Diagnoza: Rak. Czy to wyrok? Poradnik dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie 

  • 18.07.2017, 13:05 (aktualizacja 28.07.2017, 11:42)
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Diagnoza: Rak. Czy to wyrok? Poradnik dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego…
Jakie badania diagnostyczne należy wykonać? Na czym polegają? Jakie są metody leczenia? Jak będzie przebiegał proces powrotu do zdrowia? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Wiele ważnych informacji zawiera nowy „Przewodnik Pacjenta Onkologicznego” wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który otrzymają chorzy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

19 lipca br. o godz. 13.00 w Urzędzie Marszałkowskim (sala 133C), wicemarszałek Paweł Orłowski przekaże niemal 5 tys. egzemplarzy „Przewodnika Pacjenta Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie” prezesowi i dyrekcji kościerskiej placówki.

 

Przewodnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania. Czy zawsze podczas chemioterapii wypadają włosy?  Czy podczas terapii można uprawiać sport? Co i jak jeść, aby wzmacniać organizm? Czy leczenie jest skuteczne?

 

Po pierwsze diagnostyka

Osoby, które są zaniepokojone stanem zdrowia zazwyczaj nie wiedzą, z jakich badań mogą skorzystać.  Które z nich można wykonać bez skierowania, a jakie wymagają zlecenia od lekarza? Nie mają też świadomości na czym konkretne badanie polega np. tomografia komputerowa lub jak należy się do niej przygotować np. trzeba być na czczo, nie należy mieć metalowych elementów w ubraniu? 

 

Po drugie terapia

Pacjenci z wynikami badań zgłaszają się do lekarza prowadzącego, który omówi metody leczenia. Zależą one on rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu. Głównymi metodami leczenia są: chirurgia, chemio-, radio- i hormonoterapia. Czasem należy połączyć jednocześnie kilka z tych metod. W kościerskim szpitalu są m.in. oddziały Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej, Urologii i Urologii Onkologicznej.

W szpitalu leczeni są chorzy z nowotworami m.in. żołądka, dwunastnicy, trzustki, jelita cienkiego i grubego, odbytnicy, piersi, tarczycy prostaty, pęcherza moczowego i nerek.

 

Po trzecie rehabilitacja i dieta

Fizyczne dolegliwości wynikające z leczenia onkologicznego zazwyczaj wpływają na psychiczny stan zdrowia pacjenta. Dlatego też w szpitalu pracuje zespół psychologów, logopedów i terapeutów zajęciowych. Czasami podczas leczenia onkologicznego, szczególnie po zabiegach chirurgicznych, niezbędna jest rehabilitacja. Pacjenci mogą z niej skorzystać zarówno stacjonarnie (w szpitalnym Zakładzie Rehabilitacji) lub ambulatoryjnie (przychodzić na poszczególne zabiegi, zajęcia).

Często chorzy, ze względu na np. mdłości występujące podczas chemioterapii,  zapominają o roli produktów żywnościowych w procesie powrotu do zdrowia. Odpowiednio dobrana, urozmaicona i zbilansowana dieta to podstawa szybkiej rekonwalescencji.

 

Jeszcze wiele innych niezbędnych informacji znajdą osoby, które otrzymają poradnik w kościerskim szpitalu. Warto go przeczytać, to przewodnik, w którym chorzy znajdą dużo cennych podpowiedzi.

 

To już trzecia broszurka wydana przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z Joanną Matuszewską z Radia Gdańsk.  Swoje poradniki mają już Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku (działające w ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy) oraz Gdyńskie Centrum Onkologii (będące w strukturze spółki Szpitale Pomorskie).

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ktos
ktos 19.07.2017, 16:08
A dlaczego nie jest udostępniona w formie dokumentu PDF ?
up
up 20.07.2017, 22:34
Na stronie szpitala można pobrać.

Pozostałe