W Kościerzynie ma powstać garnizon Wojsk Obrony Terytorialnej

W Kościerzynie ma powstać garnizon Wojsk Obrony Terytorialnej fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Jest oficjalna zgoda Ministerstwa Obrony na powstanie w Kościerzynie garnizonu Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz wszystko zależy od powiatowych radnych, którzy muszą podjąć decyzję o przekazaniu budynków dawnego internatu i warsztatów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3, czyli popularnej "Drzewnej".

MON chce kupić od Starostwa obiekt wysokiej i niskiej części internatu za 1 mln 500 tys zł. Część warsztatowa miałaby zostać przekazana bezpłatnie. Właśnie tutaj powstać ma garnizon, w którym szkoliliby się ochotnicy rekrutowani do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodę na to musi wydać Rada Powiatu Kościerskiego.

Alicja Żurawska - starosta powiatu kościerskiego: Myślę, że w grudniu będzie to czas, gdy rada podejmie ostateczną decyzję. Ja dzisiaj mogę powiedzieć, że większość w radzie jest pozytywnie nastawiona do tego pomysłu.

Szkolenia żołnierzy-ochotników będą odbywałyby się w systemie weekendowym. Służba w nowym rodzaju wojsk trwać ma od roku do sześciu lat (z możliwością jej przedłużenia). Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły docelowo ok. 53 000 żołnierzy. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Za tym, by garnizon powstał właśnie w Kościerzynie lobbował senator Waldemar Bonkowski.

Waldemar Bonkowski - senator: Oznacza to rozwój dla miasta, dla powiatu, bo można powiedzieć, że duży zakład pracy przybywa do Kościerzyny.

Alicja Żurawska: Docelowo ma być tam 70 etatów administracyjnych, obsługa ochrony i przygotowania całej bazy: to powoduje, że nasi mieszkańcy powiatu kościerskiego będą mogli tam również pracować.

Jednostka ma też współpracować z Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie oraz kościerskim basenem, gdzie obywać się mają niektóre ćwiczenia. Służba w WOT ma umożliwiać żołnierzom łączenie jej z pracą zawodową. Szkolenia odbywać się mają przez jeden, maksymalnie dwa weekendy w miesiącu w okresie od września do czerwca oraz 9-10 dni w okresie urlopowym. 

Waldemar Bonkowski: Będzie to ożywienie, bo ci młodzi ludzie będą otrzymywać około 500 złotych przez weekend za szkolenie. Wiadomo, że będą korzystać z miejscowych lokali i innych obiektów, także część pieniędzy tutaj zostanie. 

Zanim to wszystko stanie się faktem opinię musi wydać Rada Powiatu Kościerskiego. Jeśli jej decyzja będzie pozytywna, to wojsko będzie miało rok na przygotowywania infrastrukturalne; przebudowę i rozbudowę budynków, by otworzyć bazę na koniec 2018 roku. 

 

---

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej:

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:

  • prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.
  • ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
  • ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.
  • współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
  • ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.
  • szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.

Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju.

Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.

Pierwszeństwo w powołaniu do terytorialnej służby wojskowej przysługuje:

