Kościerzyna. Serce Kaszub.  Nagrody oraz Stypendia Starosty rozdane!

  • 28.03.2017, 11:58 (aktualizacja 03.04.2017, 13:58)
  • Agnieszka Wróblewska
Kościerzyna. Serce Kaszub.  Nagrody oraz Stypendia Starosty rozdane!
27 marca w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego odbyła się uroczysta Gala Nagród Starosty Kościerskiego „Serce Kaszub” za 2016 rok. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie to zostało połączone z wręczeniem Stypendiów Starosty Kościerskiego. 

„Serce Kaszub” to Nagroda Starosty Kościerskiego przyznawana już od kilku lat osobom, stowarzyszeniom oraz instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do promocji oraz rozwoju powiatu kościerskiego:

Alicja Żurawska – starosta Powiatu Kościerskiego: W szczególności to taki czas, gdzie dziękujemy instytucjom czy osobom prywatnym, czy grupom, które promują powiat, o których słuchać nie tylko w regionie, ale i całym kraju i na świecie 

W tym roku do Kapituły wpłynęło 30 wniosków, spośród których 10 zostało wybranych do Nagrody Starosty Kościerskiego, a 5 wyróżnionych. Podobnie jak to było w zeszłym roku nie obowiązywał podział na kategorie, brano pod uwagę dorobek oraz kierunek działań podjętych na rzecz promocji powiatu w 2016 roku. 

I tak, na tegorocznej gali pierwszą z wręczonych Nagród Starosty Kościerskiego otrzymała Gmina Kościerzyna, za XVIII Światowy Zjazd Kaszubów zorganizowany we Wdzydzach Kiszewskich. To wydarzenie było jednym z największych pod względem ilości uczestników i niewątpliwie przyczyniło się do promocji naszego regionu oraz bogatej kultury kaszubskiej:

Grzegorz Piechowski – wójt Gminy Kościerzyna: Myślę, że ono oznacza dla nas wszystkich jedno, że warto kultywować kulturę i tradycję miejsca, w którym się mieszka tym bardziej, jeżeli to są Kaszuby, tak piękne okolice, tak piękna tradycja, tak piękny folklor. To wszystko jest ciągle żywe i mamy nadzieję, że właśnie Ci młodzi ludzie będą o tym pamiętali budując swoją przyszłość.

Nagrodę otrzymał również Tadeusz Hamernik, który kierując Stowarzyszeniem Kaszubska Nadzieja od wielu lat wspomaga osoby potrzebujące. Jest inicjatorem zbiórek żywności,  między innymi dzięki jego działaniom  w 2016 roku ponad 16 ton żywności trafiło do osób najbardziej potrzebujących:

Tadeusz Hamernik – prezes Stowarzyszenia Kaszubska Nadzieja: Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, biorąc pod uwagę nasze działania społeczne to nie spodziewaliśmy się, bo to jest ogrom ludzi, którzy na to pracowali, nie tylko ze stowarzyszenia, ale również z nami powiązane, mam tu na myśli Bank Żywności z Chojnic, i ludzie zaprzyjaźnieni, którzy bezinteresownie wkładają pracę w nasze działania.   Ogromne podziękowania powinienem również złożyć wolontariuszom, którzy bardzo dużo się przyczynili do tego, że właśnie chyba ja stoję w tym miejscu gdzie stoję.

Laureatem nagrody był również Uczniowski Klub Sportowy MANTA w Kościerzynie, który powstał z inicjatywy rodziców w 2013 roku, obecnie jego zawodnicy mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Po raz pierwszy Gala Nagród Starosty Kościerskiego „Serce Kaszub” została połączona z wręczeniem stypendiów kościerskiej młodzieży:

Alicja Żurawska – starosta powiatu kościerskiego: Mam nadzieję, że te nagrody będą naprawdę ciekawym wyróżnieniem dla naszych uczniów, to młodzież najzdolniejsza, najbardziej pracowita, którą możemy się w powiecie kościerskim chwalić.

