Stanowisko Nadleśnictwa w sprawie trasy do Garczyna

  • 20.03.2017, 11:37 (aktualizacja 21.03.2017, 12:39)
  • admin 24
Stanowisko Nadleśnictwa w sprawie trasy do Garczyna nadesłane
Kilka dni temu pisaliśmy o zdewastowanej ścieżce pieszo-rowerowej z Kościerzyny do Garczyna. O sprawie poinformował nas zbulwersowany Czytelnik. Teraz otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Nadleśnictwa Kościerzyna. Jego treść prezentujemy poniżej.

W związku z reakcją zaniepokojonych mieszkańców Kościerzyny, korzystających z wytyczonej na naszym terenie ścieżki pieszo - rowerowej relacji Kościerzyna –   Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie, pragniemy przedstawić wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
 

W roku 2016 Nadleśnictwo Kościerzyna prowadziło zabiegi hodowlane  w bezpośrednim sąsiedztwie w/w ścieżki. Działalność ta spowodowała konieczność transportu drewna w obszarze wykonywanych zabiegów. Naturalnym procesem w okresie wiosennym jest rewitalizacja ciągów komunikacyjnych Nadleśnictwa. Procedura kwalifikacji dróg do bieżącej konserwacji i remontu, wiąże się z warunkami pogodowymi oraz nieuchronnym upływem czasu.
 

Wytyczona ścieżka pieszo – rowerowa przebiegająca z Kościerzyny do Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie, zostanie zakwalifikowana do bieżącej konserwacji z miejscowym umocnieniem podłoża i wyrównaniem nawierzchni. Nadleśnictwo dołoży wszelkich starań aby do sezonu intensywnego wypoczynku na świeżym powietrzu nawierzchnia nie utrudniała pieszych i rowerowych wędrówek.

Zaniepokojonych mieszkańców gorąco przepraszamy za zaistniałe niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

 

Nadleśnictwo Kościerzyna
 

---

ZOBACZ RÓWNIEŻCzytelnik alarmuje: zdewastowana trasa pieszo-rowerowa z Kościerzyny do Garczyna

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Justyna
Justyna 22.03.2017, 07:30
Do Nadleśnictwa:
"sezon intensywnego wypoczynku na świeżym powietrzu" już się rozpoczął, więc prosimy Nadleśnictwo o naprawdę szybką naprawę trasy.
Seweryn
Seweryn 20.03.2017, 17:35
Dziękuję wszystkim, którzy nie pozostali obojętni na mój sygnał i skontaktowali się z Nadleśnictwem Kościerzyna w sprawie zdewastowane trasy pieszo-rowerowej z Kościerzyny do Garczyna. To dzięki Wam nadleśnictwo przesłało powyższe stanowisko do redakcji kościerzyna24.

Niewątpliwie pozytywnie należy odebrać sam fakt wystosowania przeprosin, tym niemniej stanowisko nadleśnictwa nie zawiera żadnych informacji istotnych dla osób na co dzień korzystających z trasy do Garczyna. Przede wszystkim nie określa terminu do kiedy trasa zostanie naprawiona i tym samym przywrócona naszej społeczności. Trasa jest przecież użytkowana przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim, a wraz z nadchodzącą wiosną, kiedy tylko robi się słoneczniej i cieplej, korzysta z niej coraz to większa liczba mieszkańców Kościerzyny, w szczególności w weekendy.

W związku z tym, niniejszym zwracam się do nadleśnictwa o wyjaśnienie poniższych kwestii:
1) kiedy trasa zostanie naprawiona (konkretnie lub chociażby szacunkowo)?
2) czy zostanie zachowany pieszo-rowerowy charakter trasy (oczywiście zdaję sobie sprawę, że końcowa część trasy pokrywa się z drogą udostępnioną dla zmotoryzowanych, mam na myśli pozostałą, przeważającą jej cześć) w następstwie „bieżącej konserwacji z miejscowym umocnieniem podłoża i wyrównaniem nawierzchni” i nie będzie ona poszerzana i utwardzana po to, by umożliwić na niej ruch samochodowy (tak jak miało to miejsce w 2014 roku na odcinku, o którym wspominałem wcześniej w moim liście)?
3) czy istnieje możliwość jakiegoś oznakowania tej części trasy, która ma obecnie charakter wyłącznie pieszo-rowerowy, w taki sposób, żeby widoczny był wyraźny zakaz poruszania się samochodami i motocyklami?

Jednocześnie apeluję do nadleśnictwa, żeby:
1) w przyszłości nie doprowadzać do tego typu sytuacji, żeby w przypadku tak istotnych dla lokalnej społeczności tras i ścieżek planować naprawę z wyprzedzeniem, jeszcze przed przystąpieniem do koniecznych „zabiegów hodowlanych”, tak żeby okres wyłączenia z użytkowania w celach rekreacji był jak najkrótszy;
2) wraz z wdrażaną procedurą „kwalifikacji dróg do bieżącej konserwacji i remontu” zrobić przegląd dróg i ścieżek, a następnie uprzątnąć je z zalegających po wycince drzew pozostałości, które blokują swobodne przejście (w niektórych miejscach od wielu miesięcy);
3) żeby w przyszłości generalnie szybciej sprzątać drogi i ścieżki po przeprowadzanych wycinkach, tudzież „zabiegach hodowlanych”.

Z góry dziękuję.
Kijkarz
Kijkarz 20.03.2017, 21:28
Bardzo dużo rowerzystów i pieszych z nordic walking z tej drogi korzysta. Powinna być w dobrym stanie szczególnie teraz gdy zaczyna się wiosna. Brawo za interwencję.
Jowita
Jowita 21.03.2017, 06:24
oby ta moda na zdrowy tryb życia szybko nie przeminęła. Te tereny o których mowa są niezwykle piękne i warto tam chodzić.
Karol
Karol 20.03.2017, 20:04
Dziękuję Panie Sewerynie za tak pozytywne działania i poruszenie tego tematu.

Pozostałe