  • osobom posiadającym pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby;
  • byłym żołnierzom zawodowym;
  • członkom proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadającym rekomendacje władz tych organizacji;
  • absolwentom szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dobrze, żę mamy Senatora Bonkowskiego
Dobrze, żę mamy Senatora Bonkowskiego 7.10.2017, 19:52
Bez jego zaangażowania nie było by tej jednostki w Kościerzynie.
A ja się cieszę, że będzie wojsko w Kościerzynie.
A ja się cieszę, że będzie wojsko w Kościerzynie. 7.10.2017, 16:51
Gdybyście to wy drogi elektoracie Nowaka ps. zegarek, Chlebowskiego ps. spocony gracz, Grada ps. "katarczyk" i wielu innych mieli tu takie sukcesy to byście się chwalili...ale wy umieliście tylko sprzedawać, prywatyzować , tworzyć kolejne rady nadzorcze i wypychać młodych Polaków za granicę...
kościerzak od 60 lat
kościerzak od 60 lat 7.10.2017, 16:13
Czego byście nie napisali pan Formela natychmiast odpowie w postaci peanu dla osoby wstyd przynoszącej naszemu regionowi .Ktoś z nas na niego głosował ,no to mamy
Obrona Terytorialna to ważny element obrony
Obrona Terytorialna to ważny element obrony 7.10.2017, 08:14
Obrona Terytorialna ma za zadanie działać tam gdzie stacjonuje i się szkoli. To ważny element współdziałania w razie klęski żywiołowej ze Strażami Pożarnymi i Obroną Cywilna. To też prestiż dla naszego regionu. Obrona Terytorialna pobudzi miejscowe usługi i da wiele nowych miejsc pracy. Ci którzy narzekają są malkontentami ale nie zmienią tego, że wiele młodych osób znajdzie zatrudnienie w budżetówce. Pamiętajmy, że pieniądz wydany u nas, zostaje i napędza kolejną "złotówkę" Ci co narzekają przez osiem lat sprzedawali Polskę obcym koncernom i nie troszczyli się o pracę dla młodych.
Odo
Odo 6.10.2017, 17:41
O nie, następny urząd dla "samych swoich" - niesamowite!!!!!!!!!!!!!!!
A jak spadnie bezrobocie!!!!!!!!!!!! Życzę powodzenia wszystkim, którzy myślą że z marszu dostaną pracę!
To dzięki Senatorowi Bonkowskiemu
To dzięki Senatorowi Bonkowskiemu 6.10.2017, 06:51
Będziemy mieli jednostkę wojskową Obrony Terytorialnej. To jego bezpośrednie zaangażowanie doprowadziło to podjęcia decyzji przez władze wojskowe o umieszczeniu jednostki w Kościerzynie.
Oglądacz
Oglądacz 6.10.2017, 11:40
No i co z tego ?
Jeżeli będzie to prężna lub ważna jednostka (w co oczywiście wątpię) to na miasto jako pierwsze spadną ruskie rakiety niszcząc wszystko w promieniu 50 km. A jeżeli nie ? To będzie to grupa przerośniętych chłopców biegająca po okolicznych rowach z drewnianymi karabinami. I dla nich ma powstać 70 stanowisk w administracji ? Aby aktualni urzędnicy mogli nimi obsadzić swoje pociotki i zięciów przy pracy polegającej na bieganiu z kserówkami po pokojach, parzeniu kawki i jedzeniu bezy ? Etatów będzie rzeczywiście 70 ale podzielone przez 10 i pomnożone przez 0,5 etatu i to tylko dla emerytów mundurowych lepszego sortu.
Lepszy emeryt mundurowy niż POgadanki z za klawiatury.
Lepszy emeryt mundurowy niż POgadanki z za klawiatury. 7.10.2017, 15:36
Jeśli jesteś takim "specjalistą" za jakiego się podajesz to pewnie wiesz, że Obrona Terytorialna ma głównie osłaniać terytorium przed wojskami przeciwnika. Główne zadania obrony czy ataku ma regularna armia. Poza tym jeśli jest tak jak piszesz: "...to na miasto jako pierwsze spadną ruskie rakiety niszcząc wszystko w promieniu 50 km." PO co nam w ogóle wojska? Rozbrójmy się, wywieśmy białą flagę i po kłopocie. PO co walczyć jeśli już przegraliśmy? Kilka rakiet i po wojnie. Ty nawet wiesz kto na nas napadnie... tak coś czuje, że jesteś rozżalonym utraconymi korzyściami działaczem "słusznej linii" POsłusznych Angeli otwartych na "oiro".
maciekabiks
maciekabiks 7.10.2017, 07:48
niewiedziałem , że można takie komentaże na poziomie 3 klasy podstawowej tu wypisywać.
"oglądacz# oglądnij siebie i dolej oleju do swojej miski.
Oglądacz
Oglądacz 7.10.2017, 14:46
Zdanie zaczynamy wielką literą, niewiedziałem piszemy rozłącznie, przecinek stawia się bezpośrednio po wyrazie, komentaże piszemy z rz - komentarze. Widać iż mamy tu do czynienia z wybitnym intelektualistą.
Bajki
Bajki 7.10.2017, 13:47
