Strzelnica. Wielkie przygotowania do Wielkiej Nocy

  • 11.04.2017, 12:42 (aktualizacja 12.04.2017, 11:44)
  • Agnieszka Wroblewska
Strzelnica. Wielkie przygotowania do Wielkiej Nocy
Przedświąteczna aura Wielkiej Nocy to czas niemałych przygotowań. Nie inaczej było na kościerskiej Strzelnicy, gdzie w miniony czwartek odbył się pokaz wielkanocnych zwyczajów.

Święta Wielkiej Nocy to bardzo ważny czas dla wszystkich chrześcijan. Wydarzenie to upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Przygotowania do tego wielkiego duchowego przeżywania rozpoczynają się już z wraz początkiem Wielkiego Postu.

Świętom tym towarzyszą piękne symboliczne wielkanocne zwyczaje, w pokazie których można było uczestniczyć w kościerskiej Strzelnicy.

Jan Dittrich – dyrektor KDK: Palmy, baranki i śledzie stanowią jakby namiastki tego co nas już wkrótce czeka. Przygotowujemy odbiorców do Świąt Wielkiej Nocy, do wielkiego przeżywania a najpierw słuchają pieśni pasyjnych i wielkanocnych.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał kościerski chór „Wyjdź na światło”, który wykonując pieśni pasyjne wprowadził gości w podniosły klimat Świąt Wielkiej Nocy.

Zespół powstał przeszło 18 lat temu, jego członków połączyła wspólna pasja do muzyki i śpiewania, obecnie składa się z 12 osób, a usłyszeć go można w trzecią niedzielę miesiąca.

Danuta Duszyńska – dyrygent chóru "Wyjdź na światło”: Generalnie śpiewamy już teraz tylko raz w miesiącu u sióstr Niepokalanek na mszy o godzinie 15.00 zawsze w trzecią niedzielę miesiąca. Jest to wtedy taka msza dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, jest tam nam bardzo miło, jest tam rodzinna atmosfera, a taką lubimy.

I tak, wśród wielu zastawionych stołów w kościerskiej Strzelnicy odnaleźć można było między innymi stanowisko z artykułami potrzebnymi do stworzenia wielkanocnej palmy.

Aleksandra Ebertowska – instruktorka warsztatów: Na pewno powinny być to bazie, bukszpan jest takim naszym zielonym dodatkiem, a teraz jeszcze tuje, one są tak jakby nowe i bardzo fajne bo tez długo trzymają. Dużo krepy, bibuły żeby zrobić kwiatki, no i też barwy muszą być wielkanocne: pomarańczowe, żółte, czerwone, niebieski.

Nie sposób wyobrazić sobie Wielkiej Nocy bez wypieków. Nie inaczej było w Strzelnicy, gdzie pani Karolina Bober zaprezentowała sztukę pieczenia w przedwojennych tradycyjnych formach. Smaczne i piękne prace wykonane przez Karolinę Bober można podziwiać na wystawie „Zasmakuj w formie” do 31 grudnia w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Środkowego w Swołowie koło Słupska.
 

 

Agnieszka Wroblewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe