Kościerzyna. Rekordowy budżet na 2018 rok

  • 22.12.2017, 10:26
  • Marta Gerbatowska
Kościerzyna. Rekordowy budżet na 2018 rok
2018 ma być w Kościerzynie rokiem dużych inwestycji, ale też rekordowego zadłużenia. 20 grudnia Rada Miasta uchwaliła przyszłoroczny budżet.

11 głosów za, 3 przeciwne i 4 wstrzymujące się - taki był wynik głosowania nad planem finansowym miasta. Ten budżet będzie rekordowy pod kilkoma względami.

Michał Majewski - burmistrz Kościerzyny: W końcu uda się ruszyć z inwestycjami. które od lat były planowane. Dlatego w tym budżecie zabezpieczamy bardzo dużą, wręcz rekordową kwotę obligacji, które chcielibyśmy wydać, jeśli uda się te wszystkie inwestycje rozpocząć realizować.

W przeciągu lat 2018-2019 kumulują się duże inwestycje na łączną kwotę 90 milionów złotych: na czele z remontem dworca i węzłem integracyjnym, projektem ochrony przeciwpowodziowej oraz rewitalizacją Osiedla Tysiąclecia i ul. Kartuskiej. Te plany wymagają dociążenia budżetu emisją obligacji, bo środków własnych nie wystarczy - tłumaczył skarbnik miasta.

Jarosław Laska - skarbnik miasta: Emisja obligacji jest na 18 400 000 zł. Zadłużenie na koniec przyszłego roku wyniesie około 38 milionów złotych, ale wykup obligacji jest tak rozłożony, żeby móc realizować inne jeszcze zadania w latach następnych, a wykup zakończy się w 2025 roku.

Zanim rada zatwierdziła budżet miała miejsce gorąca dyskusja. Aleksander Mach zarzucał burmistrzowi, że obiecywał oszczędności, a wygląda na to, że skończy się najwyższym zadłużeniem w historii miasta. „Te wielkie inwestycje mają być pańską trampoliną do następnej kadencji” - twierdził radny. Krytyczna była również Katarzyna Knopik.

Podwyższone będą między innymi wydatki na komunikację miejską, oświetlenie i administrację publiczną.

Katarzyna Knopik - radna Rady Miasta: Wydatki Urzędu Miasta Kościerzyna w przyszłym roku wzrosną o 650 tys. zł. To 10% więcej w stosunku do roku obecnego.

Wszystko jest podyktowane tym, co dzieje się na rynku - kontrował burmistrz.

Radni mieli również wątpliwości co do finansowania projektu remontu dworca, ale do tego tematu wrócimy po świętach. 

Podsumowując: zatwierdzony przez większość Rady budżet Kościerzyny na 2018 rok prezentuje się następująco: 124 427 379 zł po stronie dochodów i 183 417 644 zł wydatków. 

 

