Uważaj czym palisz w piecu. Będą kontrole

  • 27.10.2015, 10:35 (aktualizacja 29.10.2015, 12:35)
Uważaj czym palisz w piecu. Będą kontrole
21 października podczas sesji powiatowej, radni dyskutowali na temat stanu środowiska w powiecie kościerskim. Z ostatnich badań wynika, że przekroczone są normy pyłu, który zawiera toksyczne substancje.

Polskie miasta od lat zmagają się z problemem zanieczyszczania powietrza, który szczególnie nasila się w okresie grzewczym. Zmorą jest palenie węglem niskiej jakości oraz śmieciami w domowych piecach. Właściciele indywidualnych instalacji CO, kuszeni źle rozumianą oszczędnością, pozbywają się odpadów i ogrzewają nimi własne domy lub mieszkania.

 

Adam Zarembski - naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska w Gdańsku: Problemy mamy generalnie tylko w okresie grzewczym. Poza sezonem grzewczym ,kiedy zaczyna się wiosna, lato, kiedy nie działają te urządzenia, powietrze w Kościerzynie jest bardzo dobre.

 

Szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia pyłowe powstają głównie podczas nieekologicznego spalania węgla i odpadów w przestarzałych urządzeniach grzewczych emitujących do atmosfery znacznie więcej szkodliwych substancji niż nowoczesne piece.

 

Wciąż niewielu z nas wie, że niebezpieczne pyły unoszące się w powietrzu mają realny wpływ na zdrowie człowieka. Za jakość powietrza na danym terenie w dużej mierze odpowiadają jego mieszkańcy. Sytuacja w Kościerzynie ma się poprawić dzięki podłączaniu się mieszkańców do sieci ciepłowniczej i wymianie pieców węglowych na ekologiczne systemy grzewcze.

 

Tuż po 1 listopada rozpoczną się też kontrole przydomowych palenisk przez strażników miejskich, którzy będą sprawdzali, czy mieszkańcy Kościerzyny korzystają z odpowiedniego opału. Za spalanie odpadów grozi 500 zł mandatu, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może skończyć się nawet 5 tysiącami złotych grzywny.  

 

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomek
Tomek 27.02.2016, 12:26
Na ulicy Abrahama pod nr 15 z komina potrafi dymić ja z krematorium.Pytanie nasuwa się samo,ile osób z tego powodu zachoruje na raka.Mało tego uruchomili jeszcze drugi komin,który bardzie truje niż ten pierwszy(palą chyba plastiki,gumę itp.)Gdzie są służby
odpowiedzialne za przestrzeganie ochrony środowiska?
Dymy jak na zdjęciu do artykułu
Dymy jak na zdjęciu do artykułu 29.10.2015, 19:13
Nad Kaplicznym wali dym z domów znajdujących się pomiędzy jeziorem i cmentarzem. Z innych też. Nie można oddychać, nie widać miasta, jak przy gęstej mgle. Nie można otwierać okna, nie można oddychać. Smród, gęsty dym, groźna dla zdrowia i życia. "Wiedzą sąsiedzi na czym kto siedzi" i co - i jak zwykle w Kościerzynie - NIC!!! oprócz stresu i strachu, jak to się odbije na zdrowiu i jakości życia.
Monika
Monika 29.10.2015, 18:35
dupa dupa dupa!!!!! w Kościerzynie można sie udusić od dymu z kominów na miedzy innymi na rynku oraz jak ksieza zmartwychwstańcy dowalą do pieca i nic sie z tym nie robi, to po co ta czcza gadanina
mariolka
mariolka 27.10.2015, 12:25
może wreszcie przywrócimy normalność-powietrze to nasze wspólne dobro;mam propozycję dla władz miasta,aby wprowadzić całodobowy nr telefonu ,aby mieszkańcy mogli na bieżąco kontrolować i zgłaszać trucicieli powietrza,trzeba ich wyłapywać i surowo karać
mario
mario 27.10.2015, 12:21
nareszcie,gdyż syf sąsiadów zabrania mi otwierania okien przez całą zimę,a cwaniaki palą smrody zawsze po 22-giej
Monika
Monika 29.10.2015, 18:36
nie licz na to że coś się zmeni , co roku w okresie grzewczym gadaja to samo a i tak jest coraz gorzej
kościerzak zatruty
kościerzak zatruty 27.10.2015, 11:32
Nie rozśmieszajcie mnie - jakie kontrole ! W tym chorym mieście nawet ludzie którzy wzięli dotacje za darmowe węzły dalej palą w swoich piecach. Czy ktoś może to wytłumaczyć ? Po cholerę nam straż miejska skoro nic nie potrafi wyegzekwować.

Pozostałe