Kościerzyna. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 03.03.2017, 12:40 (aktualizacja 06.03.2017, 14:00)
  • koscierzyna24info | ponad 10 tysięcy osób obserwuje nasz Facebook, dołącz do Nas!
Kościerzyna. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę dotyczącą nowego polskiego święta - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które ustanowiono na dzień 1 marca. Jego obchody w naszym mieście rozpoczęto już w lutym.

Zgodnie z uzasadnieniem dołączonym do projektu ustawy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

W Kościerzynie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już w lutym wykładem dla dyrektorów i nauczycieli kościerskich szkół poprowadzonym przez Piotra Szubarczyka – pracownika Oddziału Gdańskiego Biura Edukacji Publicznej IPN, zorganizowane były również koncerty poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych, a na miejskich instytucjach wywieszono flagi państwowe:

Michał Majewski - burmistrz miasta Kościerzyna: Nie chciałbym może czegoś bardzo narzucać ale takimi działaniami przyswoić mieszkańcom, nauczycielom, że Ci ludzie walczyli o niepodległość, o suwerenność Polski mimo, że zakończyły się oficjalne działania zbrojne przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, oni cały czas czuli pewien niedosyt. My musimy ich docenić, musimy przedstawić tę historię, tę prawdę i nie bać się na ten temat dyskutować.

W większości szkół na naszym terenie nie odbyły się oficjalne apele związane z upamiętnieniem tego narodowego święta:

Michał Majewski - burmistrz miasta Kościerzyna: Chciałem wywołać tymi naszymi spotkaniami w urzędzie miasta, spotkaniami z IPN jakby świadomość i próbę dobrowolnego podejścia i przedstawienia tego uczniom. Apele oficjalne się nie odbyły, porozmawiamy z nauczycielami historii spróbujemy dla nich jeszcze raz zorganizować jakieś spotkanie, jakąś rozmowę z przedstawicielami. Mam nadzieję, że chociaż na lekcjach historii będą to przekazywać, a do dyrektorów szkół będziemy musieli no niestety, zwrócić się z prośbą, z apelem, żeby jakoś ten dzień w kolejnych latach upamiętnić.

To jeszcze nie koniec, przewidziane są bowiem kolejne spotkania związane z tematyką Żołnierzy Wyklętych. W najbliższy poniedziałek 6 marca o godzinie 10.00 w I Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się koncert Andrzeja Kołakowskiego - polskiego działacza opozycyjnego w okresie PRL, pieśniarza, pedagoga i publicysty. 8 marca o godzinie 17.00 w siedzibie Civitas Christiana w Kościerzynie odbędzie się spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych.” 

 

 

 

 

koscierzyna24info | ponad 10 tysięcy osób obserwuje nasz Facebook, dołącz do Nas!

