Wdzydze Kiszewskie Kilkanaście tysięcy gości na jarmarku

  • 18.07.2017, 11:01 (aktualizacja 28.07.2017, 11:43)
  • admin 24
Wdzydze Kiszewskie Kilkanaście tysięcy gości na jarmarku
Około 14 tysięcy osób odwiedziło Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny podczas 44. Jarmarku Wdzydzkiego. Dwudniowa impreza to największe w regionie letnie wydarzenie folklorystyczne.

Na Kaszuby warto przyjechać z wielu powodów – piękna przyroda, jeziora, smaczne jedzenie i barwny folklor przyciągają tu tłumy. A w pigułce można doświadczyć tego wszystkiego właśnie na Wdzydzkim Jarmarku. Pierwszy odbył się w 1973 roku. Samo muzeum poszczycić się może mianem najstarszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Zostało założone przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w 1906 roku. Zaczęło się id XVIII-wiecznej gburskiej chałupy odkupionej od miejscowego gospodarza. Teraz muzeum ma 22 hektary rozciągające się nad brzegiem jeziora Gołuń. Tu, w otoczeniu ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewa co roku odbywa się letni jarmark. Spotykają się tu twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści. Posmakować można specjałów licznych regionalnych kuchni i zobaczyć oraz wysłuchać występów regionalnych zespołów folklorystycznych, kabaretów, śpiewaków, chórów i gawędziarzy. Odbywają się też pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł. Słowem: wielkie regionalne święto.

 

W kalendarzu wydarzeń Wdzydzkiego Muzeum najbliższe jest Święto Matki Boskiej Zielnej. Obrzędowe widowisko dożynkowe odbędzie się 15 sierpnia.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

abel_abel
domek 24.07.2017, 21:37
najciekawsza impreza na kaszubach.

Pozostałe