
Hejtstart
Hejtstart 11.08.2017, 06:47
W spółce wodociągowej, która pobrała nienależne jej pieniądze. Jeżeli polubowne załatwienie nie dojdzie do skutku pozostaje droga sądowa. Przy braku ustawowych delegacji wygrana raczej pewna. Zwrot kosztów (w tym zastępstwa procesowego) także raczej pewny.
Jak to jest możliwe panie Piechowski?
Jak to jest możliwe panie Piechowski? 10.08.2017, 14:30
Co Pan na to? Czy zwróci Pan pieniądze mieszkańcom?

Pozostałe