Kościerzyna. "Trójka" świętowała Dzień Patrona

  • 26.04.2017, 14:31 (aktualizacja 28.04.2017, 13:15)
  • admin 24
Kościerzyna. "Trójka" świętowała Dzień Patrona
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 świętował Dzień Patrona placówki. Jest nim Franciszek Sędzicki. W tym roku obchodzimy 60 rocznicę śmierci kaszubskiego pisarza.

Trójka” funkcjonuje już ponad pół wieku. Imię szkoła otrzymała w 1974 roku. Patronem został Franciszek Sędzicki – działacz kaszubski, poeta, pisarz i bibliotekarz z Rottembarku. Ta postać może być wzorem dla młodzieży – podkreślała dyrektor placówki Lidia Walewska.

Mając na względzie ogromny dorobek literacki, dziennikarski, publicystyczny i plastyczny Franciszka Sędzickiego aż trudno uwierzyć, że był on samoukiem. W zbiorach Muzeum Ziemi Kościerskiej zachowało się kilkadziesiąt jednostek archiwalnych poświęconych tej postaci. Cały czas czekają na wnikliwe opracowanie przez fachowców. Wybitnym specjalistą w tym zakresie jest profesor Tadeusz Linkner, który obiecał, że zajmie się tą tematyką.

Tymczasem o swoim patronie uczą się uczniowie „Trójki”. W szkole zorganizowano turniej wiedzy o wybitnym Kaszubie, dobył się też konkurs plastyczny inspirowany wybranymi bajkami Sędzickiego. Podczas uroczystego apelu zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

Nie zabrakło też podarunków dla szkoły, które przygotowali przyjaciele placówki. Należy do nich burmistrz Michał Majewski, który jest absolwentem „Trójki”.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 liczy 483 uczniów. Od 1971 roku działa tu Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Kościerzyna”. Ponadto istnieje też zespół wokalno-instrumentalny. Uczniowie często odnoszą sukcesy w przeglądach talentów, czego przykładem jest wyróżnienie Alicji Ramczykowskiej w V Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Marka Dutkiewicza w Sopocie.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe