Podrzucasz śmieci? Nagrają cie kamery!

  • 14.07.2017, 10:21 (aktualizacja 18.07.2017, 11:23)
  • Urząd Gminy Kościerzyna
Podrzucasz śmieci? Nagrają cie kamery!
W związku z licznymi nielegalnymi miejscami porzucania śmieci na terenie gminy Kościerzyna, które nawarstwiły się po likwidacji zbiorczych miejsc zbierania odpadów z domków letniskowych, podjęto akcję monitoringu tych miejsc. W ostatni weekend wspólne patrole Policji, Straży Leśnej oraz Straży Gminnej sprawdzały na terenie gminy Kościerzyna, przez kogo śmieci są podrzucane.

Akcja miała cele prewencyjny i edukacyjny. Udało się zidentyfikować osoby, które niezgodnie z prawem "zagospodarowują" swoje śmieci. Odpady są podrzucane przede wszystkim przez letników oraz firmy budowlane do miejsc, gdzie śmieci na pewno nie powinny się  znaleźć - na tereny działek prywatnych, działek należących do Lasów Państwowych czy też samorządu gminy Kościerzyna.

Zauważalny jest też proceder pozostawiania odpadów z domów w śmietnikach przynależących do cmentarzy, na przystankach autobusowych czy w koszach zbiorczych przy zabudowie wielorodzinnej, za które podrzucający nie ponosi odpłatności. Ostatecznie koszty wywiezienia tych porzuconych śmieci spadają na wszystkich mieszkańców regularnie płacących za wywóz odpadów.

Po przeprowadzeniu akcji można stwierdzić, że zastosowanie kamer – pułapek przynosi efekty i tak możemy zobaczyć jak pod cmentarz komunalny w Wąglikowicach podjeżdża „ktoś” i wyrzuca śmieci do pojemnika przeznaczonego na odpady z cmentarza, a nie domu.

Takie akcje mające na celu zidentyfikowanie osób podrzucających odpady będą powtarzane. Przecież wszyscy chcemy mieszkać w czystej okolicy, bez śmieci wyrzucanych w lesie czy na sąsiednich działkach.

Przypominamy, że każdy mieszkaniec gminy Kościerzyna oraz wszyscy właściciele domków letniskowych, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność i produkujący odpady mają obowiązek złożenia deklaracji opłaty za gospodarowanie odpadami do Związku Gmin Wierzyca w Starogardzie Gdańskim. Szczegółowe informacje na temat formularzy deklaracji oraz wysokości opłat zamieszczone są na 
stronie internetowej ZGW-kliknij.

 

Urząd Gminy Kościerzyna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zawodowiec
Zawodowiec 14.07.2017, 21:48
Jezdzi honda a nie stac go na smieci. MIESZCZUCHY

Pozostałe