„Bardzo mocno rozważamy wystąpienie ze Związku Gmin Wierzyca”

  • 23.10.2015, 13:20 (aktualizacja 30.10.2015, 10:08)
  • Krzysztof Wencki
„Bardzo mocno rozważamy wystąpienie ze Związku Gmin Wierzyca”
Na „Przesłuchanie” zaprosiliśmy w tym tygodniu burmistrza Kościerzyny Michała Majewskiego.

Najważniejszą informacją ostatnich dni jest z pewnością zgoda wojewody na budowę kościerskiej obwodnicy. Burmistrz uczestniczył w uroczystości przekazania pozwolenia inwestorowi. Czy otrzymał zapewnienie, że ta droga powstanie już na 100%? Finalizowana będzie teraz sprawa przejęcia gruntów pod budowę. Jak przebiega ten proces? Czy prace będą uciążliwe dla mieszkańców? Na co musimy się przygotować?

 

Utrudnienia w ruchu towarzyszą też budowie schetynówki, która ma połączyć dworzec kolejowy ze szpitalem. Zgłosili się do nas mieszkańcy ulicy Młyńskiej, zdaniem których zmiana powierzchni na ich ulicy wyrządziła więcej szkody niż pożytku. Prace toczą się też na ul. Kaplicznej, gdzie wystąpił problem z oznakowaniem i widać, że kierowcy nie wiedzą, jak poruszać się w tym miejscu. Ul. Kapliczna to główna droga dojazdowa do cmentarza, a wkrótce 1 listopada. Czy do Dnia Wszystkich Świętych ulica będzie w pełni przejezdna?

 

Mamy w Kościerzynie bezpłatną komunikację miejską i ta sieć niedawno się poszerzyła, ale mieszkańcy skarżą się, że autobusy nie przyjeżdżają zgodnie z rozkładem. Dlaczego?

 

W rozmowie nie mogło zabraknąć kwestii, która wywołała duże oburzenie – podwyżki cen na odbiór odpadów. Michał Majewski należy do zarządu Związku Gmin Wierzyca. Rzeczywiście nie było innego wyjścia z tej zapaści finansowej – musi być drożej? Może miasto lepiej poradziłoby sobie z gospodarowaniem odpadami?

 

Zapraszamy do oglądania i wzięcia udziału w naszej sondzie!

 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 05.02.2016, 06:49
Ciekawe, czy ktoś tu jeszcze zagląda. Temat rzeka. Miasto chce wyjść, Karsin chce wyjść, gmina Kościerzyna chce wyjść a tu cisza. Oj te nasze lokalne media coś mało obiektywne. najgorszy to koscierski.info widać gdzie władza POmaga
Marcin
Marcin 19.03.2016, 11:15
Ja zaglądam
zagląda ASYSTENT BURMISTRZA
zagląda ASYSTENT BURMISTRZA 05.02.2016, 09:04
ciężką pracę ma chłop! Ledwie daje radę te łapki POdnosić.
Roman
Roman 25.11.2015, 11:34
Czy specjalne kontrole trzeba nasłać za tę niedbałość w realizacji schetynówki do szpitala przecież ta robota przez PUDM to totalna niekompetencja władz Radni Miasta z Burmistrzem muszą odpowiedzieć za błędy w budowie ulic przez Firmę która reprezentowana jest przez pana Kamińskiego. Jest to z funduszu unijnego jaką kontrole sobie życzą ?. A radni miasta po co ich wybraliśmy a oni nic nie robią, widzą ewidentne błędy powstałe przy budowie w nocy i po lekkim deszczu widać bardzo duże nierówności na nawierzchni przy studzienkach ulica Alojzego Piechowskiego, Ogrodowa, Mała Młyńska, Franciszka Sędzickiego, Skarszewska.
Bob budowniczy
Bob budowniczy 28.11.2015, 23:27
Burmistrz i radni muszą odpowiedzieć za błędy w budowie ??!! Kto takie głupie pytania i hasła pisze ? W drodze przetargu została wyłoniona firma zewnętrzna, która ma za zadanie nadzorować wykonanie schetynówki. Jeśli ta firma dopuści nawierzchnię na tych ulicach do użytku i te "fuszerki" będą się mieściły w ustalonych normach, to nic burmistrzowi, radnym, urzędnikom, ani tym co piszą te hejterskie komentarze nic do tego.
mariolka
mariolka 15.11.2015, 19:31
Spawa podwyżki odpadów wygląda cholernie głupio i ja nie potrafię tego pojąć - bo np. jadę taryfą do Skorzewa to płacę tyle samo - czy jadę sam, czy jedzie nas czworo ,więc o co chodzi w tych podwyżkach?-czy w ogóle ktoś wie???
Piotr S
Piotr S 10.11.2015, 11:30
Do Majewskiego - Trasa do szpitala pierwsza warstwa fałdy nierówności - druga warstwa pofałdowanie - a zobaczymy teraz czy fucha znowu jest odwalona. Jak coś robią niech to robią porządnie. Za co się płaci za "usterkę" Gdzie tu nadzór z urzędu miasta - nie ma takiego. Czy ponownie powtarza się sytuacja z ulicy Dworcowej ca Pana Czuch. Panie Burmistrzu wie Pan co mam na myśli.
pasażer
pasażer 16.11.2015, 20:03
Uważam, że ul. Piechowskiego obecnie jest jedną z ładniejszych w mieście! Kto nie wierzy, ten niech się nią przejdzie lub przejedzie. Narzekać to nie sztuka, ale coś zrobić pożytecznego, to dla wielu ogromny problem!
kierowca
kierowca 14.11.2015, 00:01
Hmm, jak rozmawiam z ludźmi jeżdżącymi ul. Piechowskiego, to są zadowoleni. Nikt nie narzeka. Mój samochód i jego zawieszenie są szczęśliwi (ja kierowca - też). Więc o co chodzi ???
Daniel
Daniel 05.11.2015, 12:21
Do puki Szkobel i reszta świty Czuch, którzy donoszą będą pracować. To dla nas mieszkańców Majewski jest na straconej pozycji. Krótko z słaby. Kto ma słabe serce trzeba mieć twardą d....
Michał
Michał 05.11.2015, 12:14
Gdzie jest nadzór urzędu miasta mała młyńska nowy asfalt a porowatość i dziury kto za tą fuszerkę zapłacił
Ja
Ja 28.10.2015, 22:29
Niepłacącymi za śmieci powinien zająć się Urząd Skarbowy,przecież w końcu to obowiązkowy podatek.
mieszkanka
mieszkanka 28.10.2015, 08:48
Powinno sie sprawdzać kto płaci , kto nie .Jak możliwe jest ,że nie płacą i zaległości z tego tytułu wynoszą 4,5 mln.
To dlaczego podwyżki dostali za karę- płacący.Staż miejska niech sprawdza odcinki wpłat za śmieci.
Do wyborcy
Do wyborcy 27.10.2015, 20:06
A wiesz co to jest przetarg?
Kolo
Kolo 05.11.2015, 15:52
Przetarg powinien gwarantować niezmienność stawki. A w tym przypadku Sita podnosi ceny transportu praktycznie bez uzasadnienia
wyborca
wyborca 26.10.2015, 12:15
Żenada !
Jak można zgadzać się na podwyższanie stawki przez SITĘ jeżeli nie wiadomo ile kosztuje wywóz i utylizacja jednego kosza ?
Wszystko od dupy strony jak to w Polsce.
Radny
Radny 25.10.2015, 23:12
Przyczyny zmian cen za wywóz śmieci są następujące: 1. Poprzedni uczestnicy ZGW nie chcieli podwyżek przed wyborami w 2014 r. i przerzucili to na 2015 r. 2. Zakładano że z Kościerzyny wywozić się będzie ok. 320 tys.ton śmieci, a wywieziono w 2014 r ok 580 tys.ton. 3 Tylko 20% śmieci jest sortowane, a 80% śmieci to zmieszane natomiast tona w Starym Lesie zmieszanych kosztuje 290 zł, a sortowane 1 zł (problem dotyczy zwłaszcza budynków wielorodzinnych). 4. ZGW ma ok 4,5 mln zł nie zapłaconych zaległości za śmieci. Miasto ze swej strony zrobiło wszystko co możliwe by podwyżki dla ludności były najniższe ..... zwiększono składkę członkowską z 50 gr na 5 zł za mieszkańca, a na koniec roku prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze z budżetu pokryć dziurę w ZGW kwotą ok. 120 tys. zł. JESTEM ZA WYJŚCIEM Z TEGO CHOREGO UKŁADU ZGW W JAKI NAS WPAKOWAŁ CZUCHA I KNOPIKOWA ........
Czytelnik
Czytelnik 05.02.2016, 06:52
Panie Radny dopłata to 400 kilo zł a nie 120
Radny
Radny 25.10.2015, 23:12
Przyczyny zmian cen za wywóz śmieci są następujące: 1. Poprzedni uczestnicy ZGW nie chcieli podwyżek przed wyborami w 2014 r. i przerzucili to na 2015 r. 2. Zakładano że z Kościerzyny wywozić się będzie ok. 320 tys.ton śmieci, a wywieziono w 2014 r ok 580 tys.ton. 3 Tylko 20% śmieci jest sortowane, a 80% śmieci to zmieszane natomiast tona w Starym Lesie zmieszanych kosztuje 290 zł, a sortowane 1 zł (problem dotyczy zwłaszcza budynków wielorodzinnych). 4. ZGW ma ok 4,5 mln zł nie zapłaconych zaległości za śmieci. Miasto ze swej strony zrobiło wszystko co możliwe by podwyżki dla ludności były najniższe ..... zwiększono składkę członkowską z 50 gr na 5 zł za mieszkańca, a na koniec roku prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze z budżetu pokryć dziurę w ZGW kwotą ok. 120 tys. zł. JESTEM ZA WYJŚCIEM Z TEGO CHOREGO UKŁADU ZGW W JAKI NAS WPAKOWAŁ CZUCHA I KNOPIKOWA ........
Kościerzanka
Kościerzanka 25.10.2015, 18:03
Ludzie opanujcie się ! Burmistrz M. Majewski otrzymał to wszystko po burmistrzu Czusze. Teraz musi realizować jego szalone pomysły. Dajcie Majewskiemu więcej czasu.! Ile nienawiści w ludziach!
MIESZKANKA
MIESZKANKA 29.10.2015, 21:48
CZYLI ILE POTRZEBUJE MYŚLĄCY CZŁOWIEK Z UMIEJĘTNOŚCIĄ RZĄDZENIA? CZTERY LATA!!!!!ŻAL I WSTYD!!!!!! TYM BARDZIEJ ,JAK KTOŚ BYŁ RADNYM W POPRZEDNIEJ KADENCJI!!!!!!!!!
JN37
JN37 25.10.2015, 17:48
Kiedy powstanie w naszym województwie spalarnia odpadów,która produkowałaby podczas spalania śmieci ciepło i prąd.W Bydgoszczy trwa właśnie rozruch takiej spalarni.Ciekawe jakie są koszty utylizacji śmieci w Starym Lesie koło Starogardu Gdańskiego.Jak na razie zero informacji o kosztach Związku Gmin Wieżyca.Przydałaby się informacja jakie mogą być opłaty dla mieszkańców za śmieci dla Kościerzyny,gdyby wystąpiła ze Związku Gmin Wieżyca.Czy mamy jakąś alternatywę co do miejsca utylizacji śmieci.Jeśli nie do Starego Lasu ,to gdzie je wywozić.No i kto by je wywoził ,jeśli Sita.Czy mamy jakąś konkurencyjną firmę na kościerskim rynku.
Józek
Józek 25.10.2015, 15:25
Uczciwy, oszczędny, gospodarny, sumienny, szanujący i zauważający każdego człowieka - od najmniejszego począwszy... Niech każdy najpierw przyjrzy się sobie i swój "ogródek" uporządkuje, a wszystkim będzie żyło się lepiej:)
kościerzak
kościerzak 24.10.2015, 21:51
Tak panie Majewski zapomniał pan co pan obiecywał ludziom! Zapomniał pan też o tym: https://www.youtube.com/watch?… szczególnie polecam fragment od 0:59 do 1:19!
do Majewskiego
do Majewskiego 24.10.2015, 20:48
Majewski był 8 lat radnym miasta Kościerzyna i nie wiedział jak działa samorząd? Co ten facet klepie za bzdury...
8 LAT BRAŁ TYLKO DIETY
8 LAT BRAŁ TYLKO DIETY 05.02.2016, 08:56
teraz dopiero zobaczył czym jest samorząd i jakiej wiedzy tam POtrzeba!
Tomek
Tomek 29.10.2015, 21:50
W końcu trafny, bardzo trafny wpis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bzdety!!
Do Bre
Do Bre 24.10.2015, 00:04
Trzeba się najpierw zorientować. Wysypisko w Gostomiu może przyjmować wyłącznie popiół. Niedługo zostanie zamknięte!
GOSTOMIE
GOSTOMIE 05.02.2016, 08:58
może przyjmować nie tylko popiół ale tez odpady PO budowlane. Obecnie wożą tam śmieci z Trójmiasta i okolic tylko NIE z Kościerzyny!
Mark
Mark 23.10.2015, 23:59
Dla naszego powiatu potrzebny jest posel z PIS ! Najlepszym jest Piotr Karczewski!
Bre
Bre 23.10.2015, 18:01
Jak można było podpisać umowę na wywóz śmieci do Starogardu mając wysypisko Gostomie pod nosem? Przecież wiadomo, że koszt wywozu będzie znacznie większy.
bo to POlityka
bo to POlityka 05.02.2016, 09:01
trzeba dać zarobić INNYM a samemu wydać. Najlepiej aby swoje obowiązki przerzucić na POśrednika a samemu mieć czas na POzowanie do zdjęć i walki POlityczne.
Basia
Basia 24.10.2015, 14:07
Najciekawsze jest to, że wywóz smieci w Starogardzie kosztuje tyle samo, więc to nie dowóz generuje nasze koszty... Związek Gmin Wierzyca jest wyjątkowo niegospodarny i stąd podwyżka...

Pozostałe