Podczas uroczystości 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych uzyskało finansowe wyróżnienie:

Alicja Żurawska – starosta powiatu kościerskiego: Stwierdziliśmy, że zrobimy to w formie jednorazowej wypłaty, jest to kwota 900 zł w trzech kategoriach i w jednej 200 zł - za osiągnięcia sportowe.

 

Nagrody Serce Kaszub 2016:

Gmina Kościerzyna, za XVIII Światowy Zjazd Kaszubów zorganizowany we Wdzydzach Kiszewskich. 

Tadeusz Hamernik – prezes Stowarzyszenia Kaszubska Nadzieja, który od wielu lat wspomaga osoby potrzebujące, inicjując chociażby zbiórki żywności.

Jarosław Ogórkiewicz – Prezes Zarządu Spółki Browar Kościerzyna oraz Stary Browar, którego aktywność zawodowa przyczynia się do wzrostu atrakcyjności naszego regionu

Marta Raźniaczyk – mieszkanka Gminy Liniewo, wokalistka występująca na deskach teatru muzycznego w Gdyni, zaangażowana w oprawę wokalną wielu uroczystości gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich.

Bartłomiej Kowalewski – nauczyciel wychowania fizycznego, trener piłki ręcznej. Prowadzone przez niego zawodniczki zdobyły tytuł Mistrza Polski podczas XII Ogólnopolskiej Gimnazjady w Piłce Ręcznej Dziewcząt w Kołobrzegu.

Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych, które pomaga dzieciom oraz młodzieży przebywającej z różnych przyczyn poza środowiskiem rodzinnym.

Uczniowski Klub Sportowy MANTA w Kościerzynie, który powstał z inicjatywy rodziców w 2013 roku, obecnie jego zawodnicy mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe nie tylko na arenie krajowej ale i międzynarodowej.

Kościerski Klub Karate „Seiunchin” prowadzony przez Wojciecha Mrowińskiego. Organizacja ta propaguje zdrowy styl życia, uczy dyscypliny, cierpliwości i pewności siebie.

Stowarzyszenie Magnum Opus Ekonomik, które inicjuje oraz wspomaga szereg regionalnych przedsięwzięć.

Gminny Ośrodek Zdrowia w Starej Kiszewie, który podejmuje działania służące promocji zdrowia w powiecie kościerskim takie jak Festyn Zdrowia czy coroczne Festyny Gminne.


Wyróżnienia Serce Kaszub 2016:

Przełożona Prowincjalna Siostra Mirona Barbara Turzyńska
Halina Rogińska
Elżbieta Żelichowska
Maciej Narkun
Zespół Folklorystyczny „Kaszubskie Nuty”

 

 

TEGOROCZNI STYPENDYŚCI 


Średnia ocen co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie: 
Małgorzata Adamska – I LO w Kościerzynie 
Remigiusz Bednarek – PZS NR 2 w Kościerzynie 
Michał Błaszczyk – I LO w Kościerzynie 
Michalina Gruchała-Węsierska – PZS NR 2 w Kościerzynie 
Dominika Jurczak – I LO w Kościerzynie 
Jakub Kiedrowski – PZS NR 2 w Kościerzynie 
Katarzyna Krauze – I LO w Kościerzynie 
Alicja Leszczyńska – I LO w Kościerzynie 
Marcjanna Liedtke – I LO w Kościerzynie 
Kinga Łosińska – I LO w Kościerzynie 
Tomasz Muchowski – PZS NR 2 w Kościerzynie 
Weronika Nowak – I LO w Kościerzynie 
Marcelina Skwierawska – PZS NR 2 w Kościerzynie 
Andżelika Stencel – I LO w Kościerzynie 
Joanna Wilkowska – I LO w Kościerzynie 
Mateusz Wirkus – PZS NR 2 w Kościerzynie 
Karolina Wołoszyk – PZS NR 2 w Kościerzynie 

