Kościerzyna. Zbliża się finał Szlachetnej Paczki

  • 23.11.2017, 11:55 (aktualizacja 23.11.2017 12:13)
  • Marta Gerbatowska
Kościerzyna. Zbliża się finał Szlachetnej Paczki
Od 2001 roku działa Szlachetna Paczka. Projekt łączy setki tysięcy darczyńców, wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Co roku akcja odbywa się też w naszym powiecie. Tym razem liczba wyciągniętych na pomoc dłoni przerosła oczekiwania organizatorów.

Mechanizm jest prosty: rodzina potrzebuje wsparcia, przyjeżdża do niej wolontariusz, który tworzy listę potrzebnych rzeczy. Powstaje baza, spośród której darczyńca wybiera konkretną rodzinę, dla której przygotowuje swoją paczkę. Pomoc zostanie dostarczona do rodzin podczas finału, nazywanego Weekendem Cudów.

Danka Piastowska - wolontariusz Szlachetnej Paczki: Rodziny mają bardzo różne potrzeby. Są to rodziny wielodzietne, rodziny z niepełnosprawnością, rodziny samotne. Potrzeby są przeróżne: od opału, pomocy w remoncie, po zwyczajne potrzeby, które nam się wydają prozaiczne, typu żywność i środki czystości. 

Pani Danka Piastowska doskonale wie o czym mówi - to dzięki niej w Kościerzynie w ogóle pojawiła się Szlachetna Paczka. Co roku w naszym powiecie wszystkie zgłoszone rodziny otrzymywały pomoc, ale tym razem lista zapełniła się ekspresowo szybko. Każda z 40 zgłoszonych do tej pory rodzin znalazła już darczyńcę. Baza jest jednak na bierząco aktualizowana, więc nie jest za późno, by pomagać. Warto regularnie odwiedzać stronę szlachetnapaczka.pl i sprawdzać, czy w powiecie kościerskim pojawiają się kolejne rodziny. Ich potrzeby wciąż sprawdzają wolontariusze.

Danka Piastowska: To są osoby o wielkich sercach, wielkiej empatii. Osoby pełnoletnie, jak i niepełnoletnie, bo już 16-latek może zostać wolontariuszem wspomagającym. Te osoby po odpowiednim przeszkoleniu jadą do rodziny, ankietują ją, sprawdzają, czy ona spełnia kryteria.

Gotowe paczki darczyńcy przywożą do magazynu w weekend Finału - w tym roku 9-10 grudnia. Stamtąd wolontariusze przekażą je rodzinom.

Danka Piastowska: Szlachetną Paczkę można dostać tylko raz w życiu. Jest to taki impuls, który ma spowodować jakąś zmianę w życiu, żeby rodzina zaczęła wierzyć w siebie, żeby jej sytuacja poprawiła się na tyle, żeby nie musiała potrzebować tej paczki w przyszłym roku.

Bo celem jest mądra pomoc, czyli taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Dlatego Szlachetna Paczka działa przez cały rok w ramach kilkunastu innych projektów, jak np. Akademia Przyszłości, która pomaga dzieciom z trudnościami w szkole i uczy, jak radzi sobie w życiu.

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe