JPK - nowy obowiązek dla firm

  • 11.01.2018, 11:17 (aktualizacja 12.01.2018 13:50)
JPK - nowy obowiązek dla firm
Nowy rok to zazwyczaj zmiany w przepisach podatkowych. Najważniejsza nowość, która weszła w życie 1 stycznia 2018 to obowiązkowy dla wszystkich firm Jednolity Plik Kontrolny. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Zapytaliśmy w kościerskim Urzędzie Skarbowym.

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Dotyczy to przedsiębiorstw dużych, małych i średnich oraz mikroprzedsiębiorstw. Plik przesyła się wyłącznie w wersji elektronicznej.  Należy przekazywać go bez wezwania do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca. JPK_VAT wysyła się miesięcznie, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Pliki JPK można wysłać poprzez darmową aplikację Ministerstwa Finansów, znajdziemy ją na stronie: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk/klient-jpk

Aby wysłać JPK musimy posiadać swój podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Innym wyjściem jest korzystanie z usług upoważnionego biura rachunkowego, ale to, oczywiście wiązać się będzie z kosztami. 

Pierwszy plik należy wysłać do 26 lutego 2018 r. (za styczeń 2018 r., ponieważ 25 lutego wypada w niedzielę). Niewysyłanie plików JPK w terminie może mieć poważne konsekwencje, włącznie z karą grzywny. Więcej informacji o Jednolitym Pliku Kontrolnym znaleźć można na stronie internetowej  Ministerstwa Finansów oraz w kościerskim Urzędzie Skarbowym, który znajduje się przy ul. Staszica 6 i otwarty jest od poniedziałku do piątku.

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

O północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza, która trwa do godziny 21.00 w niedzielę. W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji, dotyczy to także internetu. W związku z tym dodawanie komentarzy na stronie koscierzyna24.info jest wyłączone.

Pozostałe