Dzień Dawcy Szpiku. Możesz uratować życie!

  • 4.12.2017, 09:23 (aktualizacja 04.12.2017 09:33)
  • Mat. nadesłane
Dzień Dawcy Szpiku. Możesz uratować życie!
17 grudnia w Galerii Kościerskiej w Kościerzynie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi. 

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

 

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.334.911 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1.186.335 to Dawcyz bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od  lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

 

Tym razem akcja zostanie przeprowadzona w Kościerzynie

– Zdecydowałam się na zorganizowanie akcji, ponieważ jest to bardzo słuszna sprawa
i w naszym mieście jest wiele osób, które chciałyby dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku i poprzez rejestrację przyczynić się do popularyzacji
idei dawstwa – powiedział inicjator akcji, Pan Sławomir Kujawski.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data:        17 grudnia 2017 r.

Godzina:    11:00 – 19:00

Miejsce:    Galeria Kościerska

Adres:        Miodowa 15,  Kościerzyna

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku? 

 

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

 

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 62 1240 6292 1111 0010 6197 7890. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 186 335 (październik 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 4725 (październik 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Mat. nadesłane
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

grant
grant 25.09.2018, 12:31
To nie jest Polska fundacja! Sprytnie to napisaliście "największa polska baza" :-) Baza tak, ale Fundacja za granicą zachodnią.
Jeśli chcesz oddać swoje dane genetyczne, zostać dawcą szpiku to powierz swoje dane polskiej instytucji POLTRANSPLANT.

Pozostałe