Park za UM. A miało być tak pięknie...

  • 29.06.2017, 13:40 (aktualizacja 04.07.2017, 11:56)
  • admin 24
Park za UM. A miało być tak pięknie... Źródło: Urząd Miasta Kościerzyna
Wracamy do tematu parku za Urzędem Miasta. To idealna przestrzeń na stworzenie parku i takie plany istnieją od lat. Niestety, do ich realizacji wciąż jest daleko.

Zielono, ale nie zawsze spokojnie i bezpiecznie. Za Urzędem Miasta strach pojawić się po zmroku, a i za dnia park nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Brakuje oświetlenia i ławek, a chodnik jest tak nierówny, że miejscami trudno przejechać po nim na rowerze. Coś się jednak ruszyło, we wrześniu ubiegłego roku przeprowadzono tu pierwszy etap prac. Uporządkowano zieleń i rozebrano mostek przy ul. Jeziornej, gdzie wybudowano przepust. Teraz dzieło ma być kontynuowane. Póki co jednak brak konkretnego i kompleksowego planu zagospodarowania parku.

Zapytaliśmy o zdanie naszych Widzów, którzy najchętniej widzieliby tu właśnie park ze ścieżkami spacerowymi i rowerowymi oraz parkingiem. Nie wszyscy pamiętają, że dla tego miejsca stworzono już koncepcję w 2013 roku, a była ona częścią Kościerskiego Parku Kultury, który rozciągać się miał od Jeziora Gałęźnego po Kapliczne. Dwie zgłoszone do konkursu koncepcje wciąż można znaleźć na stronie miasta. I nagrody wówczas nie przyznano, II miejsce zajął projekt, którego rozmach wciąż budzi respekt.

Wzgórze Grodowe miało zostać połączone z rynkiem fantazyjną kładką nad ul. Szopińskiego. Za urzędem widzimy przestrzeń sportowo-rekreacyjno-piknikową z ogrodem zabaw dla dzieci, wodnym placem zabaw, przystanią dla kajaków i mini golfem. Ówczesny burmistrz Zdzisław Czucha twierdził, że to inspiracja do dalszych, szczegółowych opracowań, a nie konkretny projekt techniczny. Stworzenie tej koncepcji miało zapoczątkować znaczące zmiany za Urzędem Miasta i zmienić

A teraz wracamy do obowiązującej rzeczywistości, która wciąż daleka jest od wizji projektantów. O tym, jakie są aktualne plany względem parku rozmawiamy z burmistrzem Michałem Majewskim w „Przesłuchaniu”. 

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Majewski i Czucha
Majewski i Czucha 03.07.2017, 06:27
razem, dla nas, wspólny cel, Miasto, park i my
Majewski to nieudolny popapraniec
Majewski to nieudolny popapraniec 01.07.2017, 21:29
Majewski jest za głupi, żeby coś dobrego dla Kościerzyny zrobić.
Do kandydata na burmistrza
Do kandydata na burmistrza 01.07.2017, 22:09
Nie dość w Lubaniu takiej trzody narobiłeś to jeszcze tutaj robisz? Taki chamskie wpisy pokazują jak prostackim człowiekiem jesteś.
Prymitywny jak Majewski
Prymitywny jak Majewski 01.07.2017, 22:18
Twój wpis uważasz, za coś wysokiego lotu. Jesteś tak prymitywny jak Majewski. Weź coś na uspokojenie!
Olga
Olga 02.07.2017, 01:49
Racją jest że prowadzenie tak podłej kampanii wyborczej źle świadczy tylko o kandydacie na burmistrza
Swoją drogą też słyszałam że w Lubaniu jest teraz spokojniej i lepiej. Przede wszystkim pracownicy odetchneli od terroru i tyrani.
Słom
Słom 30.06.2017, 19:18
Do Realista!
Po co wybierałeś Majewskiego na Burmistrza????
Facet nic nie robi, nic się nie dzieję.Kompletna dziura ( Kościerzyna)
Bierze tylko pensje aby spłacić leasing za V- klasse
Wszyscy tak narzekali na Czuchę i Modrzejewskiego - ale działo się!!!
Masz
Masz 30.06.2017, 22:28
Rację narzekali i narzekają na Czuchę a szczególnie teraz jak widzą tak wielkie braki do zrobienia w mieście. Majewski spokojnie robi swoje bez poklasku i gwiazdorzenia. Niech działa tak dalej.
kumpel Józka
kumpel Józka 30.06.2017, 18:27
kto usunął wpis Józka??? czyżby nie podobały się komuś markety i ich "biznesowe powstanie"?
Krystyna
Krystyna 30.06.2017, 18:25
wjazd do Kościerzyny od strony Nowej Karczmy straszy turystów.Przepiękny budynek po byłym PZGS jest czyj???taka budowla w tak opłakanym stanie? kto na to pozwala? czy mamy władze czy ich nie ma?
rurku
rurku 30.06.2017, 15:52
Nawet nie wiedziałem, że tam jest tyle przestrzeni do zagospodarowania.

Powinni w końcu odnowić Ogródek Jordanowski i stworzyć muszlę koncertową.
Ulka
Ulka 30.06.2017, 10:38
Spójrzcie najpierw jakie podwórko ma nasz "zarządca", a odpowiedzi sami sobie udzielicie. "Dobra zmiana".
Podwórko
Podwórko 01.07.2017, 19:42
Ciekawe jak wygląda podwórko pana Czuchy jak przez tyle lat nic nie robił w parku za urzędem miasta. Majewski jak został burmistrzem to zaczął robić porządki w tym parku.
no cóż
no cóż 30.06.2017, 22:08
w obejściu u niego STRASZY a garaż się zawali, jaki gospodarz takie gospodarowanie...
Dekla
Dekla 30.06.2017, 13:13
Spójrz na swoje.
Zeno
Zeno 29.06.2017, 21:35
Wjazd do miasta jest straszny. Spójrzcie na Żukowo. I uczcie się
Kaszuba
Kaszuba 02.07.2017, 22:50
W Żukowie spotkali się z mieszkańcami w sprawie obwodnicy mieszkańcy są przeciwni budowie obwodnicy czy to jest dobry przykład?
Klx
Klx 29.06.2017, 21:33
Przecież tego miasta nie stać nawet na kwiaty na rondach. Żenada. Ile kosztuja bratki ?
Realista
Realista 29.06.2017, 19:39
Ten park to wstyd na całe pomorze, umiejętność zagospodarowania zieleni w sposób przyjazny mieszkańcom to jedyna rzecz, w której od Kościerzyny nawet Kartuzy są lepsze. A jaka wylęgarnia meneli... Wstydzę się zawsze tego "parku" przed znajomymi z 3-miasta, współczują mi wręcz że mieszkam w tak niegospodarnym mieście.
Kaszuba
Kaszuba 02.07.2017, 22:57
Jestem codziennie w Kartuzach zapraszam do zwiedzania niegospodarności tam nic nie jest zagospodarowane nawet zieleń, polecam u nich drogi jak tylko pojawiają się tablice "Kartuzy stolica Kaszub" zaczynają się wyboje i kończą na następnych tablicach "Kartuzy stolicą Kaszub". Bloki na osiedlu Wybickiego połączenie PRL i napisów współczesnych artystów ze sprayem. Ja do miasta wjeżdża lub wyjeżdża pociąg robi się korek na wszystkich drogach miasteczka.
rurku
rurku 30.06.2017, 19:44
Co ty pieprzysz za głupoty. Gdybyś nie zabierał tych swoich znajomych do tego parku, to by nawet nie wiedzieli, że on istnieje. Ja żyję tu 27 lat i nigdy tam nie byłem.

Zresztą w trójmieście zapewne też znajdzie dużo niezagospodarowanych miejsc.
Słom
Słom 29.06.2017, 16:42
Nie jechać tak na Majewskiego- przecież postawił 4 ławeczki nad jeziorem Kaplicznym - hahaahaha
Miesxkaniec
Miesxkaniec 29.06.2017, 21:31
A Czucha postawił siłownię
obserwator
obserwator 29.06.2017, 19:26
Jednak Czucha i Modrzejewski byli bardziej odważni i myśleli przyszłościowo. Korzystali ze środków unijnych, podejmując pewnie jakieś tam ryzyko, ale co zrobili to zostanie, nikt tego naszemu miastu nie zabierze, długi się powoli spłaci ..... Kto przyjeżdża to podziwia , no a cóż teraz to takie" klekranie" . Zatrzymaliśmy się trochę i to jest smutne
Krzyżak
Krzyżak 29.06.2017, 15:07
Najcenniejszym zabytkiem miasta jest gród krzyżacki. Ale obecnie jest siedzibą zadumy, dumają w nim urzędnicy jak z naszych podatków pospłacać długi które sami narobili. Zamek zamiast służyć mieszkańcom i turystom służy zbędnej instytucji, która w dużej mierze zajmuje się sama sobą, mozolną i wytrwałą walką z zadłużeniem które sama wykreowała. wszystkie obowiązki jest w stanie przejąć miasto na prawach powiatu. Zamek wraz z przylegającym terenem po rewitalizacji i inwestycjach może być największą atrakcją turystyczną regionu. Ale nie, musi służyć kontemplacji i zadumie przez 8 godzin zbędnej urzędniczej harówy.
?
? 30.06.2017, 14:33
jaki gród krzyżacki? Kościerzyna, nie była grodem krzyżackim, choć przez krótki okres podlegała krzyżakom, trza trochę poczytać o historii miasta. W Kościerzynie nie ma żadnego zamku. Budynek Starostwa został zbudowany stosunkowo późno i nie ma nic wspólnego z zamkiem i krzyżakami...
fonjungingen
fonjungingen 01.07.2017, 13:48
Co oznacza "podlegała krzyżakom" ? W 1309 r. Krzyżacy zajęli Pomorze Gdańskie, które wróciło do Polski po II Pokoju Toruńskim 19 października 1466 r. a więc po 157 latach. Czy to krotki okres ?
Kaszuba
Kaszuba 02.07.2017, 23:00
Kościerzyna została kupiona przez krzyżaków.
Histeryk
Histeryk 01.07.2017, 09:32
Zamek w Koscierzynie odgrywał dla państwa krzyzackiego strategiczną rolę (wraz z zamkami w Lęborku, Starej Kiszewie, Borzechowie, Osieku) kontrolował szlaki handlowe i komunikacyjne z Prus, Rzeszy, Wielkopolski. Dopiero w następnej linii obrony znajdowały się większe zamki nadwiślańskie - Świecie, Nowe, Gniew, Tczew, Gdańsk. Na obecnie polskim pomorzu znajdowały się 43 zamki krzyzackie.
PS zdjęcie kościerskiego zamku krzyzackiego znajduje się na 279 str. wspomnianej książki.
Ja N
Ja N 01.07.2017, 08:58
Trochę głupio nie znać historii miejsca w którym się pracuje co ?
Krzyżak.
Krzyżak. 30.06.2017, 14:55
Polecam: "Zamki Państwa Krzyżackiego w Polsce", Autor: Janusz Bieszk, wydawca: Bellona, rok wydania: 2010, ISBN: 978-83-11-11808-9. Dla ułatwienia od strony 269, jeżeli masz kłopoty z czytaniem są też obrazki – w tym obrazek zamku krzyżackiego w Kościerzynie. Pozdrawiam.
Majewski i Czucha
Majewski i Czucha 29.06.2017, 14:38
Przecież już w listopadzie 2016 roku asssystent chwalił się, że wykonano prace i uporządkowano teren parku i odnowiono mostek. Wspaniale! Zrobiono tak dużo dla nas mieszkańców...trzeba było o tym aż artykuł napisać abyśmy to zauważyli! Brawo ty!

Pozostałe