Kościerzyna. Strajk nauczycieli!

  • 31.03.2017, 13:25 (aktualizacja 03.04.2017, 14:00)
  • admin 24
Kościerzyna. Strajk nauczycieli!
W piątek odbył się ogólnopolski strajk nauczycieli. To protest przeciwko reformie edukacji, którą planuje rząd. W akcji wzięły również szkoły z naszego powiatu. Które? O tym w naszym materiale. 

Strajkujemy, bo zależy nam na edukacji i przyszłości naszego zawodu – mówią pracownicy oświaty, którzy w piątek przyszli do szkół, ale nie pracowali. Akcja protestacyjna objęła nie tylko nauczycieli, ale też pracowników szkolnej administracji i obsługi. Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy w ten sposób o miejsca pracy, utrzymanie warunków pracy i płacy oraz podwyższenie statusu zawodowego. Temu wszystkiemu zagrażać ma reforma edukacji wprowadzana od 1 września.

Tomasz Derra – prezes ZNP w Kościerzynie: Ta reforma wprowadza wielki chaos w szkołach i jest ona niepotrzebna, mogłaby być ona oraz ten cały impet spożytkowany na dostosowywanie tego, co już mamy, a nie rozbijanie tego znowu do podstaw i zaczynanie od początku. ZNP ma tutaj stanowisko jasne, niezmienne.

O tym, które szkoły wezmą w nim udział zadecydowali ich pracownicy. Odbyły się więc referenda w formie tajnego głosowania. W naszym powiecie protestowano w 5 szkołach, jednak w różnych wymiarach.

W Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu strajkowało 6 osób. Ich obowiązki przejęli inni pracownicy. Szkoła funkcjonowała normalnie. Podobnie było w kościerskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, gdzie strajkowało 5 nauczycieli. Tu również zorganizowano zastępstwa.   W I Liceum Ogólnokształcącym protestowało 6 nauczycieli. Dzięki zastępstwom i zmianom w planie lekcje odbywały się bez zakłóceń. Dyrektorzy tych placówek podkreślali, że nauczyciele odpowiednio szybciej poinformowali o tym, że włączą się do protestu.

Bardziej radykalne kroki podjęto w Zespole Szkół w Lubaniu oraz Nowej Karczmie. W tych placówkach nie odbywały się lekcje, tylko zajęcia opiekuńcze. Szkoły były otwarte i zapewniły opiekę uczniom, działały jednak w trybie nadzwyczajnym. Pojawiło się w nich również znacznie mniej uczniów niż na co dzień. W ten sposób część rodziców solidaryzowała się ze strajkującymi.

Tomasz Derra – prezes ZNP w Kościerzynie:Ten strajk jest strajkiem legalnym, spełnione zostały wszelkie warunki, o których mówi Ustawa o rozwiązaniu sporów zbiorowych,  wobec tych nauczycieli nie mogą być wyciągnięte konsekwencje, to jest ich wola zademonstrowania swoich poglądów, oczywiście wiąże się to z tym, że za ten dzień bedą potrąceni a w płacy, ale ci nauczyciele są tego świadomi.

Strajkujący domagają się 10% podwyżki oraz utrzymania warunków pracy i płacy do 2022 r. Nauczyciele obawiają się, że w wyniku reformy dojdzie do zwolnień i obniżek etatów.

Tomasz Derra – prezes ZNP w Kościerzynie: Jak można opowiadać, że nauczyciele nie będą tracić pracy, jak co niektórzy nauczyciele już dzisiaj wyliczają, że będą to ułamki etatów... Nauczyciel nie straci pracy i zgadzam się z tym, aczkolwiek będzie pracował na ułamek etatu, co niestety nie będzie z korzyścią dla jego dalszego rozwoju i w ogóle funkcjonowania.

Ogólnopolski strajk pracowników oświaty trwał jeden dzień. Według wstępnych danych został zorganizowany w 37% placówek we wszystkich 16 województwach. Był to największy od wielu lat protest w edukacji.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

justyna_knitter
justyna_knitter 24.04.2017, 21:48

Jeśli chodzi o mnie to jestem mega szczęśliwa z powrotu systemu ośmioklasowego. A strajk....no cóż...co kto lubi....
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE 02.04.2017, 23:27
Dziwić może i powinna rola pedagogów w tym strajku. Reforma przecież wprowadzi więcej lat nauki w tej szkole. Czy nauczyciele obawiają się nadmiaru pracy ? "strajkujemy w obronie dotychczasowych miejsc pracy" czyli minimalizmu ?.zacytuję komentarz nauczycieli akademickich " studenci z roku na rok są coraz słabiej przygotowani do studiów , luki w wiedzy humanistycznej są ogromne i spada także poziom wiedzy w przedmiotach ścisłych ". Współczuć mogę i powinienem młodzieży ale nie gronu pedagogicznemu , że ma takich kolegów/ koleżanek.
SKANDALEM był strajk w Kościerskim LO
SKANDALEM był strajk w Kościerskim LO 03.04.2017, 07:15
Akurat wy drodzy nauczyciele na tej nowej reformie MOŻECIE TYLKO ZYSKAĆ.
Czlonek pis
Czlonek pis 02.04.2017, 16:16
Mam nadzieje, ze Pan Prezes Kaczynski, zrobi z tymi leniami porzadek w calym kraju. Na naszej ziemi kaszubskiej zrobi porzadek z tymi pozal sie Boze nauczycielami nasz kochany Pan Senator Badkowski!
Hana
Hana 04.04.2017, 14:16
Mamy senatora Badkowskiego?
Hmm.. No to radze się najpierw dokształcić, a potem wdawać w dyskusje.
Strajkować wam się chce?
Strajkować wam się chce? 02.04.2017, 14:42
A pracować kto będzie? Nauczyciele powinni pracować tak jak wszyscy 40 godzin tygodniowo i mieć 30 dni urlopu w roku. Za dobrze maja i za dużo zarabiają? To przykrócić i tyle!
Ja
Ja 03.04.2017, 16:24
Dokładnie! Przeliczając ilość przepracowanych godzin do wypłaty to zarabiają bardzo dużo. A z zadaniami domowymi to już przesada, najlepiej zadać do domu i mieć z głowy.
Cynia
Cynia 04.04.2017, 14:17
A myslałeś/łaś, kto te zadania sprawdza? Same się nie sprawdza... jak Wam wszystkim tak źle to zapraszam do szkoły!!! Sami twierdzicie, że pracy będzie aż nadto!!!
edukation
edukation 02.04.2017, 16:13
Ty to sie w twojej pracy na 40 godzin, ponad 30 obijasz, leniu! My, nauczyciele stoimi przed klasa z 30 uczniami i nie moge isc sobie zapalic, bo mam wlasnie na to ochote, tak jak ty!
co?
co? 03.04.2017, 07:06
Palić papierosy w szkole? A gdzie "dobry przykład" dla młodzieży? Wstyd! Jak ci tak niewygodnie to się zwolnij a palić będziesz do woli. Jeszcze jedno: nauczyciel to w pewnym sensie POWOŁANIE a nie odwalanie godzin i minimalizm. Żal mi tych co chcą z młodzieżą COŚ WIĘCEJ ale tacy jak ty to psują.
emerytowana nauczycielka
emerytowana nauczycielka 02.04.2017, 10:31
Polska szkoła jest źle zarządzana odgórnie i to jest powód,że tylko "najsłabsze ogniwa" decydują się na wykonywanie tego zawodu.nie chodzi ani o kasę,ani o wakacje, chodzi o to,że dla nauczycieli z pasją nie ma w niej miejsca.wszyscy gubią się w gąszczu przepisów i na wszelki wypadek każdy "odwala swoje",aby mieścić się w przepisach.najgorszą zgrozą jest fakt,że nauczyciele jednej szkoły nie potrafią działać wspólnie, im młodszy nauczyciel,tym udaje mądrzejszego.Stary wszyscy ignorują,więc młodzież inteligentna wyczuła tą lukę.Dobra czy zła szkoła-to zależy od grona pedagogicznego i dyrekcji szkoły.Dziękuję,że ktoś zechce przemyśleć mój komentarz
emeryt
emeryt 02.04.2017, 11:46
Też tak uważam, jak poprzedniczka. Dodać możne jeszcze, że dla nauczycieli z pasją nie ma miejsca w polskiej szkole jeszcze dlatego, że (jak popularnie określa się w to w gronie nauczycielskim) zawyżają poziom. Nauczyciele z pasją są na rózne sposoby niszczenie przez cyt. poprzedniczkę "najsłabsze ogniwa" i "odwalających swoje". Jakoś zastanawiająco nauczyciel z pasją nie idzie też w parze z uznaniem, medalami, zaszczytami i zwykłą wdzięcznością. Poza tym ta powszechna w gronie nauczycielskim obłuda i atrapy. no i te klany. Zatem - cyt ponownie poprzedniczkę - dobra czy z ła szkoła, naprawdę zależy od grona pedagogicznego i dyrekcji szkoły.
Z innej beczki....?
Z innej beczki....? 02.04.2017, 08:15
Jak to jest możliwe, że w sprawie gimnazjów i reformy oświaty strajkowali nauczyciele LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO w Kościerzynie? Całe szczęście nie wszyscy ale kilkoro zechciało zastrajkować. Ciekawe? Dlaczego akurat nauczyciele LO skoro planowana reforma oświaty ma wydłużyć naukę w liceach o 1 rok? Czyli źle bo będą mieli pracę? Czy źle bo do liceum będą przychodziły dzieci o rok młodsze a zatem łatwiejsze w kształtowaniu? Ciekawe, że pan Tomasz Dera przewodniczący Rady Powiatu (LO jest nadzorowane przez Powiat) jest przewodniczącym ZNP. Konflikt interesów jest aż nader widoczny.
Przecież to jest jakiś DRAMAT intelektualny
Przecież to jest jakiś DRAMAT intelektualny 01.04.2017, 18:32
Jak można strajkować nie wiedząc jeszcze jak będzie wyglądała reforma? Przecież dopiero zostaną podane szczegóły reformy oświaty. Wam się pracować nie chce i wolicie warcholstwo od uczciwej pracy. Wam w głowach liberum veto (nauczyciele historii będą wiedzieli o czym pisze) a gdzie u was moralny obowiązek względem Ojczyzny? "Takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie" a ja bym dodał jeszcze: "Rozum, wiedza, talent, praca, U nas, bratku, nie popłaca! Postęp i cywilizacja. W kąt, gdy wchodzi do gry nacya! Znasz li te cytaty?
Pogonić obibików
Pogonić obibików 01.04.2017, 15:34
Trzy miesiące urlopu i po 20 godzin pracy w pozostałych miesiącach. W łbach się tym nierobom przewraca. Chodzi im tylko o własne interesy.
Jaś
Jaś 01.04.2017, 09:40
Nauczyciele patrzą tylko na siebie (gwarancja zatrudnienia i podwyższenie stawki dla nauczycieli ) nie interesuje ich dobro dzieci tylko swoje tyłki. Pan Tomasz może też liczy na to, że wskoczy jeszcze gdzieś wyżej jak będzie gadał takie głupoty
panie Tomaszu Derra
panie Tomaszu Derra 01.04.2017, 07:35
Co Pan za głupstwa opowiada? Nauczyciele są od uczenia dzieci a nie uprawiania POlityki,dzieci są największym skarbem każdego narodu a dzięki takim jak Pan tracą kolejny dzień na polityczne spory. Prawda jest taka, że macie za dużo praw a za mało obowiązków, dobrze zarabiacie za kilkanaście godzin tygodniowo i 3 miesiące w roku wolnego ale oczekujecie od wszystkich szacunku i pomocy i jest was za dużo. Wystarczy na lekcji stanąć przed drzwiami klasy i usłyszymy jak nauczyciele radzą sobie na lekcjach. Panie i Panowie nauczyciele weźcie się w końcu do pracy, poświęćcie się temu co jest naprawdę ważne - NAUCE DZIECI. To wy sami przez wiele lat mówiliście, że gimnazja są złym rozwiązaniem bo nie potraficie zapanować w czasie lekcji nad dziećmi w wieku 12/13 lat...REFORMA JEST POTRZEBNA a nauczyciele mają uczyć
emol
emol 31.03.2017, 23:10
W du*ach tym nauczycielom się poprzewracało.
Aga
Aga 31.03.2017, 20:07
Pracuja po kilka godzin w kilku miesiącach i zle ???
Jaga
Jaga 03.04.2017, 21:47
Trzeba było zostać nauczycielem. Ale tornister ciążył i pustka w głowie, ale teraz wypisywać to bardzo proszę.
IKS
IKS 04.04.2017, 07:34
A co Ty myślisz, że tylko nauczyciele to ludzie wykształceni? Inni tez sa po studiach i nie wywyższają się i nie obrażają innych tak jak Ty!

Pozostałe