Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 kwietnia 2026 00:22
Reklama

Nowe otwarcie w kościerskim PiS. Waldemar Hetmański o planach i wyzwaniach

14.04.2026 19:07
Kliknij aby odtworzyć

Za nami ważna zmiana w strukturach Prawa i Sprawiedliwości w powiecie kościerskim. Nowym szefem lokalnych struktur został Waldemar Hetmański – radny powiatowy, sołtys Wąglikowic oraz wieloletni działacz „Solidarności”. W rozmowie z Krzysztofem Wenckim podsumowuje on dotychczasowe działania, odnosi się do wewnętrznych podziałów oraz kreśli wizję rozwoju regionu.

 

Zmiana warty i koniec „hermetyczności”

 

Decyzja o powołaniu Waldemara Hetmańskiego na stanowisko szefa struktur zapadła po konsultacjach posła Aleksandra Mrówczyńskiego z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Nowy przewodniczący zastąpił na tym miejscu wieloletniego działacza, Piotra Karczewskiego. Hetmański przyznaje, że partia potrzebuje „odświeżenia” i otwarcia na nowe twarze.

  • Nowe biuro: Już niedługo przy ul. Gdańskiej zostanie otwarte biuro PiS, które ma być miejscem spotkań z mieszkańcami i dyskusji o ich problemach.
  • Młoda krew: Celem jest przyciągnięcie ambitnych ludzi, którzy chcą realnie wpływać na lokalną rzeczywistość.
  • Struktury: Obecnie PiS w powiecie to trzy koła (miejskie, Stara Kiszewa, gmina Kościerzyna), z których każde liczy około 30 członków.

     

Podziały po „incydencie pod pomnikiem”

 

Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla nowego szefa jest zjednoczenie lokalnych działaczy. Niedawne obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II pokazały wyraźny podział – pod pomnikiem pojawiły się dwie oddzielne delegacje PiS.

„Ubolewam nad tym bardzo. Myślę, że to początkowe zacietrzewienie, które z czasem się uspokoi. Próbowałem kontaktować się z Piotrem Karczewskim, ale na razie nie odbiera telefonów” – komentuje Hetmański.

 

Program dla powiatu: Praca i inwestycje

 

Waldemar Hetmański podkreśla, że priorytetem dla regionu jest walka z bezrobociem, szczególnie wśród młodych. Choć przyznaje, że obecnie sytuacja budżetowa jest trudna, liczy na powrót do dynamiki inwestycyjnej znanej z poprzednich lat.

  • Inwestycje: Wśród kluczowych projektów wymienia modernizację linii kolejowej 201 oraz budowę ścieżki rowerowej do Wdzydz (koszt ok. 19 mln zł).
  • Służba zdrowia: Hetmański podkreśla wagę dofinansowania szpitala w Kościerzynie, uznając opiekę zdrowotną za absolutny priorytet starzejącego się społeczeństwa.
  • Obecna sytuacja: Nowy szef PiS krytycznie ocenia rządy obecnej koalicji, wskazując na wysoki deficyt budżetowy i brak nowych programów wsparcia dla samorządów.

 

Bezpieczeństwo i przyszłość

 

W rozmowie nie zabrakło wątków dotyczących obronności. Hetmański przyznał, że jako powiat nie jesteśmy w pełni przygotowani na ewentualny konflikt, wskazując na braki w infrastrukturze schronowej. Zapowiedział jednak, że jako radny będzie dążył do tego, by nowe obiekty publiczne były projektowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa cywilnego.

Przewodniczący zapowiada, że PiS w powiecie kościerskim nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i zamierza walczyć o zaufanie mieszkańców konkretnym programem, który ma być zaprezentowany w najbliższym czasie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu koscierzyna24.info dostępny pod linkiem https://www.koscierzyna24.info/s/23/regulamin. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama