Mistrzynie Polski w czytelnictwie są z Kalisza

  • 01.06.2017, 10:03 (aktualizacja 05.06.2017, 11:15)
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. gen. St. Sosabowskiego w Kaliszu
Mistrzynie Polski w czytelnictwie są z Kalisza
Po odniesionym sukcesie w szrankach półfinałowych, 27 maja uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Kaliszu wzięły udział w III Ogólnopolskim Finale Wielkiej Ligi Czytelników w Katowicach.  Konkurs ma bardzo prestiżowy wymiar, o czym może świadczyć honorowy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz zaangażowanie wielu innych instytucji.

Należy nadmienić, że dziewczynki klas IV-VI: Karolina Literska, Kinga Pastwa oraz Wiktoria Radtka wraz ze swoją nauczycielką p. Romaną Synak, reprezentowały w swojej kategorii województwo pomorskie, ponieważ żadna inna szkoła z tego regionu nie zakwalifikowała się do finału.


Zmagania finałowe odbyły się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W tak ważnej chwili naszym reprezentantkom mogli towarzyszyć rodzice i opiekunowie, gdyż jednym z sztandarowych założeń  projektu „Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród całych rodzin i propagowanie tezy, że czytający rodzic stanowi dobry przykład dla dziecka i jest dla niego promotorem kultury. 


Po nocy spędzonej już w Katowicach, w sobotę, 27 maja, nasze uczennice wraz z opiekunami udały się do gmachu uniwersytetu i dokonały rejestracji. Następnie wszyscy uczestnicy zebrali się w auli uczelni na uroczystym powitaniu, którego dokonali przedstawiciele Stowarzyszenia  Wielka Liga i Rektor Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor. 
Po przywitaniu, finaliści udali się do sal uczelnianych, gdzie czekała komisja, czuwająca nad przebiegiem zmagań konkursowych. Przez 60 minut nasze reprezentantki odpowiadały na pytania dotyczące znajomości książki Małgorzaty Musierowicz p.t.: „Język Trolli”.  
Następnie, w oczekiwaniu na wyniki testu, wszyscy uczestnicy finału udali się przed Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Tam rozpoczęła się VI Wielka Zabawa Rodzinna, będąca imprezą towarzyszącą, organizowaną pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice i wpisaną w Metropolitalne Święto Rodziny.


Przemarsz ulicami Katowic barwnego korowodu bajkowych postaci wyglądał bardzo imponująco. Uczestnicy pochodu skandowali hasła propagujące czytelnictwo takie jak: „Czytanie kształtuje, rozwija, buduje!”, „Żyję drukiem nie facebookiem”, „Bo kto czyta świat poznaje, nigdy w tyle nie zostaje” i wiele, wiele innych.

Po powrocie do gmachu uniwersytetu, naszym uczennicom udało się dodatkowo uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarką Nataszą Dereń-Holczok, która jest m.in. twórczynią książki „Wielki różowy Hipcio”. 
Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila ogłoszenia wyników, a zdenerwowanie sięgnęło zenitu, kiedy były wyczytywane miejsca III i II.

Nikt nie jest w stanie opisać radości, która ogarnęła naszych reprezentantów po wyczytaniu nazwy szkoły, która zajęła I miejsce.
Stało się niepodważalnym faktem to, że uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen St. Sosabowskiego w Kaliszu tj.: Karolina Literska, Kinga Pastwa oraz Wiktoria Radtka wygrały III Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” i tym samym mogą przyjąć tytuł Mistrzyń Polski w czytelnictwie w swojej kategorii! 

Wielkie, wielkie gratulacje! 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. gen. St. Sosabowskiego w Kaliszu

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe