Gmina Kościerzyna. Sołtysi, radni i wójt z wizytą na Warmii

  • 12.10.2017, 09:31 (aktualizacja 12.10.2017 09:34)
  • Gmina Kościerzyna
Gmina Kościerzyna. Sołtysi, radni i wójt z wizytą na Warmii
Tradycyjnie jesienią każdego roku organizowana jest wizyta studyjna sołtysów i radnych oraz wójta gminy Kościerzyna, która ma na celu poznanie rozwiązań stosowanych w innych samorządach. Tym razem w dniach 4-6 października reprezentanci naszej gminy odwiedzili Warmię.

Pierwszym przystankiem była gmina Kiesielice w powiecie iławskim, słynąca z farm wiatrowych. Sołtysi i radni mieli okazję sprawdzić, jak z bliska wygląda wiatrak produkujący energię oraz przekonać się, że hałas przez niego emitowany nie jest bardzo uciążliwy. Przewodnikiem po gminie Kisielice był sołtys Jędrychowa Piotr Szałapski, który zaprezentował również drogi gumowe oraz kotłownię opalaną biomasą. Po zwiedzeniu gminy była okazja do rozmów przy wspólnym stole z aktywnymi mieszkańcami Jędrychowa.

Kolejnym punktem na trasie kościerskiej grupy było sołectwo Bronowo w gminie Susz. Tam o aktywności lokalnej opowiadała sołtys Regina Szpindler. Nie zabrakło również wizyty w parku służącym rekreacji, a przygotowanym wspólnymi siłami przez mieszkańców Bronowa. Następnie wraz z panią sołtys, która jest również wiceprzewodniczącą rady powiatu iławskiego, wszyscy udali się do Iławy, by zwiedzić powiatowy Port Śródlądowy nad Jeziorem Jeziorak wybudowany dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. Port wybudowany został na miejscu wysłużonych obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, a jego budowa pochłonęła blisko 15,5 miliona złotych, z czego ponad 9 milionów złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Budowa portu śródlądowego w Iławie to szansa na dalszy rozwój turystyki nad Jeziorakiem, który znajduje się na zapleczu Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, łączącej Antwerpię z Kłajpedą i „Pętli Żuławskiej”. Dzięki Kanałowi Elbląskiemu, który w ostatnich latach został zrewitalizowany, Jeziorak – najdłuższe jezioro w Polsce, ma połączenie z Bałtykiem.

Kolejny dzień sołtysi i radni spędzili w gminie Dywity pod Olsztynem. Z samego rana udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie mogli zapoznać się z działalnością tej jednostki, która m.in. organizuje warsztaty komputerowe dla seniorów czy półkolonie cyrkowe dla dzieci, a także zajęcia kulturalne dla najmłodszych mieszkańców w wieku lat 1-3. Kontynuacją tego spotkania była wizyta w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach dedykowanym promocji i ochronie dziedzictwa kulturowego gminy Dywity oraz edukacji, aktywizacji i integracji mieszkańców. Ponadto była okazja do rozmowy z Wójtem Gminy Dywity Jackiem Szydło oraz z Alicją Wąsik - Pełnomocnikiem Wójta ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, którzy zaprezentowali fundusz sołecki oraz aktywność organizacji pozarządowych na terenie gminy Dywity. Ostatnim punktem w intensywnym dniu było spotkanie z mieszkańcami wsi Frączki, działającymi dla rozwoju swojej wsi w ramach Centrum Kultury i Aktywności we Frączkach.

Ostatniego dnia, w drodze do Kościerzyny, cała grupa udała się do Miłomłyna, by z burmistrzem Stanisławem Siwkowskim porozmawiać na temat obszaru ochrony uzdrowiskowej Miłomłyn. Szczególnie ciekawe okazały się informacje na temat budowy w Miłomłynie nowoczesnego centrum badań klinicznych będącego jedną z pierwszych uzdrowiskowych inwestycji. Budowa jedynego w Polsce Centrum Badawczo-Rozwojowego Neurosphera ma ruszyć niebawem i zakończy się w 2020. Będzie w nim prowadzona diagnostyka i terapia padaczki, a także badania nad lekami i wdrażaniem nowych metod terapii padaczki, w tym z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Wyjazd studyjny na Warmię był ciekawie i pożytecznie spędzonym czasem. Z pewnością część rozwiązań poznanych podczas wizyty będzie możliwa do wdrożenia w gminie Kościerzyna.

Gmina Kościerzyna
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.
. 12.10.2017, 11:48
Dlaczego projekt - strefy aktywności gospodarczej w obszarze Jezior Wdzydzkich obejmującą podstrefę na terenie Gminy Kościerzyna- nie doszedł do skutku? Chodziło o przystanie dla kajaków czy cuś takiego.

BTW
Każdy uczestnik/sołtys tego wyjazdu studyjnego powinien napisać mały raport co zobaczył i jakie rozwiązania" przeflancował by" do swojej miejscowości czy też gminy. Najlepszy raporty/obserwacje nagradzane były by wsparciem dla wioski sołtysa "np. +2000zł do budżetu wioski".

Czystej postaci WIN/WIN. Sołtysi aktywni i nagradzani a gmina ma doskonały materiał poglądowy.

W innym wypadku można traktować to jako wycieczkę krajoznawczą a nie wyjazd studyjny ;)
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy 13.10.2017, 10:51
Bo projekt stref aktywności gospodarczej zakładał tylko opracowanie dokumentacji. Przystań kajakowa to inny projekt.
.
. 13.10.2017, 14:13
To jak z tymi przystaniami dla kajaków? mały być w Kornem Łubianie Garczynie Loryńcu itd. jakoś ich nie widać nie słychać...
Jak to nie wiesz?
Jak to nie wiesz? 12.10.2017, 10:10
To Katarzyn z POsłusznych lordowi Zdzisławowi, współpracownik Grzegorza kuzyna
kto to taki kto to taki
kto to taki kto to taki 12.10.2017, 10:06
na zdjęciach jest pani w szarej marynarce. Której wioski ona jest sołtysem? Może Szenajdy?

Pozostałe