Święto Sielawy i Raka we Wdzydzach. Wkrótce kolejne imprezy!

  • 08.08.2017, 14:29 (aktualizacja 21.08.2017, 10:08)
  • admin 24
Święto Sielawy i Raka we Wdzydzach. Wkrótce kolejne imprezy!
Wdzydze Kiszewskie kuszą, żeby je odwiedzić nie tylko piękną przyrodą. W pierwszą sobotę sierpnia odbyło się tu VII Święto Sielawy połączone z Dniem Raka. Promowana była więc zarówno smaczna kaszubska rybka, jak również cenny rak szlachetny.

Organizatorami wydarzenia była gmina Kościerzyna i Stowarzyszenie Przyjaciół Wdzydz. W warstwie edukacyjno-informacyjnej działali pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Była to też okazja do spróbowania wyjątkowego rarytasu - zupy z raków. Warto podkreślić, że zupę rakową przygotowano z raków pręgowatych – to amerykański gatunek, który od początku do połowy ubiegłego stulecia niemal całkowicie wyparł raka szlachetnego. Nasze, szlachetne raki są obecnie zagrożone wyginięciem. Szkoda, bo są znacznie większe od raków amerykańskich. O tym przypominano na stoiskach Wdzydzkiego Parku.

Nie oznacza to jednak, że sielawka została zepchnięta na boczny tor! Kaszubska morenka była równie ważną gwiazdą święta. Smacznych rybek można było próbować w różnych postaciach.

O dobry humor gości zadbali Kabaret Zachodni oraz Grzegorz Halama. Wieczór zakończył się koncertem Rudiego Schubertha, który od kilku lat prowadzi gospodarstwo na Kaszubach.

Do Wdzydz zapraszamy też w każdą wakacyjną środę na Kino Letnie. Filmy wyświetlane są na scenie przy Centrum Usług Turystycznych. Udział w projekcjach jest bezpłatny. A już w najbliższą sobotę we Wdzydzach odbędzie sie Kaszuby Blues Mitting Festival. Podczas bluesowego festiwalu zagrają: Demian Band, Rust, The Doorsz oraz Joanna Knitter Blues & Folk Connection. Start o 17.00. Wstęp wolny.

 

admin 24

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe