Kościerzyna. Węzeł integracyjny, renowacja dworca oraz nowe połączenie kolejowe. Nadchodzą zmiany!

  • 13.12.2016, 10:56 (aktualizacja 15.12.2016, 11:56)
  • Agnieszka Wróblewska
Kościerzyna. Węzeł integracyjny, renowacja dworca oraz nowe połączenie…
12 grudnia w poczekalni dworca PKP w Kościerzynie odbyło się uroczyste podpisanie umów dotyczących stworzenia węzła integracyjnego oraz renowacji dworca, jednak to nie wszystko, oficjalnie otwarto nowe połączenie kolejowe Kościerzyna – Gdańsk. 

Nie od dziś wiadomo, że kościerski dworzec wymaga odświeżenia i gruntownej renowacji. 

 

Obecnie są na to środki, a umowa dotycząca stworzenia węzła integracyjnego oraz przebudowy dworca została podpisana:

Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego: Bardzo byśmy chcieli, by na takich węzłach integracyjnych można było zostawić rower, albo z rowerem pojechać w inne miejsce naszego regionu. To musi być miejsce obsługi podróżnych o dobrej klasie i o dobrym standardzie. Startujemy z węzłami integracyjnymi, pierwsze umowy podpisaliśmy już w Kartuzach i Stężycy, dzisiaj Kościerzyna i Chojnice. Mamy nadzieję, że w te ślady pójdą kolejne gminy, gdyż chcielibyśmy by takich węzłów integracyjnych powstało ponad 20 w naszym regionie.

Stworzenie węzła integracyjnego oraz przebudowa dworca nie były jedynymi ważnymi wydarzeniami tego dnia. Obowiązywać zaczął bowiem nowy rozkład jazdy PKP. Po raz pierwszy stworzono połączenie, dzięki któremu z Kościerzyny pojedziemy pociągiem bezpośrednio do Gdańska:

Dariusz Męczykowski – radny Sejmiku Województwa Pomorskiego: Mieszkańcy o to bardzo walczyli. Mnie osobiście nie udało się tego załatwić, ale napór radnych, Pana burmistrza i determinacja naszych marszałków spowodowały, że dzisiaj mamy to połączenie. Bardzo ważne, ponieważ część mieszkańców chce się przemieszczać w stronę Gdańska.

Jak jednak doszło do tego, że udało się stworzyć tak długo wyczekiwane przez mieszkańców, ale i nie tylko, połączenie kolejowe ze stolicą naszego województwa?

Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Nad tym połączeniem rozmawialiśmy już bardzo długo. Przy budowaniu Pomorskiej Kolei Metropolitarnej było to planowane, niestety jak wiemy nie doszło to do skutku.

Władze Kościerzyny szukały zatem innych rozwiązań i przy współpracy z SKM chciały stworzyć połączenie do Gdyni przez Gdańsk Wrzeszcz:

Michał Majewski – burmistrz miasta Kościerzyna: Połączenie to miało nie dużo wydłużyć czas przejazdu, a umożliwiłoby dojazd przede wszystkim młodzieży do Oliwy oraz do Wrzeszcza. Wystąpiliśmy z tym do marszałka województwa pomorskiego, wstępnie dostaliśmy negatywną odpowiedź, po czym oni analizowali te możliwości i jak widać udało się wprowadzić to od 11 grudnia obecnego roku. Teraz tych połączeń mamy aż siedem.

Węzeł integracyjny, renowacja dworca oraz bezpośrednie połączenie z Gdańskiem to jednak nie wszystkie zmiany jakie mają nastąpić:

Stanisław Lamczyk – poseł na Sejm RP: Zlikwidujemy wszędzie wąskie gardła, w tej chwili jak wiemy jest tutaj pojedyncza linia, a będzie podwójna. Będzie również elektryfikacja tej całej linii, gdzie właśnie dynamika pracy silnika, hamowanie, jest całkiem inna, bardziej przyjazna. Możemy szybciej i bardziej dynamicznie ruszyć, siłę hamowania mieć inną. Także po elektryfikacji i wybudowaniu drugiej nitki oraz pełnej automatyki tej linii to czas przejazdu z Kościerzyny do Trójmiasta skróci się do jednej godziny.

Zapytaliśmy podróżujących, co sądzą o pierwszym takim bezpośrednim połączeniu z naszego miasta do Gdańska:

Anna: Jest sporo tych połączeń mimo wszystko, będzie można przyjechać i bez problemów wrócić także jest to niewątpliwie bardzo oczekiwane.

Anita: Połączenie jest mi bardzo potrzebne i bardzo cieszę się z tego połączenia. Mam dogodnośc dojechania do szpitala na Polanki do Wrzeszcza. Dziękuję bardzo za to połączenie.

Kościerzyna zyskała obecnie połączenia do Gdańska Wrzeszcza, Oliwy, Portu Lotniczego oraz Sopotu. Pierwszy pociąg do Gdańska Wrzeszcza odjeżdża o godzinie 3:34, następny natomiast o 5:18. Dojazd do Wrzeszcza zajmie podróżnym nieco ponad godzinę. 

