Powiat. Pierwszy taki eksperyment w Polsce: grali, by przetestować ustawę

Powiat. Pierwszy taki eksperyment w Polsce: grali, by przetestować ustawę
Czy gra planszowa może pomóc w przygotowaniu nowego prawa? Takie eksperymenty naukowe prowadzone są za granicą, ale w Polsce to nowość. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zastosowano w powiecie kościerskim. W starostwie testowano projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Ta gra to nie jest zabawa, tylko poważny eksperyment naukowy. W ten sposób naukowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy transportowi sprawdzają, jak powinny zmienić się przepisy regulujące funkcjonowanie transportu publicznego poza miastami, czyli busów i PKS-ów.

Michał Wolański - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie: Te rozwiązania, które są w tym zakresie nie są najlepsze obecnie, ponieważ w ciągu ostatnich 10 lat połowa komunikacji została zlikwidowana. Do wielu miejscowości nie da si dojechać, do których jeszcze 10 lat temu można było dojechać. Natomiast jak rozwiązać ten problem jest dużo bardziej skomplikowane. Są proponowane na szczeblu rządowym różne projekty nowych ustaw i my w bardzo innowacyjny sposób, przy użyciu gry planszowej testujemy ten projekt, który jest oficjalnym projektem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Uniwersytet Warszawski otrzymał grant finansowy z Narodowego Centrum Nauki na przeprowadzenie tego eksperymentu. 

Karol Olejniczak - EUROREG, Uniwersytet Warszawski: Te dwa dni to taka maszyna czasu. Przez te dwa dni samorządowcy i przedsiębiorcy transportowi przeżyją cztery lata funkcjonowana ustawy. Mogą zobaczyć efekty ich decyzji, mogą poczuć, jakie potencjalne problemy niesie ustawa, a może jakie rzeczy rozwiązuje. No i, jeśli są jakieś problemy, to bezboleśnie będziemy wiedzieli o tych problemach, bo one wyjdą w grze, więc mieszkańców nie skrzywdzą.

Gra ma przetestować, jak w przyszłości powinna funkcjonować relacja przewoźnika z gminą. Przedsiębiorcy liczą przede wszystkim na szybkie wprowadzenie konkretnych przepisów, dzięki którym samorządy bardziej włączą się w tworzenie komunikacji, co zaowocować ma mniejszą ilością białych plam na mapie przewozów.

Andrzej Burcon - PKS Starogard Gdański, członek zarządu do spraw przewozów: Nowy projekt ustawy daje jakieś możliwości samorządom do tworzenia tej komunikacji, do sieci połączeń w całym regionie. Samorządy mają mieć na to duży, a nawet bardzo duży wpływ i mogą w miejscach, gdzie komunikacja jest bardzo mała finansować takie przewozy, żeby nie było tych wykluczeń komunikacyjnych.

To pierwszy w Polsce tego typu eksperyment. Na świecie gry symulacyjne są wykorzystywane do tworzenia prawa między innymi w Holandii, czy Stanach Zjednoczonych. Celem jest, by wnioski płynące z gry miały realny wpływ na to, jak zmienią się przepisy.

Karol Olejniczak: Wnioski z tej gry, z tego eksperymentu możemy przedstawić ministerstwu, możemy przedstawić na forum samorządów i mamy nadzieję, że wypracujemy wnioski i sugestie: co poprawić, żeby ta ustawa zadziałała lepiej i nie przyniosła problemów, tylko rozwiązania. To jest jeszcze ten moment, kiedy możemy to zrobić.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rada POwiatu jest słaba
Rada POwiatu jest słaba 12.10.2017, 07:27
Niestety jest tylko kilku radnych co znają się na administracji i wiedzą na czym polega praca radnego. Ale są też tacy jak Przewodniczący Komisji Budżetu który jest bardzo słaby.
weterynarz
weterynarz 12.10.2017, 17:07
nawet powiem więcej jest wprost beznadziejnie słaby i powinien być wymieniony na kogoś bardziej kompetentnego
A na kogo?
A na kogo? 12.10.2017, 22:56
Tak, ciekawe na kogo - jakieś propozycje??????
Jest kilku kandydatów
Jest kilku kandydatów 13.10.2017, 06:42
Akurat pana Przewodniczącego Komisji Budżetu nie trudno byłoby zamienić na osobę bardziej kompetentną. Właściwie każdy z pozostałych radnych byłby lepszy.
Nie on jeden
Nie on jeden 12.10.2017, 08:28
I to jest prawda, i to jest smutne............ Ale pomyślmy jak oni "ci słabi" się tam dostali??????????? Trzeba naprawdę mocno się zastanowić na kogo głosujemy i czy w ogóle chodzimy na wybory. Radny musi mieć pojęcie o samorządzie i umieć eksponować i bronić swoich racji i poglądów. Proszę popatrzeć na tą RADĘ, ilu radnych w tej radzie jeszcze nie powiedziało ani słowa na posiedzeniach, a ilu zabiera głos gadając głupoty, to jest wstyd..... czy oni mają pojęcie co tam się dzieje, takimi osobami łatwo się manipuluje.
obserwator
obserwator 11.10.2017, 11:43
Cieszą mnie bardzo niektóre komentarze, które pokazują oblicze p. Żurawskiej - faktycznie, że wprowadza w błąd radnych a co za tym opinie publiczną odnośnie niektórych wydarzeń.
Piotr
Piotr 11.10.2017, 10:25
Senator powinien służyć mieszkańcom , nie Staroście Żurawskiej ,która myśli tylko o tym komu zawrócić ,a tych którzy nie reagują na jej zaloty to prześladuje to jest czysty mobbing w jej wydaniu ,co jej mąż na to ???.
Oprócz starych pierników i gówniarzy nikt Alicji nie daje się zwieść jej zalotom i blond czuprynie "/aktualne "są stwierdzenia o blondynkach . Ja początkowo dałem się uwieść lecz teraz widzę że to panienka spod Kamiennej Góry, a może spod kilku gór i dolin> Cwany i bezwzględny lubieżny babsztyl
To chyba jakiś żart !?
To chyba jakiś żart !? 11.10.2017, 10:23
Przepraszam ale muszę zapytać;
czy u was wszystkich, którzy siedzicie przy tej grze planszowej, wszystko jest dobrze pod sufitem ?
Nasuwa się pytanie..., czy to wy powariowaliście, czy my głosując na was, dając wam takie stanowiska ?
" .....Pierwszy taki eksperyment w Polsce...."
Niesamowite ! Jak łatwo naśladować tylko głupoty innych ! I jeszcze się tym chwalić ! Co za pustka !
Nie naśladujcie ! Zacznijcie od siebie, od serca, a wszystko się samo rozwiąże....
A jeśli trzeba, to wróćcie do przedszkola, tam jeszcze nad rozumem dominuje serce, tam wszystko można zacząć od podstaw...., tak będzie lepiej dla nas wszystkich!
dług
dług 11.10.2017, 20:14
To wymysł powiatu i może oni umieją tylko wirtualnie wykonywać swoje obowiązki bo tak w rzeczywistości to umieją długi robić
Darek
Darek 11.10.2017, 10:29
Masz całkowitą rację i bardzo mi wstyd za przedstawicieli Rady i Starostwa. Pozdrawiam
Senator Bonkowski
Senator Bonkowski 11.10.2017, 07:19
Samorządy muszą służyć pomocą mieszkańcom. Senator służy pomocą samorządom.
też Bonkowski
też Bonkowski 11.10.2017, 18:53
Senator ma i powinie służyć samorządom lecz nie osobie ,która jeszcze dwa lata temu się z niego naśmiewała .Dodatkowo o sobie o bardzo wątpliwej reputacji .
Grześ
Grześ 11.10.2017, 00:14
A Pan Darek swoje… Gdy tylko jest mowa o naszym Powiecie, wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że czeka nas kolejna fala darkowej głupoty, agresji i chamstwa! Zaczyna mi się już Pana robić zwyczajnie żal. Z Pańskich wpisów wypływa mieszanka braku szacunku /nie tylko do innych ludzi, ale przede wszystkim samego siebie/ oraz nienawiść względem tych, którzy są od Pana mądrzejsi, osiągnęli sukces zawodowy i spełnienie w życiu rodzinnym. Nie ośmieliłbym się nikogo z tych opluwanych tak pieczołowicie przez Pana osób porównywać z Panem – to tak jakby zestawić miejski szalet z Wersalem. Nasza Pani Alicja to starosta elegancki, z ujmującymi manierami i stylem bycia, konsekwentnie realizująca swoje cele i umacniający pozycję polityczną. Kobieta znacząco oddłużyła Powiat a przede wszystkim skonsolidowała rozbitą Radę. No i teraz ten galaktyczny sukces: sprzedaż rudery internatu i utworzenie WOT w naszym Powiecie!

