Kolejowa majówka w Parowozowni

  • 05.05.2017, 13:56 (aktualizacja 11.05.2017, 10:39)
  • Krzysztof Wencki
Kolejowa majówka w Parowozowni
Jak co roku 2 maja tłumy ściągnęły do kościerskiego Muzeum Kolejnictwa. Tysiące turystów skorzystały z dnia otwartego w Parowozowni.

Kolej na kolej – pomyślało kilka tysięcy osób, które Święto Flagi postanowiło spędzić w Kościerzynie, a konkretnie w zabytkowej Parowozowni. Zwłaszcza, że wstęp był wolny, a dojechać na miejsce można było bezpłatnym autobusem miejskim.

Krzysztof Jażdżewski – dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej: W tym roku również przygotowaliśmy szereg atrakcji. Oprócz tych stałych, jak przejażdżki drezyną, makieta stacji kolejowej Kościerzyna, ekspozycja Polskiego Czerwonego Krzyża, ale też i projekcje 3D z perspektywy maszynisty.

Największa atrakcja to, oczywiście, eksponaty. Kościerska Parowozownia to w końcu najbogatsza kolekcja taboru kolejowego w północnej Polsce. Składa się na nią 47 różnego rodzaju pojazdów szynowych, w tym aż 17 parowozów. Nic dziwnego, że przyciąga turystów, jak rodzina pani Natalii, która przyjechała z Czeczewa, niedaleko Przodkowa.

Kamila: Pierwszy raz jesteśmy w Kościerzynie. Przeczytaliśmy wczoraj w internecie, że jest tu taka impreza dzisiaj. Spakowaliśmy się rano w pociąg i „ciach” - jesteśmy. Całą rodziną. Wrażenia bardzo fajne. Tym bardziej, że syn jest miłośnikiem pociągów. Dzieci są przeszczęśliwe, nam się też bardzo podoba. Naprawdę polecam – niedzielny wypad tutaj to jest bardzo fajna sprawa. Bardzo dobry sposób na spędzenie majówki. Chyba jeden z lepszych.

Poznać można było również historię pomorskiej i kościerskiej kolei. Ruchoma makieta stacji Kościerzyna cofa zwiedzających o 50-60 lat, gdy przez nasze miasto jeździły tylko parowozy. Przedstawia pociąg z lokomotywą parową, rampę węglową, gdzie parowozy pobierały węgiel oraz żurawie wodne. Zobaczyć można też obrotnicę, której wymagały parowozy, dla późniejszych lokomotyw była już zbędna. A tuż obok rzut oka w przyszłość: makieta kolei magnetycznej.

Michał Pakuła – adiunkt muzealny: Makietę kolei magnetycznej prezentujemy z okazji różnych imprez, jakie odbywają się w muzeum. Jest ona dosyć ciekawa, choć bez porównania mniejsza niż makieta stacji Kościerzyna. Kolej magnetyczna póki co utrzymuje się na etapie eksperymentów i odcinków doświadczalnych, dosyć krótkich. Między innymi została ona już zbudowana w Japonii oraz w Chinach. 

Schłodzone ciekłym gazem nadprzewodniki wykazują zerowy opór elektryczny i lewitują w polu magnetycznym. Taka kolej, zarówno w rzeczywistości, jak i na modelu, unosi się w powietrzu.

Tymczasem w zabytkowych wagonach ukłon w stronę tradycji: Błyskawiczny Turniej Gry w Baśkę.

Jan Recław – kierownik Muzeum Kolejnictwa: Na Kaszubach, Kościerzyna-Gdynia dominowała Baśka, czyli gra w karty. Dziś też mamy ten konkurs. On w tej chwili się rozpoczął. Także warto tutaj przyjechać i nas odwiedzić. Za jakiś czas będzie też poczęstunek grochówką.

2 maja w muzeum otwarto też wystawę fotograficzną wieńczącą konkurs „Zapomniane linie kolejowe w obiektywie”. Będzie można ją zwiedzać do połowy lipca.

 

Krzysztof Wencki
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kolejarz
Kolejarz 05.05.2017, 21:20
Najdziwniejsze jest to,że jest coraz mniej eksponatów.A pogłoski chodzą,że zniknie jeszcze kilka sztuk,bo zwyczajnie pojadą do Warszawy tak jak te,które już tam pojechały.Szkoda,bo skansen szczupleje.
gość
gość 05.05.2017, 15:39
Najlepsza majówka w mieście i powiecie !

Pozostałe