Kościerzyna. Koncert na pomoc muzeum Józefa Chełmowskiego

Kościerzyna. Koncert na pomoc muzeum Józefa Chełmowskiego
Czy wiedzą Państwo, że Kaszubi mają swojego Leonadra da Vinci? Taki przydomek nadano Józefowi Chełmowskiemu. Był to człowiek renesansu przełomu XX i XXI wieku - pisarz, rzeźbiarz, malarz, konstruktor i filozof. Pozostawił po sobie wiele dzieł, część z nich znajduje się w domu i ogrodzie artysty. Niestety, miejsce to zostało zniszczone podczas sierpniowej nawałnicy. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie postanowiło zorganizować charytatywne koncerty, podczas których zbierano pieniądze na odbudowę tego wyjątkowego miejsca.

Józef Chełmowski mieszkał w miejscowości Brusy Jaglie do śmierci w 2013 roku. Tam właśnie stworzył prywatne muzeum, izbę regionalną i skansen. Znajdują się tam jego rzeźby, obrazy, wynalazki i pamiątki rodzinne. Wiele z nich stoi w ogrodzie, w którym ogromne szkody wyrządziła nawałnica. Zrzeszenie wybrało Chełmowskiego patronem roku 2017 i nie mogło przejść obok tego nieszczęścia obojętnie.

Wiatr wyrządził duże szkody w ogrodzie, ale zniszczył też budynek, w którym żył i pracował Chełmowski. Rodzina artysty robi wszystko, by ocalić jego dzieła.

W celu zbiórki pieniędzy na ten cel odbyły się dwa koncerty pod hasłem „Niech powrócą anioły”: w Kościerzynie i Gdańsku. Wystąpił norweski muzyk Roy Einar Dreng grający country blues, folk i ballady.

Każdy może wspomóc odbudowę muzeum Józefa Chełmowskiego poprzez serwis zrzutka.pl. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę skansenu oraz  renowację i konserwację dzieł kaszubskiego Leonarda da Vinci.

 

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego materiału, którego bohaterem jest Józef Chełmowski.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe