Kościerzyna. Chcą chronić dzieci przed przemocą

  • 10.11.2017, 12:44
  • Marta Gerbatowska
Kościerzyna. Chcą chronić dzieci przed przemocą
Świat wolny od agresji - to cel kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. W tej międzynarodowej kampanii udział bierze również nasze miasto, a konkretnie pracownicy socjalni, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, policjanci i kuratorzy sądowi, którzy spotkali się na konferencji w kościerskim szpitalu.

„Masz obowiązek, nie tylko prawo. Reaguj!” - to najważniejsze przesłanie forum dyskusyjnego zorganizowanego w ramach kampanii „19 dni”. Od lipca w Polsce obowiązują przepisy, zgodnie z którymi na brak reakcji na przemoc wobec dziecka grożą trzy lata więzienia. Oznacza to, że każdy ma prawny obowiązek zgłaszania przestępstw wobec dzieci.

Podczas konferencji mówiono między innymi o symptomach krzywdzenia, czyli tym, co powinno skłonić nas do zainteresowania się, czy dziecko nie jest ofiarą przemocy. A ta może zdarzać się w każdym środowisku. Statystyki są przerażające: co trzecie dziecko w Polsce doświadcza przemocy, co ósme wykorzystywania seksualnego. Wiele z nich nie mówi o swoim dramacie, dlatego tak ważne jest, by reagować, gdy widzimy krzywdę. 

Akcja trwać będzie 19 pierwszych dni listopada. Jej symbolem są niebieskie banery przypominające kształtem ludzi. Można je spotkać w urzędach i instytucjach na terenie powiatu, zawierają informacje na temat kampanii i instruują, jak zachowywać się będąc świadkiem lub ofiarą przemocy.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe