Nowe zasady segregacji odpadów

  • 3.10.2018, 10:31 (aktualizacja 03.10.2018 16:36)
Nowe zasady segregacji odpadów
Od 1 października zaczęły nas obowiązywać nowe zasady zbiórki odpadów. Od teraz śmieci segregować muszą wszyscy. Związek Gmin Wierzyca Prowadzi kampanię edukacyjną na ten temat i w jej ramach odbyło się w Kościerzynie spotkanie informacyjne dla mieszkańców.

W Sali Szopińskiego pojawiło się około 30 osób zainteresowanych nowymi zasadami segregacji. Zmienia się sporo - od tej pory śmieci musimy dzielić na 5 frakcji: metal, papier, szkło, bio i resztkowe. I choć oficjalnie nowe zasady już obowiązują, to w wielu miejscach wciąż brakuje nowych pojemników. 

Romuald Burczyk - Związek Gmin Wierzyca: Z pewnością się pojawią te pojemniki. Miejmy na względzie, że zawsze zmiana operatorów, zmiana systemu wiąże się z tym, że mogą być jakieś opóźnienia, natomiast one z pewnością się pojawią.

Dostarczenie nowych pojemników leży po stronie operatora i jest zagwarantowane w ramach systemu, mieszkańcy nie muszą ich kupować. Przy budynkach wielorodzinnych pojawią się dodatkowe pojemniki z oznaczeniem. Przy domach jednorodzinnych będą conajmniej dwa pojemniki (na metal i tworzywa sztuczne oraz odpady resztkowe). Przybędą natomiast worki: na papier i szkło.

Romuald Burczyk: Generalnie surowcowy pojemnik będzie rozdzielony: będziemy mieli osobno papier, osobno szkło i osobno metale i tworzywa sztuczne.

Mieszkańcy zastanawiają się również, czy i jak zmieni się harmonogram wywozu odpadów.

Romuald Burczyk: Tutaj napewno mieszkańcy też zostaną poinformowani co do harmonogramu, Jeśli ta informacja dotąd nie dotarła, to z pewnością też dotrze, natomiast generalnie też, żeby się mieszkańcy nie obawiali, jeśli chodzi o odpady zebrane w poprzednim systemie, czyli do końca września, to ,rzecz jasna, te odpady będą odebrane w takiej formie, w jakiej zostały zebrane.

Jeśli więc nie dostarczono nam nowych pojemników, to nie musimy obawiać się kar z powodu niezastosowania się do nowych zasad segregacji.

Romuald Burczyk: Nie, proszę się tego nie obawiać, bo generalnie mieszkańcy muszą mieć do czego segregować i jak się pojawią, to zaczną to robić skrupulatnie.

Jeżeli nie będzie segregacji, to Polska nie osiągnie restrykcyjnych limitów unijnych, a to może grozić konsekwencjami. W takim przypadku kara spada na kraj, który dzieli ją na samorządy i związki, które nie wywiązały się z limitów. Tu pojawia się kolejny problem: jak dopilnować segregacji w budynkach wielorodzinnych?

Romuald Burczyk: To jest problem bardzo złożony i bez wątpienia z zabudową jednorodzinną nie ma takiego problemu, jak z zabudową wielorodzinną. Tutaj mamy zdecydowanie wiekszą anonimowość mieszkańców, mamy też problem ewentualnego podrzucania odpadów do kontenerów i tak dalej i tak dalej. To jest bardzo złożony problem i bez wątpienia jeszcze dużo musi wody upłynąć zanim się to wszystko unormuje, ale mieszkańcy przyzwyczają się do segregacji na pięć frakcji i z czasem będzie coraz lepiej.

Trudno nie odnieść wrażenia, że w kwestii nowych zasad segregacji wciąż mamy więcej pytań niż pewnych odpowiedzi. 

 

Zobacz całą prezentację na temat segregacji.

 

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wściekły mieszkaniec
wściekły mieszkaniec 15.10.2018, 14:27
czy ktoś zapoznał się z harmonogramem wywozu odpadów-porażka-raz na 8 tygodni -papier; raz na 8 tygodni-szkło; raz na miesiąc-metale i tworzywa sztuczne. Gdzie to w domu przechowywać? teraz rozpocznie się podrzucanie śmieci. Mamy mieć w domu 5 pojemników,wszystko posegregować z ZGW uprzejmie je wywiezie na 54 zł?? to ja je sam wywiozę za koszt paliwa
xxx
xxx 13.10.2018, 20:28
Gdańsk-Gdynia-Sopot-Związek Gmin Wierzyca----każdy ma swoje zasady segregacji odpadów i to jest paranoja.
Skoro ustawa jest jedna to powinna być jednakowa segregacja a tu się okazuje,że jak Kościerzak znajdzie się w Gdyni to nie zabłądzi na ulicy,ale na pewno źle posegreguje odpady-czy to sen???
żądam wyjaśnień
żądam wyjaśnień 13.10.2018, 20:13
Jak to się stało i kiedy???- miasto Starogard Gd. kolebka Związku Gmin Wierzyca- nie należy do tego Związku,aż oczy przecieram ze zdziwienia. Może pan vice przewodniczący Zdzisław Radelski-kandydat na radnego rady miasta Kościerzyna będzie łaskawy wyjaśnić to swoim wyborcom??? będziemy wdzięczni za tą informację i zaraz następne pytanie-dlaczego miasto Kościerzyna nie może wystąpić z tego cholernego Związku,który jest kosztowny-jak Lord Kosztowny?
dla przypomnienia
dla przypomnienia 13.10.2018, 20:05
Skład Zarządu Związku Gmin Wierzyca od 28.03.2017 r.

