Kościerzyna. XXIII Kaszubskie Spotkanie Akordeonowe za nami!

  • 24.03.2017, 12:08 (aktualizacja 27.03.2017, 11:49)
  • Agnieszka Wróblewska
Kościerzyna. XXIII Kaszubskie Spotkanie Akordeonowe za nami!
W Państwowej Szkole Muzycznej odbyło się XXIII Kaszubskie Spotkanie Akordeonowe. W konkursie udział wzięło 30 młodych artystów, którzy zaprezentowali niebywale wysoki poziom gry na tym szlachetnym instrumencie!

Muzyka akordeonowa posiada długoletnią tradycję i kojarzona jest z kaszubskim regionem. To właśnie w samym sercu naszego miasta znajduje się niepowtarzalne muzeum tego szlachetnego instrumentu. Nieprzypadkowo zatem jest on głównym bohaterem Kaszubskich Spotkań w Państwowej Szkole Muzycznej.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 30 młodych solistów oraz 4 zespoły z 16 szkół muzycznych reprezentujących teren województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Młodzi artyści rywalizowali ze sobą w VI kategoriach:

Katarzyna Karczewska – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej: My rekrutujemy naszych uczniów do dwóch działów, jest to dział dziecięcy oraz dział młodzieżowy czyli dział 6-letni i 4-letni. W związku z powyższym musimy ich podzielić na kategorie, a więc na umiejętności wykonawcze i tak mamy 5 kategorii podzielonych na klasy, co nie ma związku z wiekiem uczniów, oraz kategorie VI czyli zespołów kameralnych.

Uczestnicy na scenie sali koncertowej kolejno prezentowali przygotowane przez siebie utwory. Trzyosobowa komisja, w skład której wchodzili uznani profesorowie Akademi Muzycznej w Gdańsku oraz dyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, poddawała ocenie wysłuchane utwory:

prof. zw. Dr hab. Jerzy Mądrawski – przewodniczący jury: Ci wspaniali uczestnicy oceniani są w skali od 1 do 25. Od 21 wzwyż jest ocena bardzo dobra, poniżej 4, ale patrząc na poziom tego wspaniałego konkursu, wspaniałej imprezy promującej nie tylko szkołę muzyczną, ale i Kościerzynę myślę, że takich ocen poniżej 4 nie będzie. To, co miałem przyjemność wysłuchać to wszystko zbliżone jest do oceny bardzo dobrej bądź jest to ocena bardzo dobra i bardzo dobre wykonanie.

Opanowanie sztuki gry na akordeonie nie należy do najłatwiejszych, o tym jak wyglądały przygotowania do tego konkursu opowiedziały uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie:

Aneta: Musiałyśmy bardzo dużo ćwiczyć na ten konkurs, dużo się przygotowywałyśmy i dużo czasu spędziłyśmy na nauce tych utworów.

Kalina: Często trzeba ćwiczyć szybkie momenty, trzeba różnymi sposobami ćwiczyć. Właśnie te utwory, które się gra długo trzeba na spokojnie zawsze i trzeba pracować na tremą.


Uczennicom Państwowej Szkoły Muzycznej trema nie przeszkodziła, w ogólnej klasyfikacji Aneta Smuczyńska zdobyła II miejsce, natomiast Kalina Walczak uzyskała wyróżnienie.

Dźwięki akordeonów można było usłyszeć nie tylko na sali koncertowej, ale również na korytarzu gdzie młodzi muzycy ćwiczyli do tego najważniejszego momentu dnia – występu przed jury. I tak, przed salą rozbrzmiał między innymi utwór pod tytułem „Koronkowy żabot” Hetmana zaprezentowany przez 10-letniego Piotrusia - reprezentanta Nowej Soli.

 

 

 

 

 

Agnieszka Wróblewska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gabrysia
Gabrysia 27.03.2017, 08:39
Brawo Kalina!!

Pozostałe