Kościerzyna.Druga sesja i już pierwszy zgrzyt

  • 30.11.2018, 12:31 (aktualizacja 06.12.2018 09:56)
Kościerzyna.Druga sesja i już pierwszy zgrzyt
W czwartek 29 listopada odbyła się druga sesja Rady Miasta, podczas której wybrany został wiceprzewodniczący oraz powołano komisje stałe. W obradach nie wzięło udział 9 radnych opozycyjnych.

Zebranie rozpoczęło się od ślubowania radnego Krzysztofa Jarońca, który nie był obecny na inauguracyjnej sesji. 

W oczy rzucały się puste miejsca przy stole obrad. Na sesji nie pojawiło się dziewięcioro radnych: Karina Młodzianowska, Karolina Chmielewska, Maria Mach, Katarzyna Knopik, Zdzisław Czucha, Kazimierz Borzyszkowski, Kazimierz Stoltmann, Aleksander Mach i Marcin Sikora. Radni ci już 21 listopada skierowali do przewodniczącej Heleny Kaszubowskiej-Nitz informację, że ze względu na obowiązki zawodowe nie będą mogli uczestniczyć w obradach sesji w wyznaczonym terminie i prosili o zwołanie sesji 3 grudnia. [Zdjęcia pism otrzymaliśmy od grupy radnych, publikujemy je poniżej.] Przewodnicząca nie zmieniła jednak daty obrad.

Helena Kaszubowska-Nitz - przewodnicząca Rady Miasta: Ja decyzji nie zmieniłam, mimo wszystko. Dostałam pismo, że nie będą mogli brać udziału, ale nie myślałam, że od razu 9 radnym nie pasuje, więc nie wycofałam się. To był najkrótszy termin, w jakim można było zwołać sesję, a wiadomo, że w grudniu musi być do końca ustalony budżet miasta i terminy nas gonią, więc nie można doprowadzić do tego, że nie będzie składu komisji.

Mimo nieobecności 9 osób było kworum, bo w obradach brało udział 12 radnych, mogli więc podejmować ważne decyzje. Pierwszą był wybór wiceprzewodniczącego. Kazimierz Maszk zaproponował na to stanowisko Tomasza Dargacza, którego w tajnym głosowaniu poparli wszyscy obecni na sali radni.

 

Wybrano również przewodniczących dwóch komisji: rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Krzysztof Jaroniec, na czele komisji skarg, wniosków i petycji stanie Tomasz Szala. Pozostałe trzy komisje się nie ukonstytuowały, ich przewodniczący zostaną wybrani na pierwszych posiedzeniach. Nieobecni podczas tej sesji radni mogą jeszcze dopisać się do składów komisji.

Helena Kaszubowska-Nitz: W poprzedniej kadencji miałam takie doświadczenie, że jedna radna nie zapisała się do żadnej komisji, ale tak nie powinno być. Po to się deklarują, że chcą pracować dla dobra mieszkańców, potem jest dyskusja na komisjach, niektórzy nie są zorientowani i na sesjach zadają pytania i ta sesja trwa bardzo długo.

Radni, którzy nie brali udziału w obradach w złożonym piśmie podkreślają również: "Złożyliśmy wniosek aby w porządek sesji mającej powołać Komisje Rady Miasta umieścić powołanie Komisji Zdrowia i Środowiska. [...] Także ten wniosek nie został przez Panią Przewodniczącą uwzględniony co jest zwykłym skandalem i arogancją".

Helena Kaszubowska-Nitz: Radni dostali informację, że zapraszam na spotkanie, w trakcie którego omówione zostaną składy osobowe komisji stałych Rady Miasta oraz temat powołania komisji zdrowia. Wczoraj takie spotkanie było zwołane na godzinę 14.00 i z tych radnych, którzy to pismo do mnie skierowali, nikt się nie stawił. Także już wczoraj po prostu też im nie pasowało.

