Były sędzia Janusz K. sam zgłosił się do aresztu

  • 13.11.2017, 09:56 (aktualizacja 13.11.2017 10:05)
  • Marta Gerbatowska
Były sędzia Janusz K. sam zgłosił się do aresztu
Poszukiwany listem gończym były sędzia Janusz K. sam zgłosił się do Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Mężczyzna ukrywał się przez dwa miesiące, unikając odbycia kary czterech lat więzienia za przyjęcie ponad 100 tysięcy złotych łapówek.

Przypomnijmy: Sprawa Janusza K. ciągnie się od 2008 roku. Wtedy sędzia z Kościerzyny został zatrzymany przez gdańskich policjantów pod zarzutem przyjęcia korzyści majątkowych. W zamian za łapówki Janusz K. miał wydawać korzystne werdykty i pomagać w pisaniu apelacji. Mężczyzna nie przyznawał się do winy.

Proces ruszył dopiero po trzech latach – w 2011 roku. W 2014 Janusz K. usłyszał wyrok 5 lat za kratkami, złożył jednak odwołanie. Sprawa była rozpatrywana ponownie ze względu na błędy formalne. Proces został wznowiony w 2015 roku. W 2016 sąd ogłosił ten sam wyrok, co w 2014, a Janusz K. ponownie się odwołał.

Sąd w Koszalinie rozpatrzył apelację i w kwietniu wydał wyrok: cztery lata pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 60 tysięcy złotych. Janusz K. będzie musiał również zwrócić około 70 tysięcy przyjętych łapówek. Wyrok był prawomocny.

27 sierpnia sąd dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku wydalił Janusza K. z zawodu sędziego. 

8 września Janusz K. powinien stawić się w areszcie śledczym w Starogardzie Gdańskim, nie zrobił tego jednak, więc sąd wydał nakaz jego doprowadzenia. Policjanci kilkukrotnie sprawdzali miejsca, w których mógłby przebywać, również ostatnie miejsce jego zamieszkania, ale ślad po skazanym zaginął.

W niedzielę były sędzia sam stawił się w areszcie.

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sprawiedliwy
sprawiedliwy 19.11.2017, 16:04
do witka i inych - WARTO BYŁO
Ma na co zasłużył...
Ma na co zasłużył... 19.11.2017, 14:39
...dobrze mu tak za jego pychę. Masz rację tu pewnie nie tylko chodziło o łapówki i ryby w galarecie ale o całokształt jego dokonań. Teraz jest skończony.
Czytelnik
Czytelnik 19.11.2017, 16:27
Ja wiem czy skończony. Wystarczy aby oblikował wspomnienia z lat swojej pracy, z doniosłych a nieznanych wydarzeń. Już w pierwszym dniu całe wydanie sprzedano by na pniu w każdej ilości egzemplarzy. Ile nazwisk, ile wydarzeń, dopóki pamięć dopisuje. A za zarobione pieniądze spokojne wczasy do emerytury.
Witek
Witek 19.11.2017, 11:51
szkoda mi faceta-wielu gorszych chodzi po naszych ulicach bezkarnie!!!!!! tyle lat procesów już odbiło się negatywnie na jego psychice- ktoś postanowił go zniszczyć i ZNISZCZYŁ.ale czy sumienie ma spokojne???chyba też będzie się gryzł do końca życia.Czy problem był aż tak wielki,aby niszczyć tylu ludzi? jednak ludzie to najokrutniejsze ssaki, a ponoć ROZUMNE. MAM JEDNO PYTANIE-WARTO BYŁO???
-
- 19.11.2017, 16:49
Wituś ty też brałeś w łapkę?
ola
ola 19.11.2017, 11:41
a ja myślę,że to wcale nie chodziło tylko o łapówki
neutralny obserwator
neutralny obserwator 18.11.2017, 18:39
Prawda jest taka,że gdyby wszystkich rozliczali za łapówki,to w Kościerzynie powinny być co najmniej 2 więzienia /jedno dla lekarzy,drugie dla urzędasów/
ala
ala 18.11.2017, 08:48
"Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka"
Najbardziej na świecie prawdziwe są bajki i morały z nich wynikające
I co?
I co? 13.11.2017, 20:38
Widzita jaku uczciwy, sam się zgłosił
łapówkarz....
łapówkarz.... 14.11.2017, 06:54
ha ha ha ha
Zbyszek Ziobro...
Zbyszek Ziobro... 13.11.2017, 15:39
...BRAWO!!!
Ja
Ja 13.11.2017, 12:53
Przypominam że obowiązkiem wynikającym z wyroku, był zwrot łapówek. Nie dziwię się że tyle czasu trwało nałapanie ryb do galarety, Policja powinna poszukiwać poszukiwanego nad kaszubskimi jeziorami.
Arbiter.
Arbiter. 13.11.2017, 11:27
Ciekawe jak będą do tego pana mówić w areszcie np.: dla Wysokiego Sądu prycza na samej górze albo na obiad kasza gryczana Wysoki Sądzie.
Kaszuba
Kaszuba 13.11.2017, 20:08
Kasza gryczana - to skarb kulinarny wszystkich świadomych ludzi, nieboraku. Jeszcze kasza jaglana. Ale po ci takie informacje. Jedz szynkę i boczek.

Pozostałe