Kościerzyna. Wykład "Męska rzecz". Dr n. med. Krzysztof Szkarłat opowiedział jak zadbać o zdrowie!

  • 25.01.2017, 12:02 (aktualizacja 27.01.2017, 12:07)
  • koscierzyna24info | ponad 9,5 tysiąca osób obserwuje nasz Facebook, dołącz do Nas!
Kościerzyna. Wykład "Męska rzecz". Dr n. med. Krzysztof Szkarłat opowiedział…
„Męska rzecz” pod tą nazwą odbyło się spotkanie ze specjalistą urologiem Krzysztofem Szkarłatem w Kościerskim Domu Kultury. Wykład skierowany był nie tylko do mężczyzn i dotyczył profilaktyki prozdrowotnej.

Dr Krzysztof Szkarłat to specjalista w zakresie urologii oraz chirurgii dziecięcej. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe, a od 1997 roku kieruje Oddziałem Urologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.  Wykład „Męska rzecz” jaki poprowadził w jednej z sal Kościerskiego Domu Kultury dotyczył  problemów zdrowotnych związanych z narządem prostaty. 

Prostata to gruczoł krokowy niezbędny do zachowania przez mężczyznę płodności, który z wiekiem może powodować pewne problemy zdrowotne. Znajduje się on tuż pod pęcherzem moczowym, stąd pierwsze objawy jego przerostu związane są z oddawaniem moczu.

By uniknąć problemów związanych z narządem prostaty należy zadbać o odpowiednią profilaktykę:

Dr n. med. Krzysztof Szkarłat – specjalista urolog: W ramach profilaktyki prozdrowotnej większość mężczyzn po 50. roku życia powinna przynajmniej raz do roku odwiedzić urologa, a w tych grupach w których męscy członkowie rodziny czyli ojciec, stryj czy stryjowie chorowali na raka prostaty ta profilaktyka powinna zaczynać się już częściej, nawet po 40.

Wizyty kontrolne u odpowiednich specjalistów stanowią podstawę dobrej profilaktyki, zwłaszcza w przypadku narządu gruczołu krokowego, gdzie samobadanie nie należy do najłatwiejszych:

Dr n. med. Krzysztof Szkarłat – specjalista urolog: Samobadanie w prostacie jest dosyć trudne, często wykonywane są przez pacjentów badania krwi, tzw PSA, często badania ultrasonograficzne, ale to nie są badania wystarczające. Tu potrzebne jest również tradycyjne badanie, którego boją się pacjenci, to badanie „per rectum” czyli palcem przed odbytnice, które potrafi wykryć zmiany nowotworowe, a te dwa poprzednie, które wymieniłem nie do końca są wiarygodne w tym zakresie.

Wtorkowe spotkanie z dr. Krzysztofem Szkarłatem rozpoczęło cykl spotkań ze specjalistami w różnych dziedzinach, by szerzyć profilaktykę zdrowia i bezpieczeństwa:

Jan Dittrich – dyrektor KDK: Mamy całą paletę różnych specjalności i zawodów, ludzi którzy chcą się z nami podzielić wiedzą, ale także zagrożeniami, co do chorób które są chorobami cywilizacyjnymi, bądź genetycznymi bo i takie nas trafiają.

Już w lutym zapraszamy na wykład dotyczący szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. A od marca kolejne spotkania ze specjalistami z Kościerskiego Szpitala Specjalistycznego.

 

 

koscierzyna24info | ponad 9,5 tysiąca osób obserwuje nasz Facebook, dołącz do Nas!

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cisza
cisza 26.01.2017, 12:01
Pretensje należy kierować do KDK, który to spotkanie zorganizował.
Edzio
Edzio 26.01.2017, 17:56
Pretensje można mieć do siebie. W naszym mieście jest grono osób które o niczym nie wiedzą, grono którzy wiedzą o wszystkim, a szczególnie o cudzych sprawach i jest część takich, co potrafią znaleźć w internecie i nie tylko to co ich interesuje. Widziałem plakaty o tym spotkaniu na kilku stronach internetowych, widziałem plakaty. Mogłem iść, gdybym miał czas i chęci. W Kościerzynie informacja jest dobra, ale trzeba po prostu czytać.
Edward
Edward 25.01.2017, 22:03
Starosta mój Ignacy to Żurawska i Ona tego zabroniła żeby to rozpowszechnić
dlaczego?
dlaczego? 26.01.2017, 09:03
Przecież mogło przyjść dużo więcej mężczyzn i skorzystać z przekazanych informacji. Dlaczego nigdzie nie było żadnej informacji?
KCW
KCW 26.01.2017, 10:04
Informacje byly jak zawsze poprzez plakaty, media społecznościowe, a nawet telefoniczne i smsowe zaproszenia. Kto jest chętny na takie spotkania, to może zostawiać swój numer telefonu w KCW i na pewno będzie poinformowany. Na tej stronie też była informacja. Trzeba czytać i interesować się tym. W Koscierzynie dzieje się naprawde dużo pozytywnych spotkań.
IGNACY
IGNACY 25.01.2017, 22:01
Dlaczego Starostwa tego spotkania nie rozpowszechniła na cały powiat ? Czy ma w *** pozostałych mieszkańców powiatu i swoich wyborców ,to jest skandal takie postępowanie z jej strony
czy w Starostwie
czy w Starostwie 26.01.2017, 09:04
jest KTOŚ kto zajmuje się informowaniem mieszkańców o takich spotkaniach? Czy to było zamknięte spotkanie?
Kazimierz
Kazimierz 25.01.2017, 21:40
interesujący wykład, prosimy o jeszcze więcej podobnych

Pozostałe