Dalej w wystosowanym do przewodniczącej piśmie czytamy: "Żądamy, aby doprowadziła Pani do sytuacji, w której będziemy mogli uczestniczyć w obradach Rady Miasta w sposób partnerski a nie instrumentalnie traktowani".

Helena Kaszubowska-Nitz: Myślę, że każdy startując w wyborach zdawał sobie sprawę, że terminy są narzucone. Nie można: temu pasuje, temu nie pasuje. Pracując w szkole, jeżeli ustalaliśmy Radę Pedagogiczną, to było wywieszone na odpowiedni termin przed i wszyscy musieli się do tego dostosować, czy miał małe dzieci, czy miał duże dzieci. Praca w Radzie Miasta, jeżeli nas gonią terminy, to musimy się do tych terminów dostosować.

Informacje o kolejnych podjętych w trakcie sesji uchwałach, dotyczących wynagrodzenia burmistrza oraz diet radnych w następnym materiale.

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jurek
jurek 5.12.2018, 21:31
Kościerska Marka 100%
cyt." Chcemy podziękować Panu Zdzisław Czucha za to, że wspólnie pracowaliśmy dla dobra Kościerzyny kreując pomysły i wizję przyszłości."

czyli to już koniec pracy dla dobra Kościerzyny???
mieszkaniec
mieszkaniec 5.12.2018, 21:07
Pani Młodzianowska cyt.: "Drodzy państwo, jeśli zaufacie nam w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października, OBIECUJEMY PRACĘ, SOLIDNĄ, RZETELNĄ PRACĘ NA RZECZ NASZEGO MIASTA I JEGO MIESZKAŃCÓW - podsumowała."

Jak ktoś jest nieobecny w pracy, to też pracuje???
R.G
R.G 5.12.2018, 19:48
Kabaret !!!
daria
daria 5.12.2018, 12:26
Prawie całe miasto obśmiewa waszą decyzje , o nie wzięciu udziału w sesji, więc nie dodawajcie sobie otuchy że to tylko kilka osób was krytykuje. Podtrzymuje swoje zdanie kiepska decyzja, bez względu na wszystko.
Monika
Monika 4.12.2018, 21:22
jak też sporo piszę-w imieniu mamy,taty i męża
Olek
Olek 4.12.2018, 17:49
Ktoś wie kiedy następna sesja.
ala
ala 4.12.2018, 09:47
Nie, bo ja też piszę dużo.....
P
P 3.12.2018, 20:23
90 % komentarzy pisze Dargacz.
Do p
Do p 3.12.2018, 20:37
A tyco jesteś głupi i masz siano zamiast mózgu. Myślisz, że tak poważny gość nie ma co robić?
dopp
dopp 4.12.2018, 21:44
95% rzekł bym nawet
ja
ja 5.12.2018, 12:05
Na te 45 komentarzy oceniam po stylu wypowiedzi, że te komentarze napisało kilkanaście osób, nie 45. Jeśli ty tego nie umiesz ocenić, to może czas na powrót do szkoły podstawowej na lekcje języka polskiego?
ja2
ja2 5.12.2018, 17:33
Większość z moich znajomych jest zdegustowana zachowaniem tych 9 radnych.Rzadko tu piszę ,ale sam/a mnie sprowokowałeś/aś . Tak poza tym to ludzie dużo pracują i nie chce im się pisać.
Trevis
Trevis 3.12.2018, 11:58
I tak co 5 lat będziemy sobie robić jaja z wyborców. Ponieważ gruszki na wierzbie już pospadały to co tam będziemy siedzieć. Zdjęcia i artykuły zapisane i przeniesione do archiwum za 5 lat je odkopie i Wam drodzy wyborcy je udostępnię żebyście się poważnie zastanowili nad kolejnym wyborem kandydatów do rady miasta.
Ciekawy
Ciekawy 3.12.2018, 11:31
To prowincja, zobaczcie na zdjęcie: Politycy PiS trzymali się za ręce i śpiewali "Abba Ojcze". Tam nasz ukochany senator pierwszy z lewej u góry :) https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/czlonkowie-rzadu-tancza-na-urodzinach-radia-maryja-abba-ojcze/8hgb2t4?utm_source=fpfakt&utm_medium=social&utm_campaign=fanpage&fbclid=IwAR29JfCKT-C_i7js-p_AXWRWnMWQiLTLfA2yfeDq1hdraotdvWYqTBgLsUQ#slajd-1
wnikliwy Kaszub
wnikliwy Kaszub 3.12.2018, 09:10
Polityczna banda roszczeniowych frustratów. Tyle można powiedzieć o grupie, która nie przyszła na sesję. Obrażają ludzi - wyborców, którzy im zaufali i zagłosowali na nich ale wszelkiej maści opozycje w naszym kraju tak mają, że zachowują się jak rozwydrzone bachory. Pozdrawiam wszystkich.
biedny radni
biedny radni 3.12.2018, 08:35
A co? Nie pasowało, bo paznokietki sobie robiły? Czy fryzjer już był wcześniej umówiony? Jak bycie radnym komuś "przeszkadza", to może warto zrezygnować.
To ja
To ja 3.12.2018, 07:32
Radnym którzy się nie stawili powinno zostać zabrane uposażenie z całego miesiąc. Teraz widzicie gdzie nas maja.... a za 5 lat znowu będziecie na nich głosować !?
Marki, Plusy i inne.
Marki, Plusy i inne. 2.12.2018, 12:45
100% dla Kościerzyny?! No raczej nie Pani Knopik, Czucha i inni. Jednak was nie było. "Dam z siebie 100% dla Kościerzyny"?! No raczej nie Pani Karino Młodzianowska i inni. Nie było Was. Jak tak ma działać opozycja to proszę się później nie dziwić, że mamy co mamy.
Mieszkaniec Gminy Kościerzyna
Mieszkaniec Gminy Kościerzyna 2.12.2018, 11:35
Tego dnia byłem w Urzędzie Gminy Kościerzyna i nie zastałem Pani Sekretarz Katarzyny Knopik. Na do urzędu dopiero wjechała o godz. 14:40.
To gdzie była skoro nie na Sesji Rady Miasta Kościerzyna???
przypominam
przypominam 2.12.2018, 10:53
PRAWNE I FAKTYCZNE WARUNKI REALIZACJI MANDATU.
Może nie wszyscy jeszcze wiedzą
Józek
Józek 2.12.2018, 10:50
takie mamy prawo,że wypełnianie mandatu radnego jest honorowane przez pracodawców,w związku z tym-wszyscy mogli być na sesji,tylko,że nie chcieli-to taki dowcip z ich strony,ale bardzo głupi. Najpierw lata się po wyborcach,obiecuje złote góry,a potem kaprysy???
Teresa
Teresa 1.12.2018, 22:28
Dla mnie ta 9 radnych utraciła zaufanie wyborców.
Edwin
Edwin 1.12.2018, 20:56
***,***,***-powiedziałby Ferdek Kiepski.
Rola opozycji wg mnie jest ciekawsza i bardziej wartościowa,pod warunkiem,że nie jest to totalna opozycja,o której słyszeliśmy od pana Grzegorza Schetyny. Opozycja winna być konstruktywna,gdyż jest nieodzowna-jednak warunek nr jeden-musi być mądra. Z tej sytuacji,która miała miejsce na ostatniej sesji wynika jednoznacznie,że opozycja jest do ***-bo nie można obrażać się na to,że tak wyszło w wyborach. Radni to Kościerzacy i nie da się pracować na rzecz mieszkańców razem???
Młody mieszkaniec
Młody mieszkaniec 1.12.2018, 20:03
Jeżeli nie chcą pracować na rzecz Kościerzyny to nie problem mogą się zrzec mandatu pewnie znajdą się osoby które podejmą prace na rzecz wyborców.

Pozostałe