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wyborca
wyborca 15.12.2016, 00:57
Wreszcie Majewski ruszył i zrobił, to czego przez wiele lat inni nie byli w stanie załatwić ! Brawo !
PS. Dlaczego na tym forum jakieś typki ciągle się czepiają pana Konkola. O co chodzi ? Komu on tak zaszedł za skórę ?
O co chodzi ?
O co chodzi ? 16.12.2016, 06:22
Wreszcie "mały" ruszył i zrobił, to czego przez wiele lat inni nie byli w stanie załatwić ! Brawo !
skończ "mały"
skończ "mały" 15.12.2016, 06:44
wróciłeś od dziewczyny i znów bzdury wypisujesz, zabierz się do roboty, POdwyżkę chciałeś wytargować i co?
czy to prawda?
czy to prawda? 15.12.2016, 09:39
pan konkol chciał POdwyżkę za swoją "ciężką" pracę??? DRAMAT
Krox
Krox 15.12.2016, 09:53
o jakich rzeczach piszesz na takim forum? to się robi żenujące. Z drugiej strony ten pan Jacek musi być ważną osobą skoro się tak interesujesz jego sprawami. Myślę też sobie, że w Twoim życiu prywatnym nie ma nic interesującego, skoro zajmujesz się życiem innych.
hahaha
hahaha 15.12.2016, 12:57
czyli NIE DOSTAŁ POdwyżki
kolejorz
kolejorz 14.12.2016, 21:46
Połączenia z Kościerzyny do Gdańska zostały w końcu ni stąd, ni zowąd uruchomione, nie dzięki naporowi radnych, burmistrza i determinacji marszałka. Połączenia zostały uruchomione bo w urzędzie marszałkowskim siedzi CBA i rozlicza wydatki unijne. Po to wydali setki milionów na modernizację linii kolejowych i zakupy pociągów, żeby pociągi jeździły no nie? Pociągi zostały uruchomione, bo co niektórzy walą w portki ze strachu.
do mowca
do mowca 14.12.2016, 15:28
Masz racje są opóznienia, bo tu rządził Lord Kosztowny.
Nowicki
Nowicki 14.12.2016, 19:42
W końcu tak długo blokowany projekt działa i można z niego korzystać. Tyle lat trzeba było czekać aż przyjdzie odpowiedni człowiek i to ruszy. Dzięki Ci burmistrzu. W końcu jest to na co czekałem.
demot
demot 14.12.2016, 13:20
Struk i Świlski to oszuści z OLT Express, za grosz w nich przyzwoitości. Zresztą Panowie mam na sprzedaż dwa bilety lotnicze, firmy którą promowaliście, tak na pamiątkę dla Was, za cenę którą zapłaciłem i - nie poleciałem, tylko 450,00 zł. (na trasie Gdańsk - Kraków - Gdańsk).
kolejarz
kolejarz 14.12.2016, 10:30
a pociągi będą puste!!!!! godziny przejazdu najgorsze z możliwych,nawet do przylotów samolotów nie dopasowane.Niech ktoś liczy pasażerów i porówna koszty!!!!!!!!
mowca
mowca 13.12.2016, 20:59
żałosny teatrzyk do wydarzenia spoznionego o 40 lat!!!!.Co za żałosna miescina,Obwodnica tez spozniona o 30Lat.No ale tu w Koscierzynie wlodarze zamiast brac sie do roboty to uprawiaja ''wielka polityke'' No i mamy efekty, najgorsze drogi , strategiczne inwestycje z poslizgiem 40-30 lat.No i zasczytne OSTATNIE miejsce w rankingu zarobkow w woj pomorskim.
Maks
Maks 13.12.2016, 21:07
Masz rację 40 lat spóźnień, 30 lat spóźnień i w końcu człowiek co finalizuje wszystkie rozmowy, który robi wszystko, aby nie tylko oddłużyć miasto, ale także działać na wszelkie sposoby i obwodnica w końcu ruszyła, w końcu mamy połączenia pociągów o które tak długo walczono i w końcu będziemy mieli wyremontowany ten straszny zaniedbany dworzec. W końcu ruszył trójkąt przemysłowy. U Majewskiego przede wszystkim liczą się działania, ale nawet on nie jest w stanie przez 2 lata kadencji naprawić wszystkiego, rozwiązać wszystkich problemów, dlatego powinien zostać kolejne 4 laty i sfinalizować to wszystko co rozpoczął. W końcu nasze miasto ma dobrego włodarza.
MASAKRA
MASAKRA 14.12.2016, 06:43
co ten konkol wypisuje, LUDZIE WEŹCIE SIĘ W KOŃCU DO ROBOTY
Adela
Adela 14.12.2016, 09:57
też czytam te wszystkie fora i widzę, że zamiast trzymać się tematu, to codziennie są ataki albo na burmistrza, albo na tego Konkola, albo na nich dwóch razem. Zastanawiam się co dają komuś takie wpisy, po co są robione.
Do Masakry
Do Masakry 14.12.2016, 09:03
Ktoś się obudził od rana zaczyna atakować Konkola? Taki codzienny standard, zaczynasz dzień od ataku. Może napij się kawy, uspokój i weź do pracy. Skąd w Tobie tyle jadu? Czy nie masz prywatnego życia i obowiązków?
jan
jan 13.12.2016, 15:40
Jak PO czuje oddech PIS, to w końcu wzieli się do roborty. Ale Majewski też spisal się na medal.
Nastka
Nastka 13.12.2016, 16:17
Tak trzymaj Majka. Dobrze robisz. W koncu sie dzieje. Byle tak dalej
Nadchodzą zmiany!
Nadchodzą zmiany! 13.12.2016, 12:51
Jakie? Gdzie? Co takiego się wydarzy? Pociągi będą dojeżdżać do Kościerzyny? Z tego co pamiętam to Prusacy w XIX wieku doprowadzili kolej do Kościerzyny. Najpierw było połączenie do Gdańska później do Bytowa. Aha pan poseł Lamczyk "słowa dotrzymałem" będzie świętował sukces w kolejnych wyborach wraz ze swoim zapleczem POlitycznym.

Pozostałe