Uroczystości Wszystkich Świętych w Kościerzynie

  • 02.11.2015, 13:35 (aktualizacja 12.11.2015, 13:29)
Uroczystości Wszystkich Świętych w Kościerzynie
1 listopada kościół katolicki obchodził uroczystość Wszystkich Świętych. Chociaż idea dnia Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z kultu męczenników umierających za Chrystusa, to samo święto towarzyszy katolikom już od IV wieku.

Zgodnie z polską tradycją ludzie w tym dniu odwiedzają mogiły swoich najbliższych, zapalają znicze i pogrążają się w modlitwie za bliskich. W Kościerzynie w kościele św. Barbary po uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem ks. Proboszcza Antoniego Bączkowskiego tradycyjnie odbyła się procesja na cmentarz.

Antoni Bączkowski - ks. prałat proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie: Zmartwychwstanie Pana Jezusa, ze względu na tę tajemnicę spotykamy się tutaj, miejsce wyjątkowe cmentarz. To jest rzeczywiście przywilej i polski zwyczaj. Nie ma takich zwyczajów na świecie. W te dni przychodzimy tutaj, aby wspólnie się modlić.

Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalne uznanych świętych, czyli kanonizowanych i beatyfikowanych, ale także wszystkich wiernych, zmarłych, których życie było nacechowane świętością.Uroczystość Wszystkich Świętych różni się jednak od Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych jakie obchodzi się 2 listopada zwanego Dniem Zadusznym lub inaczej "Zaduszkami".

Antoni Bączkowski: Jest wspomnieniem wszystkich zmarłych, a więc tych, którzy oczekują na zbawienie. Wszystkich naszych, którzy jeszcze oczekują w czyśćcu. Tych, którzy jeszcze przygotowują się, aby jeszcze otzrymać niebo. Dlatego tak ważna jest modlitwa i przeżywanie tego we wspólnocie rodzinnej i parafialnej.

Dzień Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspominaniu zmarłych, dlatego tego dnia chętniej niż zwykle odwiedzamy groby bliskich.  

 

 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe