Kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy. Prezenty dla brytyjskiej pary książęcej od marszałka województwa pomorskiego

  • 18.07.2017, 11:17 (aktualizacja 28.07.2017, 11:43)
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Kto nie tabaczy, ten nic nie znaczy. Prezenty dla brytyjskiej pary książęcej…
Kate i William – księżna i książę Cambridge – odwiedzą dzisiaj Gdańsk. Podczas wizyty nad Motławą książęca para spróbuje pierogów i wódki Goldwasser, a w prezencie księżna otrzyma m.in. torebkę ozdobioną haftem szkoły żukowskiej i bursztynowy wisiorek, a książę – rogową tabakierę i bursztynowo-srebrne spinki do mankietów.

Kate i William wizytę na Pomorzu rozpoczną od zwiedzania Muzeum Stutthof w Sztutowie, następnie przyjadą do Gdańska. 

 

Wizyta w Gdańsku

W Dworze Artusa w Gdańsku książęcą parę powita prezydent Paweł Adamowicz. Po półgodzinnej rozmowie goście wyjdą na przedproże Dworu Artusa. Przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis Pomorzanie powitają gości. Podczas półgodzinnego spaceru w okolicach fontanny Neptuna, na Długim Targu i ul. Długiej, skosztują tradycyjnych polskich pierogów i likieru Goldwasser. Następnie Kate i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, gdzie spotkają się z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem.

 

Tabakiera i kaszubski haft szkoły żukowskiej

W Teatrze Szekspirowskim goście zobaczą gdański teatr elżbietański i wezmą udział w cocktail party dla ludzi kultury, sztuki i mediów. Marszałek województwa pomorskiego przygotował prezenty – dla księżnej – torebkę ozdobioną haftem kaszubskim szkoły żukowskiej (jego tradycja sięga XIII w., gdy córki pomorskich książąt i możnowładców poznawały tajniki haftowania), dla księcia – tabakierę. Angielscy kupcy w XVII w. przywieźli tytoń do grodu nad Motławą, a dziś my częstujemy ich potomków tabaką.

 

Haft na torebce prezentuje szkołę żukowską, która została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Na liście znajdują się: rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, język esperanto oraz umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Specjalista uzależnień.
Specjalista uzależnień. 18.07.2017, 16:36
Tabaka uzależnia (nikotynizm), powoduje wyniszczenie błony śluzowej nosa (prowadzące do krwawień i uniemożliwienia jej skutecznego działania), dodatki "smakowe" do tabaki mogą powodować m.in. nowotwory. Smacznego.

Pozostałe