Wrocław. Kościerskie akcenty podczas rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

  • 17.03.2017, 09:28 (aktualizacja 21.03.2017, 12:38)
  • admin 24
Wrocław. Kościerskie akcenty podczas rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków…
5 marca we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Wzięły w nich udział delegacje z całej Polski, wśród nich również reprezentanci Kościerzyny.

Prawdy Polaków spod znaku Rodła zostały proklamowane na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. Był to katechizm narodowy, mały dekalog polskości dla Polaków na obczyźnie. Uroczystości rocznicowe organizowała Rodzina Rodła we Wrocławiu oraz tamtejsze Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania. Na ich zaproszenie odpowiedzieli przedstawiciele naszego miasta: burmistrz Michał Majewski, przedstawiciele Rady Miasta, senator Waldemar Bonkowski oraz reprezentanci kościerskich szkół – ZSP nr 3 i PZS nr 1.

Lidia Walewska: Dla nas szczególne zaproszenie od pana Józefa Młynarczyka, który był długoletnim prezesem Związku Polaków w Niemczech i jest absolwentem naszej szkoły oraz rodowitym kościerzakiem, więc wszystko, co się w Kościerzynie dzieje jest mu bardzo bliskie. Stąd takie zaproszenie.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. Salwami armatnimi uczczono również pamięć zasłużonych Polaków. Następnie odbyła się msza w Achikatedrze Wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela w czasie której homilię wygłosił ks. prałat Marian Szczepiński – Wikariusz Biskupi ds. Życia Konsekrowanego Diecezji Pelplińskiej. Były proboszcz Parafii Świętej Trójcy przypominał historyczne prawdy ogłoszone 79 lat temu.

Ks. prałat Marian Szczepiński: Jesteśmy Polakami, a wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. A Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! 

Po mszy świętej na Placu Katedralnym w hołdzie ojczyźnie odbył się wzlot 500 gołębi pocztowych. Dalsze uroczystości miały miejsce w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Gości przywitała działająca przy kościerskim „Ekonomiku” Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Begama” pod batutą Romana Gołuńskiego .

W części oficjalnej wystąpiła również dyrektor ZSP nr 1 Lidia Walewska z przemówieniem na temat roli patriotyzmu w wychowaniu do wartości. Kaszubskim akcentem był występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna” pod kierunkiem Alicji Prądzińskiej i Jana Wery.

 

admin 24

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Polak
Polak 18.03.2017, 20:50
Następny zjazd Polaków w Berlinie był w maju 1945 r. Była to rewizyta za wrzesień 1939 r.
Rodak
Rodak 18.03.2017, 21:30
pan Senator Bonkowski może być gdzie tylko chce i nic ci do tego
Polak
Polak 17.03.2017, 15:08
Jestem Polakiem ale mieszkam w Niemczech! Smiechu warte! Jak jestem Polakiem, to mieszkam w Polsce. No a ta "wielka" 79 rocznica, kto to wymyslil? Polak Polakowi bratem!? To moze ten rolnik z bozej laski Badkowski, czy jak mu tam, cos powiedziec! Na swoim zlomie cale lata opluwal innych Polakow a teraz siedzi jak panisko na tym spedzie! Wstyd!
nie obrażaj byś sam nie został obrażony
nie obrażaj byś sam nie został obrażony 18.03.2017, 07:45
Mój drogi pracowniku administracji samorządowej na koniec dnia pracy przed weekendem POstanowiłeś zaszaleć i zrobiłeś wpis? Celowo robisz błędy ale drugiemu je wytykasz. Jakim jesteś człowiekiem? Jakie masz wartości? Ty wiesz, że nie wszystko się wam rozchodzi i ostatkiem sił będziesz obrażać? POmyśl i przeproś.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodło_(symbol)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodło_(symbol) 17.03.2017, 11:13
POlecam
„Weichsel-Bruder” czyli  jesteśmy wiślanymi braćmi
„Weichsel-Bruder” czyli jesteśmy wiślanymi braćmi 17.03.2017, 10:47
dla Niemców, historia powstania znaku RODŁO jest ciekawa i odsyłam zainteresowanych: https://pl.wikipedia.org/wiki/… zastanawiają mnie germanofilskie ciągoty Pana Burmistrza, ale każdy ma prawo do własnych poglądów...

Pozostałe