maciekabis... Twoja wiedza praktyczna jak też widać teoretyczna o tych sprawach jest poniżej ZERA wiec nie krytykuj OGLADACZA bo to co napisał jest zgodne i będzie zgodne z rzeczywistością. Pomijając to, że gdyby nas zaatakowano to pierwsze uderzenia nastapią min. w jednostki wojskowe jak i ich zaplecze to wartość takiej obrony terytorialnej z ich wyszkoleniem i brakiem doświadczenia w boju jest równa właściwie zeru. 100 żołnierzy tzw. terytorialsów zginie w walce z zawodowym doświadczonym wojskiem w około 15-20 minut.
Mieszkancy powiatu
Mieszkancy powiatu 5.10.2017, 18:28
Brawo pani srarosto. Super wiadomosc. Dziekujemy , dlugo mlodzi czekali na taka inicjatywe
Mieszkańcy miasta
Mieszkańcy miasta 5.10.2017, 19:20
"srarosto, wiadomosc, Dziekujemy, dlugo,mlodzi, taka inicjatywe" ... współczujemy.
Oglądacz
Oglądacz 5.10.2017, 17:24
To dobra wiadomość.
Starosta wykazała się typowo urzędniczo-etatystycznym rozumowaniem - "70 etatów administracyjnych".
Mogła powiedzieć o: tradycji, Armii Krajowej, Kościerskim Batalionie Obrony Narodowej, Oddziale Wydzielonym „Kościerzyna", Wojskowej Organizacji Niepodległościowej, TOW Gryf Pomorski, Gryfie Kaszubskim;
o Bolesławie Żmuda Trzebiatowskim, Józefie Dambku Józefie Wryczy, braciach Kulas ale NIE !!!!!!!!!! najważniejsze są etaty "administracyjne", i to aż 70 !!!!!!.
Można zacząć od utworzenia w Starostwie Wydziału Obrony Terytorialnej z Biurami Obrony Terytorialnej i Biurem Ataku Terytorialnego, z odpowiednio specjalistami ds. broni ofensywnej, inspektorami ds. czołgów i moździerzy oraz min przeciwpiechotnych. Specjalistami ds. okrętów podwodnych i lotniskowców, itd. No i oczywiście biuro historyczne ze specjalistą ds. katapult i konia trojańskiego. Wydział oczywiście powinien zacząć pracę od wzięcia kredytu na urządzenie wydziału oraz przyznanie nagród jubileuszowych, trzynastek i wczasów pod gruszą.
Ww. wydział będzie oczywiście tak samo niezbędny jak Wydział Organizacyjny, Wydział Administracyjny i Biuro Prawne które to w innych urzędach stanowią 1 biuro i 1 wydział.
Leszek
Leszek 5.10.2017, 21:31
Ona nie powiedziała ponieważ nie jest Kaszubką lecz z obcej nacji i w dodatku osobą spod Kamiennej Góry więc nie ma czego oczekiwać od niej lecz za rok tego szkodnika wymienić na kogoś kompetentnego i bardziej operatywnego .Chcącego bezinteresownie działać dla dobra naszego powiatu. Np. na Pana Szejbę dyr Gimnazjum w Dziemianach
Ogladacz
Ogladacz 6.10.2017, 11:20
Czyli proponujesz zastąpienie jednego zbędnego urzędnika innym zbędnym urzędnikiem - gratulacje. Z taką tylko różnicą, że jest to swój urzędnik, a nie obcy. Starostwo jest tworem zbędnym ze starostą na czele, całą radą i całym urzędem. Na obsadzenie starosty wyborcy nie mają żadnego wpływu, jest to twór pochodzący z zakulisowych rozgrywek typu np.: jak wybierzesz mnie to twój szwagier dostanie pracę w urzędzie, a u twojego zięcia w sklepiku będziemy kupować długopisy. Starostwa są tworem szkodliwym dezintegrującym lokalną społeczność i jako takie powinny być zlikwidowane.
Berent
Berent 5.10.2017, 16:55
będą pilnować Kaszubów, żeby nie byli zakamuflowaną opcją niemiecką.
Tomasz
Tomasz 5.10.2017, 15:10
Panie Senatorze! Szczerze gratuluję panu inicjatywy. To bardzo dobry pomysł!
Kościerzak
Kościerzak 5.10.2017, 14:00
Panie Bonkowski jako mieszkaniec Kościerzyny mam do Pana prośbę. Niech Pan walnie z całej siły głową w ścianę to może w końcu powie Pan coś mądrego. Pana osoba to wstyd dla cały kaszub.
DR. HOUSE
DR. HOUSE 5.10.2017, 15:04
Tyle razy mówiłem, żeby przed korzystaniem z Internetu wziąć lekarstwa... to mieszkaniec zawsze na opak ;)
Kościerzak
Kościerzak 6.10.2017, 09:47
No jak widać Tobie nie pomagają to inny też nie będą.
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 5.10.2017, 13:56
To bardzo dobra informacja dla naszej społeczności. Najprościej rzecz ujmując: będą to pieniądze z zewnątrz a nie ciągle te "same spodnie tylko kieszeń inna".
Senator BONKOWSKI
Senator BONKOWSKI 5.10.2017, 13:42
NADSZEDŁ CZAS NA KOLEJNE DUŻE PROJEKTY DLA NASZEGO REGIONU!
Henryk
Henryk 5.10.2017, 21:32
Wyjmij słomę z cholewy
demot
demot 5.10.2017, 12:33
Brawo!!! Panie Waldku!!!

Pozostałe