Kolejny rekord na linii PKM. Ponad 324 tys. pasażerów w marcu 2018!

  • 5.04.2018, 12:06 (aktualizacja 23.05.2018 09:54)
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Kolejny rekord na linii PKM. Ponad 324 tys. pasażerów w marcu 2018!
Aż 324,4 tys. osób przewiozła trójmiejska SKM w marcu 2018 r. na liniach kolejowych obsługiwanych w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To o ponad 50 tysięcy - czyli 20 proc. - więcej niż w grudniu 2017 r. (271,1 tys.), kiedy poprzednio Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podliczał statystyki z linii PKM.

- Co ciekawe, tym razem największe wzrosty odnotowaliśmy na aglomeracyjnym odcinku PKM, a nie regionalnych trasach, jak to miało miejsce w poprzednich podsumowaniach prowadzonych przez nas co kwartał - komentuje najnowsze statystyki Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Duża w tym zasługa zmian w rozkładzie jazdy wprowadzonych przez nas właśnie w marcu, dzięki którym na terenie Trójmiasta pociągi na linii PKM zaczęły jeździć w równym takcie, a ich godziny odjazdów i przyjazdów zostały lepiej dopasowane do godzin pracy i nauki w Gdańsku i Gdyni. Dziś już wyraźnie widać, że nowy, marcowy rozkład jazdy na linii PKM spotkał się z pozytywnym odbiorem większej grupy mieszkańców niż jego poprzednia grudniowa wersja. Oczywiście mamy świadomość, że wprowadzone przez nas zmiany mogą niektórym osobom nie odpowiadać, bo nie da się ułożyć rozkładu jazdy pasującego wszystkim. Jednak najnowsze statystyki jednoznacznie pokazują, że cały czas wzrasta liczba osób, dla których oferta przewozowa na linii PKM jest atrakcyjna.                                                                                                 

Dla porównania - w grudniu 2017 r., kiedy weszła w życie poprzednia wersja rozkładu jazdy, pociągi SKM na trasie PKM z Gdańska Wrzeszcza do Gdyni przewiozły 152,4 tys. osób, a po marcowej korekcie rozkładu jazdy liczba ta wzrosła aż o 25 proc. osiągając poziom 190 tys. pasażerów. Na regionalnych odcinkach PKM wzrost liczby pasażerów w tym samym okresie kształtował się następująco:

Kościerzyna – Gdańsk/Gdynia – 52,7 tys. w XII 2017 i 60,4 tys. w III 2018 (wzrost o 15 proc.)

Kartuzy – Gdańsk – 66 tys. w XII 2017 i 74 tys. w III 2018 (wzrost o 12 proc.)

- Kilkunastoprocentowe wzrosty na regionalnym odcinku PKM w stosunku do poprzedniego kwartału obserwujemy regularnie od grudnia 2016 r., kiedy wprowadziliśmy rewolucyjną dla pasażerów zmianę polegającą na skierowaniu większości pociągów z Kościerzyny do Gdyni nową trasą przez Gdańsk Wrzeszcz - dodaje Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za transport. – Od tamtej pory też większość pociągów kartuskich jest dobrze skomunikowana z pociągami aglomeracyjnymi w Gdańsku Rębiechowie i z przesiadek pomiędzy nimi również korzysta coraz więcej osób. W połączeniu z nowymi, oddanymi do użytku w grudniu 2017 r. przystankami w Gdyni oraz wprowadzonym od marca 2018 r. równym taktem pociągów na odcinku aglomeracyjnym zaowocowało top obecnie tak dużym wzrostem liczby pasażerów PKM w samym Trójmieście. Dotychczas były to wzrosty rzędu kilku, kilkunastu procent co kwartał. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby był to wzrost aż o jedną czwartą w skali zaledwie trzech miesięcy!

Interesująco wygląda porównanie procentowego udziału poszczególnych przystanków na aglomeracyjnym odcinku PKM – wyraźnym liderem jest tutaj Gdańsk Wrzeszcz, który już dawno stał się głównym węzłem przesiadkowym całego Trójmiasta. Aż 23 proc. pasażerów wsiadających i wysiadających z pociągów SKM relacji Gdańsk Wrzeszcz – Port Lotniczy – Gdynia Główna, korzysta właśnie ze stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz. Na drugim miejscu jest Gdańsk Port Lotniczy (13 proc.), a na trzecim Gdynia Główna (11 proc.).