Zaczynam też coraz częściej podejrzewać, że Pana żenująca kakofonia ma podłoże erotyczne. Może te liczne, przesiąknięte ordynarnym chamstwem pyskówki pod adresem „damy” to wynik Pańskich niespełnionych fantazji erotycznych lub poważnych zaburzeń. Zamiast nocnego przesiadywania przed komputerem i tych nieudolnych prób zdyskredytowania Pani Alicji polecam wizyty u jakiegoś wybitnego specjalisty. Wybitnego, bo zwykły psychiatra, psycholog czy terapeuta nie podało temu ogromnemu wyzwaniu, jakim bez wątpienia jest Pański intelekt! A właściwie jego brak….
Lechu
Lechu 11.10.2017, 21:15
Żurawska damą spod Kamiennej Góry i z kanap w starostwie ile tych kanap było ? tyle ilu starostów
Irek
Irek 11.10.2017, 00:41
Litości drogi Grzesiu, chyba jesteś obłąkany pisząc "Nasza Pani Alicja to starosta elegancki, z ujmującymi manierami i stylem bycia, konsekwentnie realizująca swoje cele i umacniający pozycję polityczną. Kobieta znacząco oddłużyła Powiat a przede wszystkim skonsolidowała rozbitą Radę" człowieku widać że albo pisze to sama ALA albo któryś z jej przy***sów. Człowieku - ogarnij się i nie ośmieszaj, są na to niezbite dowody że jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Też nie popieram Darka ale to co ty napisałeś to jawna kpina i manipulacja, nie zgadzam się - widocznie jej nie znasz - uwierz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Grzechomierz
Grzechomierz 11.10.2017, 05:59
Masz całkowitą rację Irku Ala to wredna intrygantka kto przez jej łóżko nie przeszedł ???? ,albo kto loda nie miał . To Ona zadłużyła powiat za swojej kadencji . Dodatkowym jej udziałem w problemach powiatu jest jej udział jako członka zarządu i w tym czasie wicestarosty w aferze związanej z budynkiem Pana Kolińskiego .Być może ktoś za bardzo ten temat drążył i stąd jej nienawiść do tych osób bez wymieniania nazwisk,a chołubienie pana Ossowskiego który w ciemnom na wszystko się zgadza. Ktoś kilka miesięcy temu napisał o naszej " damie" panienka spod Kamiennej Góry i to chyba prawda.
Monopol
Monopol 10.10.2017, 22:03
Też bym pyknął sobie w godzinach pracy ze swoim pracodawcą w Monopol :-) Może nauczył by się biznesu i zaczął lepiej płacić :-)
kościelny
kościelny 10.10.2017, 21:04
A co tam robi ten niezdara Ossowski ,który nie wie w którym kościele dzwonią . Przecież On nic a nic nie kuma i dlatego jest bardzo wygodny Żurawskiej ,która kręci niesamowite lody z powiatu.
Grześ
Grześ 11.10.2017, 00:10
A Pan Darek swoje… Gdy tylko jest mowa o naszym powiecie, wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że czeka nas kolejna fala darkowej głupoty, agresji i chamstwa! Zaczyna mi się już Pana robić zwyczajnie żal. Z Pańskich wpisów wypływa mieszanka braku szacunku /nie tylko do innych ludzi, ale przede wszystkim samego siebie/ oraz nienawiść względem tych, którzy są od Pana mądrzejsi, osiągnęli sukces zawodowy i spełnienie w życiu rodzinnym. Nie ośmieliłbym się nikogo z tych opluwanych tak pieczołowicie przez Pana tak pieczołowicie osób porównywać z Panem – to tak jakby zestawić miejski szalet z Wersalem. Nasza Pani Alicja to starosta elegancki, z ujmującymi manierami i stylem bycia, konsekwentnie realizująca swoje cele
i umacniający pozycję polityczną. Kobieta znacząco oddłużyła Powiat a przede wszystkim skonsolidowała rozbitą Radę. No i teraz ten galaktyczny sukces: sprzedaż rudery internatu i utworzenie WOT w naszym powiecie!

Zaczynam też coraz częściej podejrzewać, że Pana żenująca kakofonia ma podłoże erotyczne. Może te liczne, przesiąknięte ordynarnym chamstwem pyskówki pod adresem „damy” to wynik Pańskich niespełnionych fantazji erotycznych lub poważnych zaburzeń. Zamiast nocnego przesiadywania przed komputerem i tych nieudolnych prób zdyskredytowania Pani Alicji polecam wizyty u jakiegoś wybitnego specjalisty. Wybitnego, bo zwykły psychiatra, psycholog czy terapeuta nie podało temu ogromnemu wyzwaniu, jakim bez wątpienia jest Pański intelekt! A właściwie jego brak….
Senator Bonkowski
Senator Bonkowski 10.10.2017, 14:00
Dobrze, że mamy Senatora na którego można liczyć w każdym przypadku.
***k
***k 10.10.2017, 23:05
Senator też nic nie kuma widzi tylko swój interes i geszeft i daje się ogrywac na bezszczelnego pazernej Żurawskiej

Pozostałe