Kościerzyna oddała cześć Powstańcom

  • 02.08.2017, 11:25 (aktualizacja 21.08.2017, 10:09)
  • admin 24
Kościerzyna oddała cześć Powstańcom
1 sierpnia punktualnie o 17.00 w całej Polsce zawyły syreny. Wraz z wybiciem Godziny "W" stanęła też Kościerzyna, by minutą ciszy oddać hołd Powstańcom Warszawskim.

Kolejny raz harcerze i grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa pomorskiego „Cis” Męcikał odtworzyli na rynku moment wybuchu powstania przeciw armii niemieckiej. W rolę Niemców wcielili się rekonstruktorzy. Nie jest to łatwe zadanie, ale stowarzyszenie dysponuje nazistowskimi mundurami i odpowiednim sprzętem, więc już od kilku lat jego członkowie wcielają się w postacie okupantów. W większości rolę powstańców odegrali kościerscy harcerze.

Ta akcja cofa uczestników i widzów do 1944 roku, kiedy to mieszkańcy stolicy zbrojnie sprzeciwili się niemieckiemu okupantowi. Na rynku zebrała się spora liczba mieszkańców i turystów.

Inscenizacja zakończyła się symbolicznym zdjęciem nazistowskiej flagi. Gdy już ucichły dźwięki strzałów widzowie mogli z bliska przyjrzeć się pojazdom i broni, którą posługują się rekonstruktorzy. Odbył się również koncert Bartasa Szymoniaka, który zaprezentował utwory z płyty „Alarm” będącej interpretacją wierszy poetów pokolenia Kolumbów.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ludek
ludek 10.08.2017, 23:05
Bardzo Fajna inicjatywa i symboliczna rekonstrukcja..... ++++++Trzeba przekazywać PRAWDY HISTORYCZNE młodym....! +A ci którym sie nic nie podoba sami nie kiwną palcem... tylko nauczają innych anonimowo zza monitora.... Pozdrawiam
Zakłamywanie historii przez harczerzyka
Zakłamywanie historii przez harczerzyka 05.08.2017, 11:11
Czego ta inscenizacja dotyczy? Jakie walki i gdzie? To jest po prostu drwina z Powstania Warszawskiego i powstańców.Żenada!
Obserwator kultury
Obserwator kultury 03.08.2017, 15:12
Najlepiej nic nie robic od panstwa dostac kupe kasy krytykowac tych co robia ipchac sie na radnego . Te wypowiedzi przeciwko imprezom patritycznym sa straszne . Internet dal szanse ludziom "nic" wiec tak sie wypowiadaja o ludziach , ktorzy maja cos sercu i dzialaja na rzecz lokalnej spololecznosci.wiecej nic juz nie napisze bo szlak mnie trafi.
Polak
Polak 03.08.2017, 23:21
Mnie szlag trafia, jak ktoś tak fatalnie posługuje się polszczyzną. Chyba, że nie jesteś Polakiem, to wtedy przepraszam.
taki piknik zakłamuje historię
taki piknik zakłamuje historię 03.08.2017, 20:12
to drwina z Powstania Warszawskiego, kpina z tysięcy ofiar i służy manipulacji oraz promocji jednej osoby
Przecież ten PIKNIK
Przecież ten PIKNIK 03.08.2017, 08:28
NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z HOŁDEM DLA POWSTAŃCÓW I DLA POLEGŁEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ, POprostu ktoś się promuje a ktoś musiał zarobić nasze pieniądze
Ja
Ja 02.08.2017, 20:27
Pamięć poległym i bohaterom też ma swoje zasady i honor.
Przestańcie bawić się w wojenkę i pielęgnować nienawiść na kościerskim rynku. Dajcie dzieciom i młodym pokoleniom żyć w przyjaźni. I z Niemcami i z Rosjami.
Chcecie być drugim Izraelem ? Czy moze Miastem Wybranym ?
do ja
do ja 02.08.2017, 22:17
Powiem krótko jesteś idiota i zdrajca Polski chyba ,że nie jesteś Polakiem ***ie
A w Kościerzynie
A w Kościerzynie 02.08.2017, 15:36
mamy historię inaczej pisaną, ktoś musiał się promować na wybory, ktoś inny musiał zarobić parę złotych a z wydarzeniami sprzed 73 lat nie miało to nic wspólnego, kicz i ogłupianie ludzi
Iwona
Iwona 02.08.2017, 13:03
Wczoraj o 17 przejeżdżałam przez Nową Karczmę i zatrzymałam się na chwilę na parkingu, chcąc posłuchać chociaż syreny strażackiej, której wibracje upamiętniłyby ten wielki, patriotyczny zryw kwiatu młodzieży polskiej. Postałam do 17.10 i nic. Tak jakby kompletnie się nic nie wydarzyło tego dnia 73 lata temu. Wszystkie skrzyżowania w całej Polsce były w tym momencie spowite dymem czerwonych flar i rozbrzmiewały syrenami o przejmującym, patriotycznym brzmieniu. A w Nowej Karczmie nawet nikt nie zatrzymał się na chwilę, nikt nie skusił się na kilka sekund zadumy. Ludzie łazili po sklepach i kupowali takie ilości jedzenia (głównie rakotwórczego czyli mocno przetworzonych wyrobów mięsnych i słodyczy), jakby od jutra miał nastąpić jakiś kataklizm i wszystkie sklepy miały być pozamykane. Wstyd i wielki dyshonor dla naszych przodków.
Starosta
Starosta 02.08.2017, 22:12
W Nowej Karczmie mamy wójta nie patriotę tak samo Starosta Żurawska mieszkanka gminy Nowa Karczma też nie patriotka ją interesuje tylko robienie loda . Tylko co na to Pan Senator Bonkowski czy jemu to też pasowało taka cisza ???
Obserwator imprez
Obserwator imprez 02.08.2017, 21:31
Do a w Koscierzynie -chlopie zal Ci ,sam nic nie robisz tylko pilnujesz na innych szczegolnie ci co robia fajna sprawe. Ludzie niedlugo Cie rozlicza dawaj disco polo i jabolo
...
... 02.08.2017, 21:42
Tylko że, mi nikt płyty rynku nie udostępni...
Iwona
Iwona 02.08.2017, 19:20
Do tego kogoś, kto dał minus przy moim komentarzu. Zarzucasz mi kłamstwo? Jeśli tak, to ujawnij się, porozmawiamy albo spotkamy w sądzie.
Iwona
Iwona 06.08.2017, 18:03