Ciekawie wygląda też zestawienie pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach pomiędzy Gdańskiem Wrzeszczem i Gdynią Główną. Zrobiliśmy takie porównanie dla obu aglomeracyjnych kierunków (Wrzeszcz – Gdynia i Gdynia – Wrzeszcz), na przykładzie dwóch marcowych pociągów SKM jadących w godzinach porannego szczytu. Wynika z niego, że najwięcej pasażerów wsiada do tych pociągów na przystankach zlokalizowanych przy dużych gdańskich osiedlach: Jasień, Kiełpinek oraz Osowa i dla większości z nich celem podróży są dwa końcowe przystanki w każdej z relacji: Gdańsk Strzyża i Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdynia Stadion i Gdynia Główna.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SebASoul
SebASoul 17.04.2018, 08:59
No niestety ktoś coś mataczy... Urząd odpisał, że nie posiada danych źródłowych - to z czego naliczali "wiarygodne" statystyki?
Więcej w grupie: https://www.facebook.com/groups/154807258535636/permalink/161139937902368/
SebASoul
SebASoul 6.04.2018, 08:11
"Kościerzyna – Gdańsk/Gdynia – 52,7 tys. w XII 2017 i 60,4 tys. w III 2018 (wzrost o 15 proc.)" jak to jest liczone? Własnie opracowuję film o tym jak po 15:30 z Gdyni są 2 składy do Kościerzyny (co 8 min) w tym jeden wozi ... powietrze (wozi pasażerów ale głównie trasa Wrzeszcz - Port lotniczy) ale jako trasa do Kościerzyny jest liczone - tak się ludzi oszukuje! Statystyka to zło...
PKM SA
PKM SA 6.04.2018, 08:35
W pociągach obsługujących linię PKM są specjalistyczne liczniki w drzwiach, zliczające każdą wsiadającą i wysiadającą z pojazdu osobę. Jest to zatem najbardziej precyzyjny sposób zliczania pasażerów, jaki może być. :)
Rozumiemy, że Pańskie subiektywne odczucia mogą być inne, bo przecież nie jeździ Pan każdym z 90 pociągów jakie codziennie kursują po linii PKM, ale fakty są takie, jak w upublicznionych przez nas danych statystycznych - niezależnie od tego, jak fałszywy wizerunek PKM próbuje Pan "wykreować" na założonej przez siebie grupie na FB. ;)
zonk
zonk 6.04.2018, 20:26
PKM SA są dobre wyniki na odcinku kościerskim. Czekamy na kolejne pociągi!!!. Od początku funkcjonowania PKM mamy ciągle taką samą liczbę pociągów. w tym czasie liczba pociągów kartuskich wzrosła dwukrotnie
codzienny podróżnik
codzienny podróżnik 6.04.2018, 20:10
Bzdura. Nie ma Pan pojęcia o tym co Pan wypisuje Panie Tomku. Jest Pan propagandystą, Nic więcej
Małgorzata Groth-Bobrowska
Małgorzata Groth-Bobrowska 6.04.2018, 09:08
PKM - podajcie statystyki wsiadających i wysiadających na wszystkich stacjach dla pociągów kursujących na trasie Gdynia - Kościerzyna przez Wrzeszcz oraz Gdynia Kościerzyna przez Gdańsk Osowa. Bo w tej chwili podajecie dane globalne - kompletnie NIC nie mówiące o preferencjach pasażerów. Oczywistym jest, że im dłużej linia PKM istnieje tym liczba pasażerów będzie większa - myślę, że gdyby został pierwszy rozkład (co 20 minut pociągi na trasie Gdynia Wrzeszcz przez lotnisko) to pasażerów byłoby jeszcze więcej. Czekam na surowe dane statystyczne.
SebASoul
SebASoul 6.04.2018, 08:59
Uderz w stół...
Jeśli stosunek przejazdów S7 w puli dobowej: 4/22 czyli 18% (spadeko 6 p% do poprzedniego rozkładu) i zdecydowana większość musi przejechać przez Wrzeszcz to zdziwiłbym się jakby te składy zanotowały spadek... to też są fakty.
Zamiast zasłaniać się statystykami pogadajcie czasem z ludźmi których wozicie (ci co jeżdżą różnymi składami)- w składach jest całkiem inna opinia o nowym rozkładzie niż statystyki..

Jakbyście zajrzeli na grupę i czytali uważnie to byście widzieli w kogo celuje (i nie jest moja grupa bo jest nas coraz więcej)...
i na pewno nie PKM czy SKM bo przecież nie PKM układa rozkład.. Jak kogoś o coś oskarżacie to także pofatygujcie się i zweryfikujcie dane... bo teraz wypadacie dość nieprofesjonalnie.

I proszę pamiętać, że "statystycznie" za jedną osobą "krzycząca" stoi kilka/nascie siedzących cicho i z tego co sie orientuje już jeden z dziennikarzy podchwycił temat ... więc nieco pokory anie tylko "jacy to my super jesteśmy"
PKM SA
PKM SA 6.04.2018, 09:13
No właśnie - "uderz w słół"... Te słowa doskonale oddają również Pańską reakcję na naszą konkretną, popartą faktami odpowiedź na Pański wyłącznie emocjonalny komentarz. ;)
A na grupę zaglądamy, bo jesteśmy ciekawi dalszej aktywności osób, które "uciekły" z naszego profilu FB po tym, jak nawet inni Internauci i pasażerowie nie zgadzali się się z ich "poglądami" na temat PKM. :)
I nikt nie twierdzi "jacy to my super jesteśmy", bo wielokrotnie na naszym profilu FB przyznawaliśmy się do błędów i niedociągnięć, które potem poprawialiśmy, jeśli takowe rzeczywiście były i wymagały poprawy. Chętnie też dyskutujemy na trudne tematy, ale wymaga to od każdej ze stron chęci do rozmowy, a nie tylko do uznania "swojej racji" - jak ma to miejsce w przypadku niektórych członków założonej przez Pana grupy - co wielokrotnie wytknęli im inni Internauci, nawet nie musieliśmy tego robić my... :)
SebASoul
SebASoul 6.04.2018, 09:44
Uciekły z profilu? A nie myślicie dlaczego uciekły? Gdybyście faktycznie prowadzili chęci do rozmowy to pewnie by nie uciekali, za to na każdym kroku staracie się udowodnić że Wasze jest na wierzchu.

Sposób rozmowy Waszych moderatorów (jako reprezentantów profesjonalnej firmy) także zostawia wiele do życzenia - klient ma prawo wyrazić swoją opinię popartą "subiektywnymi" (jak to nazywacie) dowodami i nawet podchodzić emocjonalnie - profesjonalna firma nie ma prawa stosować chamskich odzywek jak do kolegi..

a wracając do FB:
Nie ma możliwości, aby grupę założyło kilka osób na raz - musi założyć jedna osoba co nie znaczy że jest jej grupą... administratorów jest więcej.

Nigdzie nie pisze tam o całościowym rozkładzie to raz, skupiam się na tych odjazdach, które mnie dotyczą - przeczytajcie uważnie. Ja podważam statystyki globalne (statystycznie Kowalski ma ze swoim psem po 3 nogi) - to Wy atakujecie, że ja mam "swoją rację" a moja racja jest codziennie po 15:30 (zapraszam na peron 5 w Gdyni)- na grupie macie nawet zdjęcia i co? Nie mam racji, że jedna kolejka odchodzi prawie pusta? Może jak poleci film przystanek po przystanku z obu tras to zmienicie zdanie.... może jak ten film poleci do mediów to zmienicie zdanie... emocje tu nie mają nic do rzeczy to są namacalne fakty, a nie z aproksymowana statystyka.
P.S. Stosowne pismo poszło do Urzędu więc jako, że nie jesteście stroną (nie wy naliczacie statystyki nie wy układacie rozkład, w grupie wyraźnie o tym piszę) nie rozumiem tego całego elaboratu...



Pozostałe