Laureat lub finalista w konkursie lub olimpiadzie na szczeblu wojewódzkim, krajowym lub międzynarodowym: 
Ewa Wielgosz – I LO w Kościerzynie 
Patryk Hromiak – I LO w Kościerzynie 

Znaczące osiągnięcia artystyczne na szczeblu regionalnym, krajowym lub międzynarodowym: 
Luiza Zaworska – PZS NR 2 w Kościerzynie 

Znaczące osiągnięcia sportowe na szczeblu regionalnym, krajowym lub międzynarodowym: 
Paweł Basendowski – I LO w Kościerzynie 
Kamil Baumgard – I LO w Kościerzynie 
Damian Grzyb – I LO w Kościerzynie 
Robert Jereczek – I LO w Kościerzynie 
Kacper Kachniarz – I LO w Kościerzynie 
Mikołaj Miszczak – I LO w Kościerzynie 
Łukasz Słomski – I LO w Kościerzynie 
Aleksander Surma – I LO w Kościerzynie 
Jakub Wirkus – I LO w Kościerzynie 
Tymoteusz Zimmermann – I LO w Kościerzynie 

 

 

 

Agnieszka Wróblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ciekawe zestawienie?
ciekawe zestawienie? 31.03.2017, 07:01
Pan Czucha zaproszony do zdjęcia, pan Piechowski wyróżniony nagrodą, pani Żurawska uśmiechnięta i zadowolona, co ich łączy?
hm
hm 01.04.2017, 08:46
no tak on jest na wszystkich galach, tylko po co?
POmyśl nad tym zestawieniem
POmyśl nad tym zestawieniem 01.04.2017, 18:52
Starosta Żurawska, Wójt Piechowski i były Burmistrz Czucha...a wybory już za rok!
-
- 31.03.2017, 08:54
To nie jest Pan Czucha, ludzie co wy za bzdury opowiadacie!
JAK TO NIE?
JAK TO NIE? 01.04.2017, 07:23
PAN CZUCHA
Alfik
Alfik 30.03.2017, 22:26
Nagroda to dyplom, drewniana statuetka oraz uścisk dłoni starościny. Jest to, tak naprawdę tylko wyróżnienie !!!
olo
olo 31.03.2017, 12:02
A ty jesteś Alficina, Twoja żona, jak masz - żonina, córka, jak masz - córcina, babcia - babcina, koleżanka - koleżancina, a starosta to po prostu starosta, niezależnie od płci. Chyba, że masz na myśli żonę wicestarosty, którą zamiast wicestarościna, nazywasz starościną.
lut
lut 30.03.2017, 23:31
Tak, bo na więcej jej nie stać..........
czy tam na zdjęciu PO lewej Piechowskiego stoi pan Czucha?
czy tam na zdjęciu PO lewej Piechowskiego stoi pan Czucha? 30.03.2017, 07:44
Dlatego pani Żurawska i pan Ossowski są tacy uśmiechnięci? A Piechowski taki zamyślony? Czyżby już rozważał plany przyszłej kampanii wyborczej "wiosna 2018"?
K
K 28.03.2017, 16:36
Pani Alicjo wygląda Pani zjawiskowo, pięknie i elegancko
radna
radna 29.03.2017, 23:55
To są tylko kiepskie pozory to jest wyjątkowo wstrętne i fałszywe babsko ,które powinno być na śmietniku powiatu
to wyście ładnych pań nie widzieli :)
to wyście ładnych pań nie widzieli :) 29.03.2017, 07:03
co wy tam wiecie...
Lutek
Lutek 28.03.2017, 22:43
No wygląda jak prawdziwa DIWA, ummmmmm
no proszę się nie wygłupiać
no proszę się nie wygłupiać 28.03.2017, 19:57
na tej gali były ze dwie ciekawsze panie a w mieście to penie i setka
AD
AD 28.03.2017, 16:17