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JAKIE TO SZCZĘŚCIE ŻYĆ W WOLNYM KRAJU!
JAKIE TO SZCZĘŚCIE ŻYĆ W WOLNYM KRAJU! 06.03.2017, 08:08
Można myśleć swobodnie i mówić to co czujemy a dzięki wielu pomordowanym bohaterom mamy WOLNĄ I NIEZALEŻNĄ POLSKĘ.
Naiwniak
Naiwniak 06.03.2017, 16:27
Naiwniak
Agenci są wszędzie...
Agenci są wszędzie... 07.03.2017, 07:25
nawet WOLNĄ I NIEZALEŻNĄ POLSKĘ próbują skłócić i osłabić wewnętrznie.
wyklęci czy przeklęci
wyklęci czy przeklęci 03.03.2017, 20:37
O zbrodniach 5. Wileńskiej Brygady AK można przeczytać w publikacji dr. Pawła Rokickiego pt.”Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich„, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Studiów Politycznych PAN, Warszawa 2015.
"czerwoni bandyci" się ich bali
"czerwoni bandyci" się ich bali 04.03.2017, 09:03
Zgodzę się, że tam doszło do zbrodni ale czym ona była spowodowana? Tego nie napiszesz? Otóż była to akcja odwetowa za wymordowanie Polaków z okolicznej wsi. Niestety była wojna i czyny wymknęły się spod kontroli... to zła karta tego oddziału. Ale wspaniale zapisali się w walkach z "czerwonymi bandytami". Byli nieugięci i nieuchwytni a przy tym zdeterminowani jak mało kto. Umieli walczyć i robili to dobrze tłukąc partyzantów z oddziałów sowieckich i regularne oddziały armii czerwonej wycofując się na tereny polskie. Dotarli w Bory Tucholskie i jako ciekawostkę wspomnę, że walczyli też na terenie naszego powiatu: posterunek milicji w Karsinie i posterunek milicji w Starej Kiszewie. Niestety było ich za mało aby wygrać.
Polak
Polak 05.03.2017, 12:53
To byli normalni terrorysci walczacy z legalna wladza!
Tak z legalna wladza, ktora rzadzila przez 40 lat a do PZPR nalezalo ponad 3 miliony ludzi, razem z rodzinami to bylo ponad 15 milionow! Ciekawe jak nazwalibysmy teraz ludzi, ktorzy z bronia w reku walczyliby z obecna legalna wladza?
J.Ł
J.Ł 09.07.2017, 20:45
syn,albo uczeń płk Mazguły
"...walczacy z legalna wladza"
"...walczacy z legalna wladza" 05.03.2017, 19:28
Bzdura! Władza ludowa była z nadania Towarzysza Stalina na mocy porozumień zawartych w ZSRR z polskimi komunistami (których było naprawdę niewielu) a umocowanych Manifestem PKWN ogłoszonym w Lublinie a napisanym w Moskwie. Ta "legalna władza" sfałszowała pierwsze wybory w "wolnej" Polsce w której stacjonowało więcej żołnierzy Armii Czerwonej niż Ludowego Wojska Polskiego w którym większość kadry oficerskiej była sowiecka. Ta "legalna władza" zniszczyła przedwojenną inteligencję i prowadziła rabunkową gospodarkę na rzecz wschodniego sąsiada. Długa historia nie mniej nie więcej doprowadziła PRL na skraj bankructwa. W skutek czego ci "czerwoni baronowie" zawarli porozumienia okrągłego stołu z ludźmi tzw prawicy...ale to już inny temat. Te 3 mln członków PZPR to w końcowym okresie upadku PRL.
Polak
Polak 05.03.2017, 23:41
Nikt sie nie pyta skad przyszla wladza! PRL byla uznawana przez caly swiat, nalezala do ONZ, Te 3 miliony czlonkow PZPR bylo w latach 70-tych a w 80-tych nawet 3,5 miliona! Tatus szefa PiS tez byl wsrod nich. Miliony tatusiow obecnych notabli bylo w PZPR! Rewolucja francuska wymordowala pare milionow ludzi, byla nielegalna!? Do dzisiaj obchodzi sie 14 lipca jako swieto panstwowe!
Nikt sie nie pyta skad przyszla wladza!
Nikt sie nie pyta skad przyszla wladza! 06.03.2017, 08:07
To obrazuje "czerwony terror" - nikt się nie pytał ludzi czy tego chcieli. Ci co byli przeciw musieli odejść...nawet ich grobów nie można było odnaleźć. Całe szczęście, że nie obchodzimy już 22 lipca i 1 maja. A "bratnia" Armia Czerwona wyprowadziła się do siebie...ale agenci zostali. Teraz masz legalny rząd wybrany w wolnych wyborach i ten świętuje 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada i 1 marca! Pozdrawiam inaczej myślących :)
dodam, że
dodam, że 04.03.2017, 09:13
po mordzie na Litwinach w Glinciszkach i Dubinkach Litwini bali się mordować Polaków na tych terenach. Nie dochodziło więcej do mordów. Można się pokusić o stwierdzenie, że ta zbrodnia mogła się przyczynić do zahamowania pogromów jakie miały miejsce na kresach Polski (tej z 1939) a gdzie były zbrodnie ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i Podolu, gdzie NIESTETY ZABRAKŁO takich BOHATERÓW i w ogóle żołnierzy AK w 1943 roku...

Pozostałe