Kaszubskie wzornictwo w kościerskim muzeum

  • 17.07.2017, 10:55 (aktualizacja 18.07.2017, 11:22)
  • admin 24
Kaszubskie wzornictwo w kościerskim muzeum
Przegląd regionalnego zdobnictwa – od ludowego do współczesnego można podziwiać w Muzeum Ziemi Kościerskiej. W starym ratuszu przy rynku czynna jest wystawa „Wzornictwo kaszubskie. Od źródeł do inspiracji”.

Krzysztof Jażdżewski – dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej: Tyle się mówi o hafcie kaszubskim, tyle się mówi o wzornictwie kaszubskim, ale tak naprawdę nie mówi się o tym skąd to wzornictwo pochodzi, gdzie szukać jego korzeni i właśnie na tej wystawie się tego dowiemy.


Ekspozycję tworzą między innymi zdobienia stosowane przez ludowych rzemieślników i artystów w garncarstwie, meblarstwie, czy malarstwie na szkle. Ważne miejsce zajmuje też charakterystyka najbardziej znanych XX-wiecznych szkół haftu kaszubskiego, które z kolei stały się inspiracją dla wzornictwa zastosowanego między innymi w artystycznej porcelanie kaszubskiej produkowanej od 1975 roku w ZPS „Lubiana”.

Krzysztof Jażdżewski: Jej pomysłodawcą jest żyjący między nami dr inż. Benedykt Karczewski, który barwnie opowiedział o niej podczas otwarcia wystawy.


Wystawę można zwiedzać bezpłatnie, codziennie w godzinach otwarcia muzeum. Będzie otwarta do 10 września.


 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe