Kościerzyna. Medale im. Matki Teresy z Kalkuty. Wyróżniono zasłużonych

  • 13.02.2017, 11:02 (aktualizacja 14.02.2017, 13:00)
  • Agnieszka Wróblewska
Kościerzyna. Medale im. Matki Teresy z Kalkuty. Wyróżniono zasłużonych
Już po raz 14. miała miejsce uroczysta gala wręczenia medali im. Matki Teresy z Kalkuty osobom, które w sposób szczególny działają na rzecz niepełnosprawnych oraz chorych. 

Tradycją już, stała się organizacja tego wielkiego wydarzenia, nieprzypadkowa była również jego data – 11 lutego obchodzimy bowiem Światowy Dzień Chorego.  Medale im. Matki Teresy z Kalkuty stały się symbolem wyróżnienia oraz docenienia pracy ludzi, którzy w codziennym życiu działają dla dobra innych:

Marzena Hinca – dyrektor PCPR: Na pewno dla tych osób wyróżnionych jest to docenienie ich pracy i wkładu, poświęcenia dla bliskich osób, niektórych krewnych oraz tych których po drodze się spotyka, nieznajomych, a dla niepełnosprawnych, osób starszych, chorych jest to dzień, w którym mogą się poczuć dowartościowani, że my zdrowi dostrzegamy ich cierpienie.

W uroczystości udział wzięło wielu zaproszonych gości, wśród nich był również biskup Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna, który w publicznym wystąpieniu podkreślił znaczenie miłości:

ks. bp. Ryszard Kasyna: Dziękujmy Panu Bogu, że stworzył nasze serca, które są sercami, które pragną się dzielić, które pragną przyjmować i ofiarowywać, niech więc nieustannie wspólnota miłości będzie żywą wspólnotą, wszędzie tam gdzie jest człowiek niech odczuwa, że nie jest samotnym człowiekiem, że obok niego jest drugi człowiek, który też ma serce.

Inicjatorami tego wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Kościerzynie wspólnie z Powiatową Społeczna Radą ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W tym roku wpłynęło łącznie 11 wniosków, spośród których kapituła wyłoniła trzy, nagrodzone medalem im. Matki Teresy z Kalkuty, otrzymali je:

Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, która od 25 lat na terenie małego gospodarstwa niedaleko Kościerzyny tworzy azyl dla osób niepełnosprawnych, potrzebujących domu pełnego ciepła i miłości. Obecnie żyje w niej 46 osób, w tym 25 Burych Misiów.

Państwo Aldona i Mariusz Kupper, którzy od wielu lat są zawodową rodziną zastępczą, tworząc dom pełen miłości i rodzinnego ciepła między innymi dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową.

Pani Małgorzata Nakielska - od 12 lat opiekuje się chorą matką, która wymaga stałej pomocy oraz opieki, a od 4 lat opiekuje się także chorym ojcem. Pani Małgorzata pomimo poświęcenia się dla bliskich zawsze znajduję czas dla innych osób potrzebujących.

Wręczono również siedem dyplomów uznania oraz jeden dodatkowy dyplom od starosty kościerskiego. 

Alicja Żurawska – starosta powiatu kościerskiego: To dzień szczególny przede wszystkim dla osób, które angażują się w ciągu roku na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, tych którzy pracują i współpracują z tymi osobami, bo tak naprawdę można powiedzieć, że każdy kiedyś będzie osobom chorą bądź niepełnosprawną, to każdego  nas w życiu czeka. Powinniśmy się tą dobrocią dzielić i jednocześnie dzisiaj podziękować, tym którzy te serca mają tak wielkie i bezinteresowanie  pomagają drugiej osobie.

Medal Matki Teresy otrzymali między innymi Państwo Kupper. Nagroda była dla Pana Mariusza sporym zaskoczeniem, a co dla niego oznacza takie wyróżnienie:

Mariusz Kupper: Bardzo wiele oznacza, to będzie przede wszystkim mobilizować nas jeszcze bardziej w pracy z naszymi dziećmi. Jest to dwójka niepełnosprawnych dzieci, chłopczyk ma 8 lat a dziewczynka skończyła 17, także są to jeszcze dzieci i jeszcze dużo pracy nas czeka w związku z opieką nad nimi.

Rozdaniu medali towarzyszyła wyjątkowa wystawa przygotowana przez organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych oraz same osoby niepełnosprawne poświęcona Bratu Albertowi.


Medale im. Matki Teresy z Kalkuty otrzymali:

Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego
Państwo Aldona i Mariusz Kupper
Pani Małgorzata Nakielska

Dyplomy Uznania otrzymali:

Pani Gabriela Ćwikałowska
Pani Halina Datta
Pan Jan Zaborowski
Pan Leszek Medykowski
Pan Jarosław Rajmer
Kościerskie Centrum Wolontariatu
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kościerzynie

Dodatkowy Dyplom Uznania od starosty kościerskiego otrzymał:
Pan Leszek Słomiński

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe