"Kamiszczi" - nowa płyta Pawła Ruszkowskiego

  • 28.04.2017, 13:09 (aktualizacja 11.05.2017, 10:40)
  • Krzysztof Wencki
"Kamiszczi" - nowa płyta Pawła Ruszkowskiego
„Kamiszczi” to tytuł nowej pływy Pawła Ruszkowskiego. Kaszubskie wiersze na jazz-folkowo to już drugi krążek młodego kościerskiego muzyka.

Pierwszy promujący album koncert odbył się w Sali Szopińskiego. Paweł Ruszkowski to artysta znany nie tylko kościerskiej publiczności. Na swoim koncie 22-latek ma nagrody wielu konkursów piosenki poetyckiej. Rok temu wydał swoją pierwszą płytę „Ars Poetica” z kompozycjami do wierszy polskich poetów. Drugi krążek to już aranżacje poezji kaszubskiej.

Album składa się z 12 utworów. Nagrany został przez zespół, który poza Pawłem Ruszkowskim tworzą Mikołaj Basiukiewicz (fortepian), Michał Bąk (kontrabas, chórki), Tomasz Klepczyński (klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy) i Sławomir Tuszkowski (saksofon sopranowy, akordeon tradycyjny).

„Kamiszczi” to ukłon w stronę rodzinnych Kaszub. Pozbierane na płytę muzyczne kamyki mają dla Pawła Ruszkowskiego szczególne znaczenie. Tytuł krążka został zaczerpnięty z wiersza Jana Piepki – nieżyjącego już kaszubskiego poety.

Płyta została zrealizowana dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego oraz miasta i gminy Kościerzyna. Jednym z mecenasów projektu jest Kościerski Dom Kultury.

Czwartkowy koncert był zwieńczeniem cyklu „Spotkania z Muzyką Kaszub” wejherowskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Muzeum jest też współwydawcą płyty „Kamiszczi”. Stąd obecność w Kościerzynie dyrektora placówki Tomasza Fopke.

Najnowszą płytę Pawła Ruszkowskiego ze zbiorem muzycznych kaszubskich „kamiszków” można kupić w sklepach internetowych.

 

Krzysztof Wencki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Uhh
Uhh 02.05.2017, 15:49
Słaby jest i tyle
Asia
Asia 02.05.2017, 08:16
szkoda,że tak dobry muzyk poszedł w folklor
różnica
różnica 02.05.2017, 14:46
Nie poszedł w folklor, tylko w folk-jazz. Jest zdecydowana różnica.
teodor
teodor 02.05.2017, 15:45
Jednak i tak zal mi go. Taka kaszubszczyzna tylko dla srodowiska Kaszebow .
Folkowy
Folkowy 02.05.2017, 13:18
Bardzo dobrze, że poszedł w folklor. Trzeba mieć szerokie horyzonty, a przy tym pozostać sobą. Zainteresowanie jego twórczością mówi samo za siebie. Folk był jest i będzie.
Fan
Fan 29.04.2017, 11:15
Nie mogłem być na tym koncercie, ale płytkę mam i to z dedykacją. To już druga w mojej kolekcji ;0) Słyszałem, że było niesamowicie, ze był fajny klimat i pełen profesjonalizm. Mam nadzieję, że zrobisz kolejny koncert.

Pozostałe