Elektromobilność. Będą zachęty finansowe do kupowania pojazdów elektrycznych

  • 12.01.2018, 09:32 (aktualizacja 12.01.2018 09:37)
  • Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Elektromobilność. Będą zachęty finansowe do kupowania pojazdów elektrycznych
Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Usunął z niej zapis, na którego mocy samorządy mogłyby pobierać opłaty za wjazd do stref czystego transportu.

Ustawa, przyjęta przez Sejm w czwartek, przewiduje system zachęt, m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV – ładowane z gniazdka), zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm. 

Zakłada też m.in. budowę sieci stacji ładowania aut prądem i sprężonym gazem ziemnym (CNG) - w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych, oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych, co ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Planuje się, że do końca 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania aut energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG (sprężonego gazu).

Przyjęte przez Sejm przepisy dopuszczają też możliwość tworzenia przez samorządy tzw. stref czystego transportu. Według pierwotnej wersji projektu ustawy – autorstwa Ministerstwa Energii - za wjazd do nich pojazdów o tradycyjnym napędzie spalinowym gmina mogłaby pobierać opłaty w wysokości maksymalnie 30 zł dziennie. Jednak w środę komisje przyjęły zgłoszoną przez posła Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz'15 poprawkę, skreślającą zapisy o poborze opłat za wjazd do tych stref i ich maksymalnej wysokości.

Druga wprowadzona w Sejmie merytoryczna zmiana polega na dopisaniu punktów tankowania wodoru - wraz z ich definicją - do planu lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania i stacji gazu ziemnego wzdłuż pozostających w zarządzie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dróg transeuropejskich.

Za ustawą zagłosowało 235 posłów, 165 było przeciw, 18 się wstrzymało. W trakcie drugiego czytania - w czwartek rano - poseł Zdzisław Gawlik w imieniu klubu PO zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w całości, argumentując, że tempo prac nad nim w Sejmie było zbyt duże i pozostał szereg wątpliwości. Wskazał, że w czasie pierwszego czytania - w środę - w połączonych komisjach infrastruktury oraz energii i skarbu odrzucono propozycję powołania podkomisji w celu dokładnego przeanalizowana proponowanych regulacji. 

Głos zabrał też przedstawiciel PSL Mieczysław Kasprzak, zapowiadając, że jego klub nie poprze ustawy z tych samych powodów, które wskazała PO. "Projekt jest potrzebny, ale tempo procedowania jest nie do zaakceptowania". Rząd przyjął projekt ustawy 28 grudnia, pierwsze czytanie i skierowanie do komisji odbyło się we wtorek, a komisje zajmowały się nim w środę.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że projekt m.in. wdraża prawo UE (dyrektywę ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych - PAP), w związku z tym nie stosuje się do niego terminów regulaminowych. Wskazał również, że rząd ostrzegał, iż niewdrożenie przepisów do 1 lutego 2018 r. grozi wysokimi karami.

Przed ostatecznym głosowaniem minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył, że głosy sprzeciwu wobec projektu, uzasadniane wyłącznie dużym tempem prac, wskazują wyraźnie, że ustawa jest dobra i "niczego nie da się w niej skrytykować". Podkreślił, że ustawa była bardzo solidnie przygotowana i należała do najdłużej konsultowanych aktów.

Projekt trafi teraz do Senatu. W czwartek odniósł się do niego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, postulując, by przewidziane w ustawie zachęty dla aut elektrycznych i hybydrodowych plug-in (doładowywanych z gniazdka) objęły też zwykłe hybrydy, których baterie doładowują się tylko w czasie jazdy.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

O północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza, która trwa do godziny 21.00 w niedzielę. W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji, dotyczy to także internetu. W związku z tym dodawanie komentarzy na stronie koscierzyna24.info jest wyłączone.

Pozostałe