Kościerzyna. Uchronić dzieci przed FAS

Kościerzyna. Uchronić dzieci przed FAS
FAS to alkoholowy zespół płodowy. Co roku w Polsce rodzi się około tysiąca dzieci z tym syndromem. O tym, jakie są skutki picia alkoholu w ciąży mówiono podczas obchodów Światowego Dnia FAS. Poświęcona temu tematowi konferencja odbyła się również w Kościerzynie.

FAS to najpoważniejsza konsekwencja picia alkoholu w czasie ciąży. Obejmuje zespół wad wrodzonych, zarówno fizycznych, jak i neurologicznych. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje tę chorobę, dlatego po prostu czas ciąży powinien być okresem całkowitej abstynencji. Niestety, nie zawsze tak jest.

Konsekwencje mogą być dla dziecka bardzo poważne: uszkodzenie mózgu, niedorozwój, niedowaga, dysmorfie twarzy, zaburzenia zachowania i skłonność do uzależnień to tylko niektóre skutki picia alkoholu w czasie ciąży. Przypominanie o nich to główny cel Światowego Dnia FAS, który w Kościerzynie obchodzono przez dwa dni. W piątek odbyła się konferencja w Sali Szopińskiego, a w sobotę na rynku MOPS zorganizował piknik rodzinny pod nazwą "Trzeźwa ciąża, dziecka nie obciąża".

By dziecko nie cierpiało z powodu alkoholowego zespołu płodowego jego mama musi bezwzględnie przestrzegać jednej, prostej zasady: zero alkoholu w ciąży. 

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do Gościa
Do Gościa 18.09.2017, 21:20

Widziałeś Gościu ten film ? Przeczytałeś ulotki producenta ( nie ulotki reklamowe ) o szczepionkach ?
Znasz postępowania medyczne co najmniej w krajach europejskich dotyczące szczepionek ?
Czytałeś składy szczepionek ?
Jeżeli na wszystkie pytania odpowiesz TAK, to nikt nie jest w stanie Ci pomóc.
Szkoda Twojego dziecka. Ale jest szansa, ze jak dorośnie to samo będzie szukało wiedzy .
 Film
Film 14.09.2017, 22:58
Szczepionki niszcza i zabijaja zdrowe dzieci ! Nie tylko alkohol. https://youtu.be/NcYxKSKZiJg
Gość
Gość 18.09.2017, 20:32
To głupota zabija zdrowe dzieci, a nie szczepionki. Proszę o oddzielenie dzieci szczepionych od tych bez szczepień. Nie chce narażać zdrowia dziecka i chce się uchronić od ludzi bez rozumu!
Odszczepieniec
Odszczepieniec 18.09.2017, 21:09
Jeżeli Twoje dziecko jest szczepione to czego się boisz ?
tym
tym 19.09.2017, 10:40
Choćby dlatego aby dzieci rodziców, którzy dbają o nie w sposób należyty, nie miały szans zachorować w przypadku gdy z róznych powodów jeszcze nie zostały zaszczepione lub nie udporniły sie całkowicie.Jeśli na danym terenie przeciw jakiejś chorobie jest zaszczepionych 90 proc. osób, ognisko choroby wygasa. Ale ta odporność szybko się skończy, gdy spada liczba szczepień.Przykład krzytusiec przywleczony ze wszchodu.
Dla dzieci nie szczepionych ich rodzice powinni organizować prywantne przeszkola i szkoły i ponosić pełną odpłatność za leczenie dzieci swoich i innych przez nie zarażonych.


Pozostałe