Inwestycje w Lipuszu

  • 25.07.2017, 11:36 (aktualizacja 28.07.2017, 11:41)
  • Urząd Gminy Lipusz
Inwestycje w Lipuszu
Sporo dzieje się w gminie Lipusz. Ważne, realizowane właśnie inwestycje to termomodernizacja tamtejszych szkół, poszerzenie ulicy szerokiej oraz wkrótce rozpoczynająca się przebudowa drogi w Bałachach.

Termomodernizacja lipuskich szkół

Wraz z początkiem wakacji rozpoczęła się termomodernizacja obiektów szkolnych gminy Lipusz, Zespołu Szkół w Lipuszu i Szkoły Podstawowej w Tuszkowach.

Inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Projekt o nazwie „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Nowa Karczma i Gminie Lipusz” jest realizowany w partnerstwie z gminą Nowa Karczma. Na ten cel gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 571 227,75 zł.

W zakresie termomodernizacji w ZS Lipusz docieplone zostanie skrzydło, w którym znajduje się gimnazjum, w pozostałej części budynku wymienione zostaną drewniane okna. Natomiast w Tuszkowach docieplone zostaną ściany i dach oraz zmodernizowana zostanie kotłownia i instalacja centralnego ogrzewania. Zaplanowane prace mają przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej obiektów gminnych oraz komfortu ich użytkowników.

Wartość prac termomodernizacyjnych po przetargu wynosi 790 tys. zł. Zakończenie prac planowane jest na koniec wakacji.

 

Poszerzenie ulicy Szerokiej w Lipuszu

Trwa przebudowa odcinka ulicy Szerokiej w Lipuszu. Prace rozpoczęły się w czerwcu i mają być zakończone do końca lipca. 

Przebudowywany odcinek ulicy Szerokiej był zawężony. Nie mogły się na nim minąć dwa samochody. Po modernizacji droga będzie miała od 5,5 do 6,8 metra szerokości oraz chodnik o szerokości 1,5 m. Zostanie także utwardzone przejście z ulicy Szerokiej do ulicy 8 Marca oraz wjazdy na posesje. Nawierzchnia wykonywana jest z kostki brukowej. Zdemontowane z drogi płyty drogowe zostaną wykorzystane do utwardzenie mniej uczęszczanych odcinków ulic, między innymi Topolowej i Różanej.

Modernizowany odcinek ma długość blisko 250 metrów. Koszt przebudowy wyniesie około 225 tys. zł.

Gmina Lipusz w bieżącym roku na przebudowę dróg i ulic przeznacza 1,3 mln zł. Największą część tej sumy, ponad 600 tys. zł., stanowi pomoc udzielona powiatowi kościerskiemu na przebudowę dróg powiatowych znajdujących się w ciągu ulic Lipowej i Wybickiego w Lipuszu oraz Bytowskiej w Papierni.

 

Przebudowa drogi w Bałachach

Niebawem rozpocznie się kolejna inwestycja drogowa w gminie Lipusz. Zmodernizowana zostanie ulica Rodzinna w Bałachach i droga z Bałachów do Kruglińca.

Na ulicy Rodzinnej wykonana zostanie nawierzchnia z kostki brukowej, natomiast odcinek tej drogi łączącej Bałachy z Kruglińcem biegnący wśród pól zostanie zmodernizowany poprzez wykonanie nawierzchni z kruszywa.

Część środków na ten cel gmina pozyskała z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych będącego w dyspozycji Marszałka Województwa. Dofinansowanie to 63 616 zł. Na całe zadanie gmina zabezpieczyła w budżecie 250 tys. zł. Wykonanie prac zaplanowano na wrzesień i październik. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę.

 

Urząd Gminy Lipusz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rodzic ze Skłodowskiej
Rodzic ze Skłodowskiej 25.07.2017, 22:15
Wójt Lipusza jest obrotny i sporo spraw na korzyść mieszkańców w obecnej kadencji załatwił. Natomiast nasz burmistrz Michał Majewski to może pochwalić się tylko oszczędnościami z tytułu zamknięcia dzieciom największego placu zabaw na Osiedlu Skłodowskiej. Wstydzę się takim burmistrzem.

Pozostałe