"Z funduszy na drogi wzięliśmy najwięcej w województwie"

  • 03.03.2017, 11:34 (aktualizacja 10.03.2017, 10:16)
  • Krzysztof Wencki
"Z funduszy na drogi wzięliśmy najwięcej w województwie"
W najnowszym "Przesłuchaniu" rozmawiamy z Andrzejem Pollakiem - wójtem gminy Nowa Karczma.

Andrzej Pollak jest wójtem gminy Nowa Karczma od 2010 roku. Jak ocenia rozwój swojej małej ojczyzny?

W lipcu 2016 ubiegłego roku do Lubania przeniesiona została siedziba Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jak wpłynęło to na gminę oraz czy przyniosło korzyści miejscowym rolnikom?

Gmina chce inwestować w odnawialne źródła energii. Gdzie będą działały instalacje fotowoltaiczne?

Nowej Karczmie udało się uzyskać duże dofinansowanie na remonty i budowę dróg. Kiedy ruszą inwestycje?

To tylko część tematów, które poruszyliśmy w programie. Zapraszamy do oglądania. 

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

POżądny Wójt
POżądny Wójt 07.03.2017, 06:37
Gdyby tylko miał wsparcie od Pani Starosty i zaplecza władzy POszłoby mu znacznie lepiej. Mieszkańcy Nowej Karczmy mają szczęście. NIE to co mieszkańcy Miasta lub Gminy KOŚCIERZYNY. Mam nadzieję, że Wójt Pollak będzie dobrym Starostą w następnej kadencji.
nk
nk 07.03.2017, 13:21
To prawda, Nowa Karczma ma dobrego wójta, przede wszystkim kompetentny i elokwentny, który specjalizuje się w pozyskiwaniu środków unijnych. Nie zapominaj, że to nie tylko wójt. Andrzej Pollak ma wsparcie w postaci wicewójta, który ma szeroką wiedzę techniczną. co jest bardzo przydatne. Jest też sekretarz no i facet od przetargów, którzy te wszystkie przepisy ogarniają. Mając takie zaplecze można normalnie zarządzać gminą. Co do starosty może byłby dobrym starostą ale nie zapominaj, że tak naprawdę zarząd podejmuje decyzje. A czasami rządząc kolegialnie ciężko o kompromis. W gminie czasami można podjąć decyzję w 30 sekund bez problemu a w zarządzie można się o nawet błahe sprawy poróżnić. Różni ludzie zasiadają w zarządzie nie zawsze każdy każdemu pasuje a w gminie dobierasz sobie odpowiednich ludzi.
R.G
R.G 05.03.2017, 07:38
Starosta Piotr Lizakowski miał związane ręce. Był na smyczy Czuchy i Struka.
Uważam że ostatniego słowa nie powiedział. Kto wie może .....
Już wiem, że może...
Już wiem, że może... 05.03.2017, 12:20
Majewski "docenił" jego zdolności zarządcze i dał mu "stołek" w RADZIE NADZORCZEJ KOS EKO w Kościerzynie i tak część POprzedniej władzy wspiera do wyborów NIC NIE MOGĘ.
Lupo
Lupo 05.03.2017, 21:07
I bardzo dobrze zrobił. Twoja ocena jest mało merytoryczna i podsycona nienawiścią.
POrażka Majewskiego
POrażka Majewskiego 06.03.2017, 06:32
pozostawienie ludzi POprzedniej władzy na stanowiskach oraz przyjęcie do rady nadzorczej KOS EKO Piotra Lizakowskiego.
Dziwne....
Dziwne.... 05.03.2017, 07:09
Słyszę, że drogi są wojewódzkie (Grabówko - Lubieszyn i Szumleś - Będomin) i nic nie można zrobić...ba nawet POniżej w jednym z komentarzy KTOŚ zasugerował, że to PIS rządzi już dwa lata i nic...a PLATFORMA OBYWATELSKA rządziła w Polsce 8 lat i nadal rządzi w Gdańsku i NIC...nadal mamy tam i nie tylko tam dziurawe drogi. POrażka
Wykolejnica
Wykolejnica 05.03.2017, 06:51
Linia kolejowa która przebiegała przez tą Gminę też POległa.
Współczuję mieszkańcom z którymi miałem zaszczyt rozmawiać.
A ścieżki rowerowej jak nie było tak nie ma.
Szkoda torów bo może była by szansa rewitalizacji.
Nowokarczmianka
Nowokarczmianka 04.03.2017, 12:44
Uff. Ale się porobiło. Pierwsze słyszę o jakichś projektach energii odnawialnej dla indywidualnych odbiorców. Zastanawiam się dlaczego o tym nie słyszałem? Czy gmina zrobiła wszystko, żeby powiadomić o tym mieszkańców? Zastanawiam się też dlaczego woda i ścieki w tej gminie kosztują więcej niż w innych gminach? Zastanawiam się też dlaczego nie można normalnie dojechać samochodem do Lubieszyna? To coś co udaje drogę asfaltową to survivalowy sprawdzian wytrzymałości samochodów. Nie wiem komu potrzebna jest asfaltowa droga do Liniewka Kościerskiego? Do tej pory była to urocza, polna droga świetnie wpisująca się w krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej. Na tej trasie jest chyba razem pięć domów. Można było tam w ciszy i spokoju pospacerować albo pojeździć rowerem. Teraz to się skończy, bo będzie zbyt niebezpiecznie. Każdy pijak będzie teraz tam jeździł objazdem, żeby uniknąć kontroli policyjnej na głównych drogach.Czy nie lepiej pieniądze te należało przeznaczyć na budowę normalnej drogi do Lubieszyna? A co z tym skrzyżowaniem? Dlaczego stoi się siedem minut, jadąc z Liniewa na Egiertowo? W tym czasie na drodze 221 światło czterokrotnie zmienia się z czerwonego na zielone i odwrotnie, a tu ciągle czerwone. Dlaczego o tym nie było mowy? Dlaczego w gminie panuje takie chorobliwe kumoterstwo o znamionach nepotyzmu?
do Nowokarczmianki
do Nowokarczmianki 05.03.2017, 02:29
To wszystko wina Żurawskiej Starosty ,która w gdzieś sprawy i potrzeby mieszkańców powiatu i gminy Nowa Karczma . Warto o tym pamiętać wrzucając do urny kartkę za 1,5 roku
Adam
Adam 04.03.2017, 22:59
Zazwyczaj nie komentuje artykułów w internecie jednak w tym przypadku odnoszę wrażenie, że Nowokarczmianka, która w swojej wypowiedzi używa jednak rodzaju męskiego nie wypowiada się sposób obiektywny i próbuje zdyskredytować wkład obecnego Wójta w rozwój gminy, a do tego w sposób nieadekwatny do rzeczywistości. Postanowiłem odnieść się do zarzutów "Pani" z Nowej Karczmy, oczywiście nie twierdzę, że gmina jest prowadzona idealnie, ale moim zdaniem w konfrontacji z pozostałymi włodarzami powiatu kościerskiego Wójt wypada całkiem przyzwoicie.

"Pierwsze słyszę o jakichś projektach energii odnawialnej dla indywidualnych odbiorców. Zastanawiam się dlaczego o tym nie słyszałem?"

Wystarczy śledzić oficjalną stronę www gminy.

"Zastanawiam się też dlaczego nie można normalnie dojechać samochodem do Lubieszyna? To coś co udaje drogę asfaltową to survivalowy sprawdzian wytrzymałości samochodów."

To jest droga wojewódzka, gmina może apelować/wnioskować o remont, ale ostatecznie nie jest podmiotem odpowiedzialnym za stan tej drogi i decyzja leży po stronie GDDKiA.

"Nie wiem komu potrzebna jest asfaltowa droga do Liniewka Kościerskiego? Do tej pory była to urocza, polna droga świetnie wpisująca się w krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej."

Uroczo przejechać tą drogą w sezonie, rowerem, gorzej, jeśli trzeba tą drogę pokonywać codziennie, natężenie ruchu wcale nie jest taki małe.

Dlaczego stoi się siedem minut, jadąc z Liniewa na Egiertowo?

Po ostatniej zmianie konfiguracji świateł jest lepiej, nigdy jednak nie trzeba było czekać 7 min, chyba, że podróżuje się jednośladem. Sygnalizacja ma problem z wykryciem motorów czekających od strony Liniewa i Egiertowa. Próbowałem nawet kiedyś kontaktować się w tej sprawie z GDDKiA niestety bez odzewu. Zarządzanie sygnalizacją również leży poza zakresem kompetencji gminy.

Odnośnie nepotyzmy w Urzędzie się nie wypowiem bo nie znam tematu, mogę jedynie stwierdzić, że w jednym z referatów na parterze Urzędu można odnieść wrażenie, że petent próbując załatwić sprawę przeszkadza Paniom w poważnej, oczywiście nie związanej z pracą dyskusji.
Nowokarczmianka
Nowokarczmianka 06.03.2017, 18:43
Odezwać się nie można, bo zaraz złośliwe uwagi jakiegoś nawiedzonego rzecznika i obrońcy. Widać, że wiesz lepiej, co ja miałam na myśli i czy chciałam zdyskredytować wójta czy nie, którego pierwszy raz na oczy widziałam w tym wywiadzie. Bo we wsi go kompletnie nie widać a mieszkam tu już 4 lata. Powinieneś jasnowidzem zostać. Poza tym trudno, żebym pisała obiektywnie. Żaden obywatel nie jest w stanie nic napisać obiektywnie. Aha, jakoś nie odniosłeś się do ceny wody i ścieków.
Adam
Adam 08.03.2017, 00:21
Nie jestem żadnym rzecznikiem, ale staram się patrzeć obiektywnie na sytuacje, uwagi nie miały być złośliwe, choć może trochę tak wyszło, wybacz poniosło mnie, może dlatego, że jestem nawiedzony. Wydaje mi się również, że jeżeli efekty czyjejś pracy są widoczne dla mieszkańców to nie ma potrzeby by chwalić się tym w różnych gazetach i innym mediach (nierzadko odpłatnie za nasze pieniądze). Co do ceny ścieków, to nie mam porównania jak jest w innych gminach i nie mam czasu tego porównywać. Jeśli rzeczywiście jest u nas stosunkowo drogo, to może dlatego, że znacząca cześć budżetu inwestowana jest w nowe sieci wodno-kanalizacyjne, taką przynajmniej mam nadzieje.
Wykolejnica
Wykolejnica 03.03.2017, 16:46
Z tego co wiem to w tej gminie bardzo często spotykają się działacze pomorskiej PO chyba u Darka. Tak więc drogi muszą być dobre.
Dla przyPOmienia podam, że są miejsca gdzie drogi są takie, które uniemożliwiają uruchomienie komunikacji drogowej (Stacja PKP Bąk).
Mieszkańcy są odcięci od świata !!!!!!! POrażka !!!!!!!!
gmina NOWA KARCZMA
gmina NOWA KARCZMA 04.03.2017, 08:54
To siedziba kościerskiej platformy. Dlatego drogę z Gdańska do Nowej Karczmy będą remontować a dalej?
Ktoś
Ktoś 04.03.2017, 07:22
Od prawie 2 lat jest PiS i tylko wstrzymuje inwestycje drogowe. Patrz droga S6, czy lokalnie droga w Kościerzynie od obwodnicy do drogi na Skórzewo, koło szpitala - kluczowa dla miasta.
stefan
stefan 05.03.2017, 02:32
Macie w Nowej Karczmie Senatora Bonkowskiego Waldemara nie tego z Kiepskich i podobną przyszłą parlamentarzystkę Żurawską ,która ma ochtę wygryżdz Bonkowskiego
bzdury piszesz!!!
bzdury piszesz!!! 04.03.2017, 08:53
Droga S6 jest realizowana chociaż w mniejszym tempie. Dla nas ważne są lokalne drogi np 214 (Stara Kiszewa - Kościerzyna i Koscierzyna - Stężyca), 221 (Kościerzyna - Nowa Karczma), 235 (Koscierzyna - Dziemiany). Kto nimi zarządza? MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA a skąd jest? Drogi wojewódzkie to KATASTROFA!!! Od wielu lat nikt nic z nimi nie zrobił a ich stan zagraża uczestnikom ruchu.
No no
No no 03.03.2017, 16:28
Świetnie wykształcony!
Ala
Ala 05.03.2017, 02:35
Starosta Lizakowski był też dobrze wykształcony,a nawet bardzo dobrze ,doktorat z ekonomii samorządu i co ? i gówno !
Doktorant
Doktorant 05.03.2017, 08:47
Jaki doktorat z ekonomii? Z zarządzania ruchem statków na małych akwenach. Sprawdź na stronie uczelni, gdzie się doktoryzował,
nie do końca
nie do końca 05.03.2017, 07:12
Majewski "docenił" jego zdolności zarządcze i dał mu "stołek" w RADZIE NADZORCZEJ KOS EKO w Kościerzynie i tak część POprzedniej władzy wspiera do wyborów NIC NIE MOGĘ
Ala
Ala 03.03.2017, 16:27
Dobry kandydat na STAROSTĘ
Jola
Jola 03.03.2017, 13:31
Swietny gospodarz gminy. Widać jak gmina się rozwija. Szkoda by było zmian na stanowisku Wójta. Niskie ukłony. Gratulacje i życzenia pomyślności na przyszłość.

Pozostałe