"Stowarzyszenie Magnum Opus Ekonomik, które inicjuje oraz wspomaga szereg regionalnych przedsięwzięć." Skoro to stowarzyszenie "inicjuje oraz wspomaga szereg REGIONALNYCH przedsięwzięć", to dlaczego ma taką obcą językowo nazwę. Czyżby nieskończonego bogactwa języka polskiego zabrakło?
Manta zasługuje na nagrodę
Manta zasługuje na nagrodę 28.03.2017, 15:37
W miniony weekend we włoskim Lignano Sabbiadoro odbyła się druga runda Pucharu Świata w pływaniu w płetwach pod patronatem CMAS. Zawodnik UKS Manta Kościerzyna Marcin Łukowicz zdobył podczas tych zawodów trzy medale: srebro na 50 BF i 100 BF oraz brąz na 200BF. Marcin Łukowicz jest zawodnikiem Uczniowskiego Klubu Sportowego Manta Kościerzyna, tegorocznym podwójnym rekordzistą Polski na dystansie: 50 i 100 BF, w lutym 2017 roku otrzymał powołanie do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata Juniorów do Tomska (Rosja).
Super
Super 28.03.2017, 19:58
gratuluje
Ala
Ala 28.03.2017, 18:46
Co to ma wspólnego z galą, o której wyżej?
Manta
Manta 28.03.2017, 21:55
Ma to wspólnego, że nagrodę od starosty dostał klub Manta, w którym działa Marcin Łukowicz
Adam
Adam 28.03.2017, 14:47
O zgrzytanie zębów przyprawiała widownię ta beznadziejna polszczyzna prowadzącego galę. Jedenaście razy użył fatalnego zwrotu "w roku dwutysięcznym szesnastym" i dwukrotnie "w roku dwutysięcznym trzynastym". Zgroza i żenada. Poza tym niektórzy panowie na widowni, szczególnie taki jeden blondyn, zachowywali się jakby byli u siebie na tarasie. Zero skromności, powagi i zwykłej grzeczności. Na widowni był senator, komendant policji, siostry zakonne, radni i inni znani mieszkańcy powiatu, i wszyscy jakoś potrafili się zachować należycie. Dziwi też nagroda dla nieznanego nikomu klubu "Manta", powołanemu jak wynika z tekstu dopiero w 2013 roku. Myślę, że można było poczekać jeszcze z 10 lat i dać szansę prawdziwego wykazania się tym dzielnym i sympatycznym ludziom w promowaniu powiatu kościerskiego. Cztery lata, to stanowczo za mało, aby kusić się o ich ocenę.
monia
monia 28.03.2017, 22:41
Bo ten blondyn był na swoim tarasie, nie widać!!!!!!!!!!!
A Piechowskiemu nagroda za co?
A Piechowskiemu nagroda za co? 28.03.2017, 12:54
Jeśli to była nagroda dla GMINY KOŚCIERZYNA to nagrodę powinien odebrać pan Przewodniczący Rady Gminy Bober. Ale pewnie pani Starosta chciała wręczyć nagrodę Grzesiowi...
nNn
nNn 28.03.2017, 22:39
Przecież to za drogę powiatową do Klincz, he wyda miliony za drewnianą statuetkę - to dil stulecia. BRAWO GMINA
POczekaj
POczekaj 29.03.2017, 07:08
zobaczymy na co jeszcze w tym roku pieniądze wyda Gmina a co będzie w przyszłym roku? To BĘDZIE ROK WYBORCZY więc i wydatki większe :)
hłe hłe
hłe hłe 29.03.2017, 06:52
Brawo Ona
???
??? 28.03.2017, 14:13
Przecież zgodnie z przepisami to wójt reprezentuje gminę, a zadaniem przewodniczącego jest organizowanie pracy rady gminy. To chyba jednak wójt powinien odebrać nagrodę dla Gminy Kościerzyna?
hłe hłe
hłe hłe 29.03.2017, 06:53
albo Katarzyn hahahah

Pozostałe