Nowak Marcin – Przewodniczący Zarządu

Kierownik Biura Związku Gmin Wierzyca

tel : 58 562 19 97

fax: 58 562 19 97

e-mail: sekretariat@zgwierzyca.pl

Radelski Zdzisław – Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Reprezentat Miasta Kościerzyna

tel : 58 680 23 00

fax: 58 680 23 20

e-mail: urzad@koscierzyna.gda.pl

Kosecki Janusz – Członek Zarządu

Burmistrz Miasta Skórcz

tel : 58 582 47 54

fax: 58 582 46 74
palacz
palacz 10.10.2018, 11:50
Paczka papierosów składa się z ; folii wokół pudełka,pudełka na bank papierowego, w środku którego jest jakieś sreberko,no i pet po spaleniu papierosa. Proszę kogoś mądrego o segregację 1 paczki fajek
Niepalący
Niepalący 10.10.2018, 17:22
Opakowanie po papierosach w całości do papieru,a zgaszony papieros do resztkowych.
Piechowski
Piechowski 6.10.2018, 20:30
Przewodniczący Związku Gmin Wierzyca - śmieci, czy będą podwyżki?
pięć koszy w kuchni
pięć koszy w kuchni 5.10.2018, 15:17
patologia...
Twój sąsiad
Twój sąsiad 6.10.2018, 20:51
Kara za brak segregacji śmieci w danym miesiącu , to póki co dwukrotność opłaty. W moim przypadku w domku jednorodzinnym miesięczna opłata za odbiór śmieci to 54 zł miesięcznie ,a w przypadku kary byłoby to 108 zł .Segreguję śmieci tak jak trzeba i nie wyobrażam sobie płacić 108 zł miesięcznie.
Od nowego roku wchodzą w życie nowe przepisy i wtedy kara za brak segregacji śmieci w danym miesiącu będzie odpowiadała czterokrotności opłaty ,a to już byłoby 216 zł za miesiąc.
Dziwi mnie twoja opinia. Z pewnością nikomu takim podejściem nie pomożesz . Współczuję mieszkańcom w blokach ,bo tam trudno będzie sąsiadów wszystkich namówić do segregowania.
Mój sąsiad w domku ostatnio mówił ,że zauważył naklejkę na koszu informującą ,że odmawia się odbioru śmieci ( pojemnik na bio) i że do następnego terminu odbioru należy właściwe posegregować odpady .
Brak segregacji tego pojemnika spowoduje naliczenie kary .
Sąsiad w pojemniku na bio z tego , miał butelki plastykowe. Z tego co sprawdzałem to kara za brak segregacji śmieci podlega postępowaniu karno-skarbowemu.
Ludzie proszę jak mamy sobie pomóc to piszcie z sensem.
Ja
Ja 6.10.2018, 20:18
Myślę,że trzy spokojnie wystarczą.Tylko ten z bio radzę wymieniać już po trzech dniach inaczej czekają Cię nieprzyjemne zapachy.
ktoś
ktoś 4.10.2018, 14:19
rozwiązanie - 81 zł za wywóz niesegregowanych. Nie będę sobie robił sortowni i śmietnika w domu. Wywalę wszystko do jednego kosza i pozałatwiane.
Ja
Ja 4.10.2018, 17:24
Mam nadzieję,że nie mieszkasz w bloku.
Bogdan
Bogdan 4.10.2018, 14:01
Czy plastikowy pojemniczek po jogurcie z resztkami, których nie da się wydobyć łyżeczką jest opróżniony? Albo kartonik po mleku, w którym cały czas coś chlupocze i nie sposób tego wylać jest opróżniony? Czy wreszcie słoiczek po dżemie, w którym pozostały resztki na ściankach jest opróżniony? Moim zdaniem nie. Kwestia interpretacji. Jak zwykle ;)
do Bogdana
do Bogdana 4.10.2018, 13:52
Czy przed wyrzuceniem należy myć zużyte opakowania?
odpowiedź
Nie powinno się myć opakowań, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca. Pamiętajmy, że mycie opakowań powoduje zwiększone zużycie wody.

Opakowania należy jednak opróżniać (nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego słoika z dżemem).
http://naszesmieci.mos.gov.pl/segregacja
Polecam lekturę
Bogdan
Bogdan 4.10.2018, 12:41
Sortowanie i mycie śmieci przerzucone na mieszkańca. Ciekawe co będzie dalej. Niedługo sami będziemy musieli wywozić śmieci na wysypisko. Posegregowane, umyte i każdy rodzaj w inny dzień tygodnia. Dzisiaj koszty "wywozu" są dla mieszkańców na tyle wysokie, że sortowanie powinno odbywać się po stronie odbiorcy odpadów. Tyle w temacie.
Ktosia
Ktosia 4.10.2018, 17:29
Ciekawe Czy chciałbyś segregować takie śmieci . Najlepiej mówić,że ktoś będzie to robił za mnie.

Pozostałe