Marta Gerbatowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Smutna prawda...
Smutna prawda... 11.01.2018, 14:52
Miasto po obecnej kadencji zostanie strasznie zadłużone. Jeszcze nikt nigdy w historii tak nie zadłużył Kościerzyny. Ty (xxx) wiesz to bo realizujecie plan WASALA ale to się nie uda. Wybory wygra ten trzeci....
mieszko
mieszko 14.03.2018, 12:23
Niestety taka jest cena naprawiania tego co spieprzyła poprzednia władza
xxx
xxx 11.01.2018, 11:30
do straszne-założę się,że jesteś człowiekiem Zdzisia Kosztownego
STRASZNE...
STRASZNE... 11.01.2018, 11:19
Niestety POd zarządem obecnego Burmistrza zadłużenie Miasta wzrośnie kolosalnie. Jeszcze nigdy, nikt nie zadłużył tak Kościerzyny jak Majewski...
też emeryt/ekonomista
też emeryt/ekonomista 11.01.2018, 11:15
do emeryta--wytłumaczę tą filozofię; jak zadłuży się przysłowiowy Kowalski to zaraz do wezmą za d.....jak nie jego to rodzinę. Natomiast zadłużenie miasta jest niczyje-nikt za to nie ponosi personalnej odpowiedzialności,nawet skarbnik i dlatego tak kombinują,gdyż wiedzą,że ich odpowiedzialność jest ZEROWA
emeryt
emeryt 11.01.2018, 11:01
Wszyscy się świadomie zadłużają-czy to jest nowa marksistowsko-leninowska ekonomia????ja tego nie mogę pojąć. Całe życie przeżyłam bez kredytów-a miasta chyba wszystkie w kraju uwielbiają zadłużenia.Czy to jest racjonalna gospodarka???
ala
ala 11.01.2018, 11:23
Przecież oni pozyczają w imieniu mieszkańców a nie swoim. Też bym tak potrafiła.
Do do WASALA
Do do WASALA 10.01.2018, 06:44
Jesteś już WASALEM i służysz do realizacji planów swojego pana. Czy tak musi być?
Do Wasala
Do Wasala 9.01.2018, 08:22
Czy jesteś czyimś Wasalem czy chcesz dopiero nim być?
WASAL
WASAL 9.01.2018, 06:48
W zamian za lenno wasal zobowiązywał się służyć wiernie seniorowi radą i pomocą orężną.
mieszkaniec.
mieszkaniec. 27.12.2017, 16:30
A kiedy zacznie się inwestować tak by zachęcić przedsiębiorców do zakładania firm tutaj? Na co nam nowe osiedla jak jedyne co tu powstaje to galerie handlowe i duże markety? Gdzie zakłady przemysłowe/usługowe? Spójrzcie na Bytów, miasto o wiele mniejsze od naszego ale ciągle się rozwija i to dużo szybciej od Kościerzyny. Tam ludzie mają perspektywy na dobrą pracę i rozwój, a u nas co najwyżej na wyjazd z tego miasta.
jan
jan 10.01.2018, 09:06
Duże galerie i markety powstawały za czasów Zdzisia. To jego decyzje i jego radnych.
do Mieszkańca
do Mieszkańca 26.12.2017, 19:53
Kryzys ?, słyszę głosy zaplecza Czuchy , kłania się "katarzyn" i spółka .
xwy
xwy 24.12.2017, 10:56
Budżet wyborczy w roku wyborczym.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.12.2017, 22:36
Majewski 3 ostatnie spłacał długi poprzednika i wg opozycji było żle. Dosłownie krzyczeli tak "Brak inwestycji! Pan nic nie robi!"
Teraz Majewski inwestuje i to na rekordową skalę i znowu krzyczą "Majewski zdłuża miasto!" A ja pytam "A Czucha mógł zadłużać miasto? Wtedy Knopik była cicho. Wszystko popierała, największe inwestycyjne głupoty i buble. Majewski nie przekroczy w procentach zadłużenia Czuchy, na 100%. Majewski będzie miał przede wszyskim największe inwestycji w historii miasta. Ta polityka Maji nie była głupia - 3 lata miał nadwyżki budżetowe i spłacał długi poprzedników, a przez rok zadłuża miasto. Ja wolę taką politykę!
krezus
krezus 14.03.2018, 12:22
Odpowiedz jest prosta: Knopik jest przeciwko
Majewskiemu, bo u niego nie może liczyć na ciepłe posadki dla swojej rodzinki i dzieci w przyszłości. Majewski nie uznaje dziedziczenia posadek a Czucha jak najbardziej.!!!! Knopik to obłudna dziewczynka, która jeszcze nie wyszła z piaskownicy. Najlepepszą sytuacją dla niej jest taka kiedy wszyscy bedą spłacać długi po czusze, a jak juz spłaca to strzępki jego ekipy będą sobie przypisywać zasługi spłaty. Ale do czasu. Obserwatorzy nie śpią i Knopik będzie musiała pozbierać co zasiała nawet jeśli przyjdzie jej to na starość - kiedy będzie już słabiutka i przygłucha lub w chwili kiedy będzie się tego najmniej spodziewać. chyba że biedna pani myśli że władze zabiera się na tamten świat :(
kk
kk 28.12.2017, 07:00
się podpierała, nie opierała to i popierała
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.12.2017, 10:04
Kryzys. Kto spłaci te planowane zadłużenia? Ja osobiście jako mieszkaniec Kościerzyny nie mam zamiaru płacić za tak niepotrzebne inwestycje.

Pozostałe