Rozczarowanie PKM: nie będzie połączeń z Gdańskiem

  • 10.11.2015, 14:19 (aktualizacja 16.11.2015, 14:26)
  • admin 24
Rozczarowanie PKM: nie będzie połączeń z Gdańskiem
Kościerzyna nie doczekała się bezpośredniego połączenia kolejowego z Gdańskiem. Mimo szumnych zapowiedzi, w rozkładzie jazdy PKM nie ma bezpośrednich pociągów z Gdańska do naszego miasta.

Smutno prezentuje się kościerski dworzec w ulewnym deszczu i niestety równie niewesoło wygląda dla mieszkańców Kościerzyny rozkład jazdy, który zacznie obowiązywać od 13 grudnia. Próżno w nim bowiem szukać pociągu do Gdańska. Takiego bezpośredniego połączenia, na które czekamy od wielu lat, nadal nie będzie.

Miejscy Radni wystosowali w tej sprawie apel do Zarządu Województwa Pomorskiego. Interpelację do marszałka złożył Piotr Karczewski. „Otrzymałem odpowiedź, która z pewnością mieszkańców powiatu nie usatysfakcjonuje" – mówi nam wojewódzki radny.

 

Piotr Karczewski: Na dzień dzisiejszy władze województwa pomorskiego, również PKP nie zabezpieczyły bezpośredniego połączenia z Kościerzyny do Gdańska. W piśmie, które zostało przekazane do mnie, a ja skierowałem je do przewodniczącej Rady Miasta, wynika jasno, że będzie przeprowadzona analiza ruchu pasażerów, na podstawie której zostaną podjęte dalsze kroki.

 

Mówiąc krótko: wciąż musimy czekać. Dlaczego? Głównym powodem ma być brak dodatkowego toru na trasie 201. Jednotorowy odcinek linii Kościerzyna – Gdańsk Osowa nie pozwala na efektywne ułożenie dodatkowych tras pociągów w relacji Kościerzyna – Gdańsk – czytamy w liście od marszałka.

 

Piotr Karczewski: Budowa drugiego toru to jest inwestycja bardzo kosztowna. Będzie związana ze współpracą i samorządu województwa pomorskiego i s PKP, jak również władzami centralnymi, ponieważ potrzebne środki są o wiele za duże i przekraczają możliwości finansowe województwa pomorskiego.

 

Budowa drugiego toru na linii 201 jest zapowiadana, ale nie sposób powiedzieć, kiedy dojdzie do skutku. Póki co jadąc z Kościerzyny do Gdańska jesteśmy więc skazani na przesiadkę do pociągu jadącego z Kartuz na stacji Żukowo Wschodnie lub Gdańsk Osowa. Do czasu podróży musimy w takim wypadku dodać oczekiwanie na przesiadkę, średnio od 10 do 20 minut.

 

Piotr Karczewski: Wlano w serca mieszkańców Kościerzyny dużą nadzieję na to, że będą mogli bezpośrednio dojeżdżać do Gdańska, do stolicy województwa, gdzie jest szeroki rynek pracy. […] W tej sytuacji wydłuża to czas dojazdu i to nie jest atrakcyjne dla pasażerów, którzy mieliby jeździć koleją, a którzy zrezygnują z tej linii i pojadą własnymi samochodami.

 

Jedynym pocieszeniem jest niewielkie zwiększenie liczby połączeń na trasie Kościerzyna-Gdynia. Od grudnia w dni robocze do Kościerzyny będzie kursować dziennie 10 par pociągów, a nie, jak do tej pory, 8. Dodatkowa ważna informacja: obsługę trasy Gdynia-Kościerzyna przejmuje od Przewozów Regionalnych SKM.

 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zxxx
zxxx 19.11.2015, 17:39
POLACZENIE KOSCIERZYNY i gdansk jest mozliwe calkiem niebawem wystarczy polityczna wola decydentow by ulorzyc dobrze czas przejazdow pociagow z koscierzyny i kartus by polaczenia ,,oczekiwaly na siebie. przeciez ten sam pociag wcale nie musi jechac do gdanska wystarczylo by inne rozwiazanie dajace dojazd. ponadto glowni winowajcy tej sytuacji ,,nasi poslowie i senatorowie ,,sa z okolic ,,kartuz.. co raczej nie napawa optynizmem ponadto marszalek woj chce wykonczyc kaszubow bo nawet na rechabilitacje trzeba czekac przeszlo rok
demot
demot 16.11.2015, 13:41
Od 14 grudnia pociąg do Gdyni miał jechać 50 minut. Będzie jeździ pół godziny dłużej. Ot remont!!!
Pszczółki
Pszczółki 16.11.2015, 10:34
zamiast budowy drugiego toru chcemy odbudowy linii do Pszczółek !!!!!
JK
JK 16.11.2015, 08:19
POobiecowali i na tym się skończyło, wina leży PoStronie, POpaprancow którzy uwierzyli lemaczykowi i głosowali na niego,
zzz
zzz 15.11.2015, 12:00
na co liczyliście? decydenci mają wypas fury i bujają się autami,więc dla kogo kolej??myśleliście,że dla Was ???oj,oj,oj zarozumialcy.Albo autem,albo autobusem,albo pieszo!!!!!do Kartuz dojdziecie a dalej pociągiem.Jak się mieszka w grajdole,to się tak ma. A może zrobić imigrację na Kartuzy??nie trzeba pontonami!!!
zxxx
zxxx 13.11.2015, 13:06
czy nie lepiej wobec tego zydentyfikowac ilosci polaczej z gdynia w koncu z gdyni mozna bez trudu przemieszczac po calym trujmiescie fakt ze dla czesci trzeba by dokupic bilet dodatkowy mysle ze problem nie jest bo koscierzyna ma polaczenie z trojmiastem na gdansk wystarczyl by jeszcze jeden dwa autobusy
kask
kask 13.11.2015, 12:18
Poseł Lamczyk: "słowa dotrzymałem".
...
... 12.11.2015, 22:59
co za problem "puścić" część pociągów bezpośrednio z K-ny do Gdańska a część bezpośrednich pozostawić z Kartuz ???
do lamczyka
do lamczyka 12.11.2015, 21:10
Lamczyk ty kłamco !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tor
tor 12.11.2015, 18:49
jeśli dojdzie do tego, że wybudują drugi tor, to i tak nie uruchomią bezpośrednich połączeń do Gdańska, bo wg nich potrzebny bedzie trzeci tor, potem czwarty i tak w nieskończoność !!!!!
Justyna
Justyna 12.11.2015, 12:46
I dopiero teraz panowie politycy się dowiedzieli, że jest jeden tor !! Ehhh, ręce opadają.
mieszkaniec
mieszkaniec 12.11.2015, 11:18
A Dariusz Męczykowski marszałek polny co robi ? NIC !
ja
ja 12.11.2015, 10:04
Kilkaset milionów na inwestycje Struka (PO) i co? Zyskało Trójmiasto i Kartuzy. To dlatego, że nie mamy posła lub marszałka, który dbałby o nasze interesy Dla Kościerzyny tylko ochłapy..... Nadal nie warto jechać pociągiem. A pamiętajmy, że Kościerzyna też poniosła koszty budżetowe ...
Majewskidoroboty
Majewskidoroboty 12.11.2015, 08:17
Skoro Marszałek województwa pomorskiego Struk (z Platformy Obywatelskiej) olewa Kościerzynę i nie zapewnia jej bezpośredniego połączenia PKM z Gdańskiem burmistrz Majewski nie powinien realizować kosztownego projektu rewitalizacji Dworca PKP w Kościerzynie - bo ten projekt jest częścią układanki Struka, mającym zapewnić sukces projektowi PKM. Struk olewa Kościerzynę - Kościerzyna musi wstrzymać rewitalizację Dworca PKP (fanaberyjny projekt Struka).
demot
demot 12.11.2015, 07:03
Politycy kłamio
Darek męczy barek
Darek męczy barek 12.11.2015, 01:06
Gdzie są ci durnie, którzy głosowali na lamczyka?
Zibi
Zibi 11.11.2015, 22:36
Obiecanki cacanki....... Dalej głosujmy na ludzi z innych terenów będzie super...... Kartuzy wiedziały co robić na kogo głosować , my nie mamy szczęścia do osoby która by walczyła o nas Kościerzaków .Jakiś czas temu zapewniano nas o bezpośrednich połączeniach do Gdańska a co się stało widzimy.
Rafus
Rafus 11.11.2015, 21:55
Zrobiono z Kościerzyny zaścianek i tak już zostanie. Byli z Kościerzyny radni sejmiku nawet poseł itd. i co załatwili dla naszego miasta GUZIK z PĘTELKĄ. Za chwilę okaże się, że obwodnicy też nie będzie bo coś tam coś tam. Przykro to mówić ale Kościerzyna jest w czarnej (wiadomo gdzie). Podejrzewam, że gdyby nie inwestycje jakie poczynił kiedyś Marcin Modrzejewski to ta d..... byłaby jeszcze większa.
x
x 11.11.2015, 21:52
to było do przewidzenia; K-na to prowincja; żaden polityk obietnicami wyborczymi tego nie zmieni...
Adam