Kwesta na kościerskim cmentarzu

  • 03.11.2015, 14:13 (aktualizacja 12.11.2015, 13:29)
  • admin 24
Kwesta na kościerskim cmentarzu
1 listopada po raz kolejny odbyła się kwesta na rzecz ratowania grobów osób zasłużonych dla Kościerzyny. Udało się zebrać ponad 5 800 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka Franciszka Piwnickiego.

Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych był wyjątkowo ciepły, więc nie tylko tradycja, ale też pogoda zachęcała do odwiedzenia grobów bliskich. Na cmentarzu pojawili się również samorządowcy, członkowie Bractwa Kurkowego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz harcerze. Kwestowali, by zebrać fundusze na odnowienie grobu Franciszka Piwnickiego.

Franciszek Piwnicki prowadził działalność społeczno-narodową. Był pierwszym przewodniczącym Kółka Rolniczego w Kościerzynie i członkiem pierwszej rady nadzorczej Banku Ludowego w Kościerzynie. Współpracował z Aleksandrem Majkowskim. Zmarł 2 listopada 1919 roku w Kościerzynie. Dawniej jego nagrobek zachwycał, teraz jest wyraźnie nadgryziony przez ząb czasu. Pozostał bez opieki i wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich. Teraz ich przeprowadzenie będzie możliwe. Przez pięć godzin akcji kwestującym udało się zebrać do puszek 5 814 złotych i 81 groszy. Zaniedbany grób doczeka się więc renowacji, tak jak nagrobek Juliana Łaszewskiego. Kwesta na rzecz ratowania tego grobu odbyła się rok temu. Udało się wtedy zebrać 6 466 złotych. Prace przeprowadziła konserwator dr Anna Zaremba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Metalowe ogrodzenie odrestaurowali społecznie mieszkańcy Kościerzyny – Wiesław Bączkowski i Wiesław Piwowarczyk.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe